Przejdź na WP

Medytacja - charakterystyka, wskazówki, techniki

Medytacja to jeden z najlepszych i najszybszych sposobów na pozbycie się codziennego napięcia psychicznego i osiągnięcie stanu pełnego rozluźnienia. Techniki relaksu, takie jak medytacja, skutecznie obniżają stres, a równocześnie są nieszkodliwe dla organizmu, w przeciwieństwie do np. uspokajających środków farmakologicznych. Medytowanie w domu czy pod okiem doświadczonego instruktora jest czymś, co można wypróbować bez ryzyka dla organizmu. Dlatego warto wiedzieć jak zacząć medytować.

Zobacz film: "Stres przyczyną 60 proc. nieobecności w pracy. Europejskie firmy tracą na nim ponad 600 mld euro rocznie"

spis treści

1. Medytacja - charakterystyka

Klasyczną formą medytacji jest medytacja zen. W czasie medytacji zen należy usiąść po turecku lub w tzw. pozycji lotosu. Medytacja zen wymaga wyprostowanych pleców, oczy trzeba zamknąć i wykonywać głębokie oddechy.

W czasie medytacji zen warto się rozluźnić i zapomnieć o problemach. Warunkiem koniecznym jest liczenie oddechów, które pozwalają wyciszyć i uspokoić umysł. Umysł powinien być wolny od wszelkich myśli. Co bardzo ważne nie powtarzamy w myślach mantry.

Mantra to cecha charakterystyczna medytacji transcendentalnej. W czasie medytacji transcendentalnej oddychamy bardzo powoli. Skupiamy się na powolnych wdechach i wydechach. Jednocześnie w myślach powtarzamy mantrę. W czasie medytacji transcendentalnej myśli swobodnie przepływają przez umysł, jednak my powinniśmy skupić się na oddechu i mantrze, co ma nas odprężyć i zrelaksować.

Medytacja jest również elementem chrześcijaństwa. Medytacja chrześcijańska pozwala zbliżyć się do Boga. W czasie medytacji chrześcijańskiej robimy jakby krok w tył. Zapominamy o problemach, pracy i obowiązkach. Medytacji chrześcijańskiej trzeba się jednak nauczyć. Na początku nie jest łatwo zapomnieć o sobie i poświęcić czas tylko Bogu.

W czasie medytacji chrześcijańskiej musimy siedzieć nieruchomo tak długo, jak to możliwe i odmawiać w myślach słowa modlitwy jak mantry. To pozwoli nam oderwać się, zapomnieć o sobie i skupić na Bogu.

2. Medytacja - wskazówki

Medytacja nie wymaga praktycznie żadnego nakładu środków z twojej strony, jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać, gdy chcemy się nauczyć jak zacząć medytować. Wystarczy ci ciche, odizolowane miejsce i wygodne siedzisko: krzesło, poduszka, kanapa czy fotel. Ważne, aby nic cię nie rozpraszało. Jeśli w swoim miejscu do medytacji słyszysz różne odgłosy, skorzystaj z niektórych form muzyki medytacyjnej dla ich zagłuszenia.

Dobrym pomysłem jest przeznaczenie określonej przestrzeni służącej wyłącznie do medytacji - pomoże to stworzyć medytacyjne wibracje w danej części domu lub mieszkania. Zarezerwuj sobie pół godziny, tak aby nie myśleć o czekających cię obowiązkach. Nastaw stoper lub budzik na 10-30 minut. Początkowo medytacja powinna być krótsza, a wydłużanie jej stopniowe.

Medytacja to coś, co każdy z nas potrafi. Rozluźnianie się to jedna z najważniejszych umiejętności, jaką powinien posiadać każdy człowiek.

3. Medytacja - Jak zacząć medytować?

Usiądź wygodnie, wyprostuj się, rozluźnij ramiona, lekko unieś głowę. Możesz siedzieć po turecku lub w typowej pozycji siedzącej, ze stopami dotykającymi podłogi, a rękami na udach. Ważne jest, aby medytować, siedząc prosto. Jeśli spróbujesz medytacji leżąc, jest bardziej prawdopodobne, że zaśniesz niż wejdziesz w stan medytacji.

Nie należy medytować po zjedzeniu ciężkostrawnych posiłków – poczujesz się senny. Jeśli to możliwe, weź prysznic i włóż czyste ubrania przed medytacją. Spróbuj się wyłączyć.

Medytacja „wglądu w siebie”
Medytacja „wglądu w siebie”

Osoba, która stosuje medytację vipassana, jest bardziej wrażliwa na cierpienia, otoczona jest harmonią...

zobacz galerię

Jeśli chcesz medytować po pracy, postaraj się nie myśleć o całym dniu i problemach z nim związanych.

Zamknij oczy i weź kilka głębokich oddechów. Powiedz sobie, że przez następne 10-15 minut nie trzeba myśleć o przeszłości i przyszłości – wystarczy skoncentrować się na chwili obecnej, a medytowanie będzie prostsze. Ten etap relaksu to wstępny etap do medytacji, ale warto podkreślić, że medytacja jest czymś więcej niż tylko relaksem.

Staraj się skupić na własnym oddechu, nie na codziennych problemach. Oddychanie ma duży wpływ na nasz umysł. Jeśli możemy, wyciszmy oddech – pomoże to spowolnić nasz umysł. Jednak skupianie się na oddechu i niczym innym nie będzie miało korzystnego wpływu na naszą medytację. Piękno medytacji to jej prostota – wystarczy być w pełni świadomym oddechu, a poczujesz spokój ducha.

Kolejnym krokiem jest rozluźnienie mięśni od czubka głowy do palców u stóp. Można to zrobić za pomocą napinania i rozluźniania po kolei wszystkich mięśni lub za pomocą wyobrażania się, że mięśnie te się rozluźniają (niektórzy sugerują, aby wyobrażać sobie ciepło w poszczególnych partiach ciała).

Na medytację składa się także odliczanie od 20 lub 10 do 1, podczas którego wyobrażamy sobie poszczególne liczby. Nie myślimy wtedy o niczym innym.

Podczas medytacji możemy próbować nie myśleć o niczym, co bardzo rzadko się udaje, szczególnie na początkowym etapie nauki. Można wtedy zamiast tego wyobrazić sobie miejsce pełne bezpieczeństwa i przebywać tam w wyobraźni.

Medytacja może także być wizualizacją – wyobrażaniem sobie pozytywnych wydarzeń lub zmian.

Medytacja to coś, co każdy z nas potrafi
Medytacja to coś, co każdy z nas potrafi (123rf.com)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Afirmacja może być ważną częścią medytacji. Afirmacja oznacza, że powtarzamy sobie pozytywne zdanie, takie jak na przykład: „Czuję się coraz lepiej”.

Wyjście z medytacji to odliczanie od 1 do 5, także z wizualizowaniem sobie poszczególnych cyfr. Można sobie także pomyśleć, jak zrelaksowani będziemy za chwilę, kiedy skończymy medytację.

Otwórz oczy, przeciągnij się i wstań.

4. Medytacja - techniki

Techniki medytacji różnią się w zależności od tego, na czym skupiona jest uwaga medytującej osoby:

  • medytacja w formie koncentracji na oddechu lub jakimś obiekcie,
  • medytacja w formie powtarzania mantr,
  • medytacja dynamiczna,
  • medytacja za pomocą wizualizacji,
  • medytacja oparta na określonych pozycjach ciała (np. na pozycji lotosu),
  • medytacja „oczyszczająca” umysł,
  • hipnoza, autohipnoza.

Medytowanie ma pozytywne działanie na organizm, co dowiedziono naukowo. Nie tylko uspokaja i dotlenia organizm, ale i wspomaga koncentrację. Badania naukowe nie potwierdziły jednak żadnych możliwości medytacji w zakresie leczenia istniejących chorób.

Niepodważalny jest jednak fakt, że medytacja obniża poziom stresu. A przecież stres we współczesnym świecie zaczyna być uważany za głównego winowajcę pojawiania się wielu chorób, także somatycznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy