Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Kuracja antybiotykowa na trądzik

Istnieją różne antybiotyki na trądzik. Zazwyczaj na trądzik cierpią osoby młode, jednak zdarzają się przypadki trądziku u osób dorosłych. U młodych ludzi zmiany skórne powstają na skutek gwałtownego wzrostu wydzielania hormonów płciowych. Nie wiadomo jakie są przyczyny powstawania trądziku u osób dorosłych. Prawdopodobnie odpowiadają za to predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne a nawet stres czy zażywane leki. Niezależnie od przyczyn należy leczyć chorobę, aby nie dopuścić do powstania szpecących blizn i przebarwień.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Domowe sposoby na trądzik

Gdy pojawiają się pierwsze objawy trądziku, warto najpierw spróbować domowych sposobów: mydło z siarką, mydło tymiankowe lub mydło z szałwii. Pomaga picie dużych ilości wody i spożywanie błonnika. Wskazana jest regularna higiena i oczyszczanie skóry delikatnym peelingiem. Lepiej unikać kosmetyków na bazie alkoholu, aby zbytnio nie podrażniać i nie wysuszać skóry. Oczywiście nie poleca się wyciskania pryszczy i zaskórników.

Wiele kosmetyków na trądzik można dostać w aptece bez recepty. Warto na ich temat porozmawiać z farmaceutą. Należy zwrócić uwagę na to, aby w składzie danego preparatu znalazł się nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy.

2. Leczenie trądziku antybiotykami

Gdy powyższe sposoby na trądzik zawiodą, warto udać się do dermatologa. Specjalista rozpozna rodzaj trądziku, z którym próbujemy walczyć i wskaże odpowiednie kosmetyki do leczenia. Może polecić również stosowanie antybiotyku. Leczenie trądziku antybiotykami ma dwie płaszczyzny: leczenie miejscowe oraz leczenie ogólne.

 • Maści i kremy z antybiotykami zawierają: erytromocynę, terakcyklinę oraz klindamycynę, a także pochodne kwasu witaminy A.
 • Stosowanie leczenia miejscowego ma swoje minusy: preparaty mogą wywołać uczulenie a bakterie odpowiadające za powstanie trądziku są bardzo odporne na działanie antybiotyku. Niestety w wielu przypadkach stosowanie maści i kremów na trądzik nie pomaga.
 • Poza maściami i kremami dostępne są antybiotyki znajdujące się w żelach i płynach. Można spotkać antybiotyki w postaci proszku, które służą do przygotowania zawiesiny stosowanej bezpośrednio na chore miejsca.
 • Terapia miejscowa nie powinna przekraczać trzech miesięcy.
 • Polega na przyjmowaniu tabletek z antybiotykiem.
 • Ten rodzaj leczenia stosuje się w przypadku średnio bądź bardzo nasilonego trądziku, a także w leczeniu zapalnych nacieków.
 • Antybiotyki redukują szczepy bakterii, które odpowiadają za powstanie zmian trądzikowych. Mają również działanie przeciwzapalne.
 • Doustne przyjmowanie antybiotyków nie powinno trwać dłużej niż pół roku.
 • Kobiety cierpiące na trądzik mogą być leczone hormonalnie. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań ginekologicznych, kobieta może przyjmować preparaty o działaniu antyandrogenowym.

Najskuteczniejszą metodą walki z trądzikiem jest połączenie leczenia miejscowego z ogólnym. W połączeniu terapii najważniejsze jest to, aby leczenie miejscowe i ogólne było prowadzone tym samym antybiotykiem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Laktoferryna w trądziku i łojotoku
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza