Trwa ładowanie...

Jak odróżnić zapalenie pęcherza od innych schorzeń kobiecych?

Avatar placeholder
Anna Kołodziejczyk 24.05.2016 12:06
Jak odróżnić zapalenie pęcherza od innych schorzeń kobiecych?
Jak odróżnić zapalenie pęcherza od innych schorzeń kobiecych?

Zapalenie pęcherza moczowego to przypadłość typowo kobieca, co wynika przede wszystkim z budowy żeńskich narządów płciowych. U kobiet specyficzna anatomia ciała sprzyja także innego typu zakażeniom intymnym. Właściwe rozpoznanie źródła dolegliwości bywa bardzo problematyczne, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie miałyśmy do czynienia z towarzyszącymi im objawami. W jaki sposób odróżnić zapalenie pęcherza od innych schorzeń, z którymi najczęściej zmagają się kobiety?

spis treści

1. Kobiece dolegliwości

Ścisła zależność pomiędzy zakażaniami układu moczowego i rozrodczego wynika przede wszystkim z bliskiego sąsiedztwa cewki moczowej, pochwy i odbytu. W obrębie tego ostatniego bytują bakterie, które za pośrednictwem cewki lub pochwy mogą wniknąć do wnętrza organizmu, wywołując groźne w skutkach infekcje – zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie przydatków, czyli jajników i jajowodów, bądź bakteryjne zakażenie pochwy. Choć podłoże wymienionych chorób może być podobne, odmienny jest ich przebieg, a co za tym idzie – większość objawów.

Zdarza się, że infekcje te pojawiają się jednocześnie. Najczęściej współwystępują u młodych kobiet, które dopiero rozpoczęły życie seksualne, co wiąże się z tzw. syndromem miesiąca miodowego. To właśnie tym kobietom odróżnienie różnego typu dolegliwości intymnych, z którymi dotąd nie miały do czynienia, sprawia największy problem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

W błąd wprowadza przede wszystkim ból w okolicach podbrzusza, który może występować w przebiegu wszystkich wymienionych chorób. W przypadku każdej z nich miewa on co prawda nieco odmienny charakter i lokalizację, jednak bywa to dość trudne do sprecyzowania. Umiejętne rozpoznanie innych objawów pozwoli pozbyć się wątpliwości co do źródła problemu.

2. Zapalenie pęcherza a infekcje układu rozrodczego

Dla zakażenia dolnych dróg moczowych charakterystyczny jest ból i pieczenie odczuwane w czasie oddawania moczu. Potrzeba natychmiastowego skorzystania z toalety pojawia się nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, a także nocą, wyrywając ze snu. Mocz wyraźnie zmienia zapach, który staje się bardzo nieprzyjemny. Zdarzają się niekontrolowane wycieki z cewki moczowej. U niektórych występują bóle głowy, nudności, wymioty, a także gorączka. Tego typu symptomy uogólnione nie towarzyszą zakażeniu pochwy.

W przypadku infekcji pochwy mamy do czynienia z uporczywym świądem okolic intymnych. Najbardziej charakterystyczne są jednak upławy, które w zależności od tego, jaki rodzaj drobnoustrojów wywołał stan zapalny, mogą różnić się zapachem, zabarwieniem i konsystencją. Podobnie jak zaburzenia w oddawaniu moczu, wydzielina tego typu nie pojawia się w przypadku zapalenia pęcherza moczowego.

Może wystąpić natomiast u osoby cierpiącej z powodu zapalenia przydatków. Wydobywający się z dróg rodnych śluz często zawiera domieszkę ropy lub krwi. Tak jak w przypadku zapaleniu pęcherza, infekcji jajników i jajowodów, często towarzyszy mu gorączka lub stan podgorączkowy oraz nudności, wymioty, a nawet biegunka. Nagły, skurczowy ból pojawia się po obydwu stronach podbrzusza, jest o wiele bardziej dotkliwy niż w przypadku zapalenia pęcherza, w dodatku nasila się podczas ucisku i ruchu, promieniując w stronę ud i pachwin.

W przeciwieństwie do zakażeń pochwy i zapalenia przydatków, infekcję pęcherza moczowego możemy leczyć, sięgając po preparaty dostępne bez recepty. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji, kiedy nie mamy pewności, jaka choroba nas dotknęła, lub cokolwiek budzi nasz niepokój i wątpliwości, zawsze należy skontaktować się z lekarzem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze