Jak odkryć potencjał twojego dziecka? Poradnik dla rodzica
W rozwoju dziecka bardzo istotne jest wczesne odkrycie jego mocnych stron. Jeśli będziesz podczas gier i zabaw stawiać na takie elementy, które są zgodne z jego upodobaniami, możesz być pewna, że dajesz maluchowi pozytywne impulsy do nauki. Jak jednak odkryć, w czym tkwi potencjał twojej pociechy? Pomogą ci w tym różnorodne gry i zabawy edukacyjne i sportowe.
Aby skutecznie wspierać rozwój malucha, najpierw dobrze jest odkryć, do czego twoja pociecha ma szczególne upodobanie. Nie ma sensu dziecku o upodobaniach sportowych na siłę wciskać do głowy kilku języków obcych na raz.
Podobnie, jeśli twój maluch ma dusze artysty i świetnie radzi sobie z rysowaniem lub jest prymusem na rytmice i muzyce, niekoniecznie dobrą strategią będzie „podciąganie” i wyrównywanie jego mocnych i słabych stron, przez ciągłe zmuszanie go do rozwiązywania łamigłówek.
1. Potencjał odkrywaj podczas zabawy
Pozwól dziecku bawić się i uczyć tego, na co ma ochotę, a o jego równomierny rozwój zadbaj „przypadkiem”. Świetnym pomysłem będą planszówki, gry edukacyjne i gry zręcznościowe dla dzieci. Dzięki nim dziecko będzie ćwiczyć wyobraźnię, zręczność, zdolność przewidywania i planowania, nie nudząc się jednocześnie. Podczas takiej wspólnej aktywności może ci się udać odkryć jakąś dziedzinę, w której twoja pociecha jest szczególnie uzdolniona. Które gry odkrywają zdolności?
2. Gry zręcznościowe
Nauka zręczności jest bardzo istotnym elementem rozwoju dziecka. Ważne jest zatem wprowadzanie do codziennego planu zajęć takich aktywności, które pozwalają ćwiczyć zdolności manualne i zręcznościowe. Gry zręcznościowe dla dzieci i dorosłych, jak gra Mistakos albo Jenga, których zasady polegają na budowaniu stabilnej budowli, pozwolą ci wychwycić, czy dziecko jest zręczne, czy może jest to obszar, nad którym trzeba popracować.
Dla dzieci dobrym pomysłem będzie gra Mistakos, ze względu na kolorowe elementy i atrakcyjne zasady: celem gry jest skonstruowanie budowli z kolorowych krzeseł i pozbycie się wszystkich elementów. Jeśli konstrukcja zawali się, gracz zabiera wszystkie krzesła i ponownie próbuje się ich pozbyć. Gdy zauważysz, że twoja pociecha ma problem z operowaniem małymi elementami, jego zręczność możesz ćwiczyć na przykład podczas zabaw z piłką, plasteliną i modeliną.
3. Zabawa dla młodego aktora
A może twoja pociecha ma w sobie talent aktorski? Nawet, jeśli nie, to nauka ekspresji własnych myśli będzie znakomicie wpływać na rozwój każdego malucha. Odkrycie, potencjału dziecka w tym zakresie ułatwi ci wspólna gra w Kalambury. Pozwala na jednoczesną świetną zabawę oraz rozwijanie wyobraźni, ekspresji oraz zdolności kojarzenia. Dzięki tej rozgrywce poznacie się także z zupełnie nowej strony, jednocześnie świetnie się bawiąc. Jeśli twoje dziecko potrafi pokazać niemal każde hasło, kolejnym krokiem może być na przykład kółko teatralne.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.