Jak leczyć kaszel podczas COVID-19? Tych leków lepiej nie stosować
Każdego dnia kilkadziesiąt tysięcy Polaków otrzymuje pozytywny wynik testu w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Jednym z najczęstszych objawów zakażenia, z którym zmagają się chorzy, jest uporczywy kaszel. Jak należy radzić sobie z tego typu dolegliwością? Które leki są wskazane, a których lepiej unikać? Eksperci wyjaśniają.
1. Ponad połowa chorych na COVID-19 zmaga się z kaszlem
Kaszel dotyczy blisko połowy pacjentów chorych na COVID-19. Zazwyczaj pojawia się w towarzystwie gorączki i ogólnego osłabienia. Początkowo kaszel jest suchy, dopiero po kilku dniach zmienia się w mokry. Pojawienie się mokrego kaszlu oznacza, że do ust przedostaje się flegma z dolnych dróg oddechowych. Wraz z rozwojem choroby mogą się nasilać trudności z oddychaniem.
- Ten kaszel jest duszący, męczący, pacjent bardzo słabo artykułuje. Kaszel ciągnie się przez cały dzień i noc. U pacjentów występuje orthopnoe, czyli taki objaw polegający na nasilaniu się duszności w pozycji leżącej. To jest bardzo charakterystyczny objaw. Chory, który się dusi, natychmiast przybiera pozycję siedzącą, najczęściej z podparciem na łokciach. Wtedy specyficznie otwiera przeponę, przez co zwiększa swoją objętość oddechową – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Jeśli podczas kaszlu pojawia się flegma lub ropna, brudna wydzielina może to świadczyć o rozwoju zakażenia bakteryjnego. Dla lekarzy kluczowe informacje, które pozwalają ocenić etap choroby i rodzaj infekcji to:
- okres trwania kaszlu,
- kiedy kaszel się nasila: w nocy czy w dzień, w jakiej pozycji: leżącej czy siedzącej,
- jak brzmi kaszel: czy jest suchy, "szczekający", czy mokry,
- czy występuje duszność,
- czy występuje jakaś wydzielina, flegma, ropa, jakie jest jej zabarwienie.
Od rodzaju pojawiających się symptomów i ich nasilenia zależy, jakie leki dobierze specjalista.
- Kiedy zmagamy się z kaszlem podczas COVID-19 warto, abyśmy przede wszystkim zwrócili na inne czynniki niż infekcja, które mogą ten kaszel powodować. Przykładowo: czy palimy papierosy, czy mamy astmę, albo refluks. Jeśli wykluczymy te czynniki, to dopiero wtedy możemy zastanawiać się nad leczeniem kaszlu covidowego – tłumaczy dr Piotr Korczyński, pulmonolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
2. Jak leczyć kaszel podczas COVID-19?
Pulmonolog podkreśla, że kaszel u pacjentów z COVID-19 jest silny i dokuczliwy, dlatego wymaga podania leków łagodzących tę dolegliwość.
- Faktycznie COVID-19 może powodować ostry kaszel, ale niestety nie dysponujemy innymi lekami oprócz tych blokujących odruch kaszlowy. Lekiem pomocnym w uporczywym kaszlu może być lewodropropizyna, czyli lek przeciwkaszlowy działający głównie obwodowo na oskrzela. Wykazuje również działanie przeciwhistaminowe, czyli znosi skurcz oskrzeli. Lekiem blokującym kaszel jest także kodeina. Dawkę powinniśmy stosować zgodnie z ulotką, a najlepiej po konsultacji z lekarzem. U części pacjentów skuteczne jest także przyjmowanie steroidów wziewnych, ale to dopiero po konsultacji z lekarzem – wyjaśnia dr Korczyński.
Lekarz zwraca uwagę na zbyt pochopne przepisywanie antybiotyków pacjentom z COVID-19. Podkreśla, że nie są to leki, które pomogą w kaszlu, który jest wywołany infekcją wirusową.
- Antybiotyki powinniśmy podawać w momencie, kiedy mamy do czynienia z bakteryjnymi powikłaniami po COVID-19. Przykładowo, jeśli pojawi się zakażenie dolnych lub górnych dróg oddechowych wywołane obecnością bakterii. Natomiast jeśli mamy łagodne wirusowe stadium choroby, to leczymy je objawowo, nie za pomocą antybiotyków – zwraca uwagę pulmonolog.
3. Co zrobić gdy podczas COVID-19 pojawi się kaszel z krwią?
Dr Korczyński podkreśla, że jeżeli w przebiegu COVID-19 pojawi się kaszel z krwią, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
- To do lekarza należy diagnoza i określenie, czy jest to objaw nieistotny i wtórny, do którego doszło podczas mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej w oskrzelach, a krwawienie jest tego następstwem. Może być też tak, że krwawienie będzie powikłaniem COVID-19 i świadczy o zatorowości płucnej – dodaje lekarz.
- Krwioplucie podczas COVID-19 jest najczęściej konsekwencją przewlekłego kaszlu, który spowodował uszkodzenie śluzówki i nie jest to krwawienie groźne. Symptomu nie wolno jednak lekceważyć i trzeba udać się do lekarza, ponieważ jest to objaw, który towarzyszy znacznie poważniejszym chorobom takim jak m.in. nowotwór, gruźlica czy zatorowość płucna – dodaje dr Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy o COVID-19.
4. Jakich leków nie stosować?
Jak podkreśla dr Michał Sutkowski jednym z powszechnych błędów, jakie popełniają Polacy jest stosowanie "domowych sposobów" na walkę z infekcją wirusową. Te nie tylko są nie skuteczne, lecz w połączeniu z innymi lekami, mogą także pogorszyć nasz stan zdrowia.
- Nie powinniśmy leczyć się w domu archaicznymi, niesprawdzonymi, sąsiedzkimi sposobami. Wiele z tych leków, którzy pacjenci biorą na własną rękę, my też stosujemy, ale w określonym połączeniu. Najczęściej nie wszystkie na raz i wtedy kiedy trzeba. Pacjenci z kolei biorą leki przeciwzakrzepowe, łączą je z wykrztuśnymi i jeszcze antybiotykami. Bardzo często jest to przyczyną późnego zgłaszania się chorych do lekarzy i później złych rokowań u tych pacjentów – tłumaczy lekarz.
Dr Korczyński dodaje, że na kaszel nie pomogą także inne leki, o których w pandemii zrobiło się głośno – np. takie jak amantadyna.
- Amantadyna jest lekiem, którego nie wolno przyjmować na własną rękę. To silny lek, który może niepotrzebnie obciążać m.in. serce. Poza tym nie ma badań, które wskazują na jego skuteczność w leczeniu COVID-19. Odradzane są także wszelkie inne leki przeciwwirusowe, takie jak np. groprinosin – kończy lekarz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.