Jak leczyć nużeńca? Poznaj sprawdzone metody
Artykuł sponsorowany
Jak leczyć nużeńca, to pytanie, które stawia sobie wielu pacjentów z diagnozą nużycy. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na leczenie nużeńca, a kluczem do jego sukcesu jest wczesne i prawidłowe rozpoznanie problemu.
W związku z tym konieczna jest wizyta lekarska, w trakcie której lekarz określi jak leczyć nużeńca u danego pacjenta. Specjalista podejmie decyzję o rodzaju prowadzonej kuracji na podstawie diagnozy i stopnia nasilenia objawów. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak leczyć nużeńca oraz dowiesz się, jak pielęgnować skórę dotkniętą nużycą.
Jak leczyć nużeńca skutecznie?
To jak leczyć nużeńca jest pytaniem najczęściej zadawanym wśród pacjentów i osób potencjalnie zakażonych. Brak wiedzy na temat nużycy wynika przede wszystkim z niskiej świadomości społecznej co do przebiegu, a nawet istnienia tej choroby. Jej objawy często są mylone z innymi dolegliwościami. A tym bardziej mało kto wie, jak leczyć nużeńca oraz, jak pasożyt wygląda i czym się charakteryzuje. Sposób leczenia uzależniony jest od kilku czynników. Pierwszym jest długość życia nużeńca. Cykl rozwojowy pasożyta trwa od 18 do 25 dni, dlatego skuteczne leczenie powinno obejmować minimum cały ten okres (a może trwać przez kilka cykli – około 120 dni). W tym czasie można usunąć wszystkie postaci stawonoga (jaja, nimfy).
Innym czynnikiem jest miejsce występowania nużeńca. Jeśli bytują one wyłącznie na powierzchni skóry, wtedy łatwiej je usunąć. Gdy jednak znajdują się w głębszych zakamarkach skóry i bytują w okolicy gruczołów łojowych oraz torebek włosowych, to mogą nie docierać do nich składniki aktywne, zawarte w lekach do stosowania zewnętrznego. Rodzaj leczenia wybierany jest również ze względu na fazę rozwoju, w której znajduje się pasożyt. Podczas gdy dorosłe osobniki znajdują się na skórze, składane jaja, larwy oraz nimfy znajdują się w różnych obszarach skóry i najczęściej są ukryte. Aby uznać leczenie za skuteczne, konieczne jest usunięcie wszystkich postaci pasożyta.
To wszystko powoduje, że leczenie jest skomplikowane i długotrwałe. Celem terapii jest zniwelowanie pasożyta, jak i ochrona skóry przed jego ponownym rozprzestrzenieniem. Najłatwiej ten cel osiągnąć, dzięki leczeniu farmakologicznemu, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza. Podczas etapu diagnostycznego lekarz prowadzi wywiad z pacjentem i ewentualnie pobiera wymaz zmiany skórnej do oceny laboratoryjnej. Po konsultacji może podjąć decyzję o dalszym leczeniu. Na początku zaleca zwykle proste działania pielęgnacyjne, które polegają na delikatnym złuszczaniu problematycznych zmian skórnych, w przypadku objawów występujących na twarzy. W postaci ocznej nużeńca leczenie farmakologiczne podejmuje się natychmiast. W obu przypadkach kluczowa jest prawidłowa higiena skóry.
To jak leczyć nużeńca można podzielić na dwie podgrupy:
• leczenie farmakologiczne zewnętrzne – stanowi drugi etap po zastosowaniu preparatów złuszczających (np. kwasu azelainowego). W grupie leków do użytku zewnętrznego znajdują się: metronidazol, maść siarkowa, maść z erytromycyną, a także preparaty na bazie olejku z drzewa herbacianego, olejku miętowego lub aloesu. • leczenie farmakologiczne ogólnoustrojowe – stosowane zwłaszcza wtedy, gdy leczenie miejscowe nie przynosi efektów, polega na stosowaniu leków doustnych, antybiotyków czy iwermektyny.
Zalecane są również gorące kąpiele z dodatkiem preparatów antygrzybicznych i antyseptycznych, które należy zakończyć prysznicem.
Nużeniec – leczenie domowe i profilaktyka
W przypadku pasożyta, jakim jest nużeniec, leczenie domowe składa się z wielu elementów. Najważniejsza jest ogólna higiena ciała oraz staranna pielęgnacja twarzy. Szczególnie podczas intensywnych upałów oraz po wysiłku fizycznym, kiedy skóra wydziela zwiększoną ilość sebum. Podczas czynności higienicznych lepiej używać ręczników jednorazowych, a przedmioty osobistego użytku często dezynfekować. Należy unikać pożyczania lub współdzielenia osobistych rzeczy takich jak grzebień czy ręcznik. Zagrożeniem może być również używanie testerów kosmetycznych w drogeriach. Kolejnym problemem jest korzystanie z usług kosmetyczki lub fryzjera, ponieważ niesterylne narzędzia mogą przenosić pasożyta. Lepiej zapytać o sposób dezynfekowania sprzętu lub korzystać z usług wyłącznie zaufanych salonów. W trakcie kuracji należy regularnie zmieniać pościel. Zalecane są także kąpiele słoneczne – nużeniec bytuje głównie nocą i nie lubi działania promieni słonecznych. Ponadto specjaliści zalecają stosowanie dodatkowo naturalnych dermokosmetyków w leczeniu nużeńca.
Godny polecenia jest np. zestaw preparatów Odexim, które mają starannie opracowane składy. Ich właściwości odpowiadają na różnorodne potrzeby zainfekowanej i zmienionej zapalnie skóry.
Aby wybrać skuteczny preparat na nużycę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego skład. To on decyduje o tym, czy produkt pomoże w walce z nużeńcem. Warto wybrać dermokosmetyki Odexim, ponieważ działają kompleksowo na skórę: redukują swędzenie, wysuszają zmiany, działają antybakteryjnie i przeciwpasożytniczo – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, producenta naturalnych kosmetyków
Dermokosmetyki Odexim – pierwsza pomoc na nużycę
Zestaw Odexim zapewnia skuteczne wsparcie w leczeniu demodekozy i kompleksowo pielęgnuje cerę przez całą dobę. W jego skład wchodzą cztery preparaty.
Dermokosmetyki Odexim kupisz na stronie producenta: https://odexim.pl/sklep/
1. Płyn oczyszczający - skutecznie oczyszcza skórę z wszelkich zanieczyszczeń i delikatnie usuwa martwy naskórek.
Zawiera takie składniki aktywne jak:
• kwas glikolowy – łagodnie złuszcza, oczyszcza pory, reguluje produkcję sebum,
• aloes – łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia, intensywnie nawilża, wspomaga gojenie,
• alantoina – usprawnia regenerację skóry, nawilża oraz normalizuje jej keratynizację,
• olejek herbaciany – skutecznie walczy z nużeńcem. Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie.
Przemywaj twarz codziennie rano i wieczorem, przy pomocy wacika nasączonego płynem.
2. Krem na rano - aktywnie walczy z objawami nużeńca takimi jak wypryski i zaczerwienienia. Łagodzi stany zapalne i intensywnie regeneruje skórę.
Zawiera takie składniki aktywne jak:
• kwas azelainowy – złuszcza martwy naskórek i pobudza regenerację skóry; hamuje rozwój bakterii, zwalcza wypryski i zapobiega powstawaniu zaskórników, • witamina E – regeneruje, nawilża i uelastycznia skórę, • betaina – wygładza skórę i redukuje podrażnienia, • olejek z drzewa różanego – zmniejsza stany zapalne, odbudowuje skórę. Stosuj codziennie rano na oczyszczoną skórę.
Wybrałam naturalne dermokosmetyki Odexim, ponieważ cenię sobie bezpieczne dla skóry preparaty bez zbędnej chemii w składzie. Zaczęłam je stosować przy pierwszych oznakach nużycy i nie zawiodłam się. Codzienna pielęgnacja z ich użyciem bardzo mi pomogła. Skóra została ukojona niemal natychmiast, a objawy wkrótce zaczęły ustępować - mówi pani Olga z Żyrardowa
3. Krem na dzień – doskonale pielęgnuje podrażnioną przez aktywność nużeńców skórę, zapewnia cerze pełen komfort od rana do wieczora.
Zawiera takie składniki aktywne jak:
• ekstrakt z zielonej herbaty – pielęgnuje skórę, wzmacnia naczynka krwionośne, przeciwdziałając ich pękaniu i rozszerzaniu się,
• ekstrakt z kasztanowca – uszczelnia naczynka krwionośne, pomaga zwalczać stany zapalne,
• ekstrakt z ruszczyka kolczastego – łagodzi rumień, wzmacnia naczynka, nawilża,
• ekstrakt z lukrecji – zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne, nawilża, koi,
• olej z glistnika – niweluje bakterie, pasożyty, grzyby, reguluje problem nadmiernego łojotoku,
• olej z orzechów laskowych – poprawia kondycję cery oraz naczyń krwionośnych, znajdujących się pod skórą,
• bisabolol – intensywnie nawilża i uspokaja skórę.
Wklepuj kosmetyk codziennie w skórę twarzy, stosuj po wchłonięciu się kremu na rano.
4. Pasta na noc - zwalcza nużeńce wtedy, gdy są one najbardziej aktywne, zapewniając wysoką skuteczność działania.
Zawiera takie składniki aktywne jak:
• tlenek cynku – ma właściwości antyseptyczne i ściągające, wspomaga gojenie niedoskonałości,
• kwas salicylowy – działa odkażająco, złuszcza i matuje skórę,
• ichtiol jasny – przeciwdziała powstawaniu wyprysków, zmniejsza rumień. Redukuje świąd i podrażnienia,
• olej rycynowy – niweluje stany zapalne, regeneruje, pomaga zatrzymywać wodę w naskórku.
Używaj codziennie wieczorem, po wcześniejszym oczyszczeniu twarzy płynem Odexim.
Zakażenie nużeńcem trochę mnie wystraszyło, ale postanowiłam szybko działać. Zakupiłam specjalistyczne dermokosmetyki Odexim, ponieważ mam bardzo wrażliwą skórę, a one bazują na sprawdzonych, roślinnych ekstraktach. Moja cera zareagowała na nie bardzo dobrze. Dodam, że faktycznie działają na objawy nużycy - mówi pani Iwona z Piotrkowa Trybunalskiego
Nużeniec - jak leczyć, by faktycznie sobie pomóc?
To jak leczyć nużeńca zależy od przeprowadzonej diagnozy, czyli wyników badań i szczegółowego wywiadu lekarskiego. O tym czym leczyć nużeńca ludzkiego , decyduje stopień nasilenia objawów u danego pacjenta. Leczenie ma na celu wyeliminowanie objawów skórnych (swędzenia, pieczenia, wyprysków) i zahamowanie rozprzestrzenia się choroby. Aby ustalić, jak leczyć nużeńca, warto udać się do lekarza, najlepiej dermatologa. Niezależnie jednak od diagnozy i od tego, jaki lek na nużeńca zaleci specjalista, dobrze jest stosować naturalne dermokosmetyki Odexim do pielęgnacji twarzy, które nawilżają i regenerują skórę oraz wspomagają zwalczanie szkodliwego pasożyta.
FAQ – Jak leczyć nużeńca?
1. Jak leczyć nużeńca skutecznie?
Skuteczne leczenie nużeńca powinno opierać się na kompleksowej pielęgnacji skóry od zewnątrz i od wewnątrz. Stosuje się miejscowe preparaty z lekiem przeciwpasożytniczym – iwermektyną. Dodatkowo stosuje się antybiotyki i maści przeciwzapalne.
2. Jak leczyć nużeńca na oku?
W przypadku postaci ocznej konieczne jest codzienne oczyszczanie powiek, ponadto stosuje się maści oczne. Najlepiej udać się w tym przypadku do lekarza, aby zastosował on odpowiednie leczenie.
3. Jak niwelować nużeńca dermokosmetykami?
Nużeńca na twarzy można skutecznie zlikwidować dermokosmetykami. Powinny one zawierać w składzie naturalne kwasy (kwas azelainowy, salicylowy), które nie tylko złuszczą naskórek, ale także wyregulują wydzielanie sebum. Ponadto skórę powinno się odpowiednio nawilżać i oczyszczać. Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie kilku preparatów, w odpowiedzi na potrzeby skóry z nużeńcem wyszła marka Odexim, która oferuje aż 4 produkty przeznaczone do walki z nużeńcem.
Bibliografia
1. Czerwonka W., Nużeniec kłopotliwy pasożyt, „Kosmetologia Estetyczna”, Nr 4 / 2015 / vol. 4 2. Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D, Grabarek B, Jasik K., Demodekoza, czyli prawdziwe oblicze nużeńców, „Polish Journal of Cosmetology”, 20(2), 2017, 3. Ługowska–Umer H, Lange M, Grubska–Suchanek E, Sikorska M, Nowicki R: Wybrane dermatozy skóry powiek, „ Alergia Astma Immunologia”, 19 (2), 2014, 4. Wesołowska M, Baran W, Szepietowski J, Hirschberg L, Jankowski S, Demodekoza u ludzi jako aktualny problem w dermatologii, „Wiadomości Parazytologiczne”, Tom 51, Zeszyt 3, 2005
Artykuł sponsorowany
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.