Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Krystyna Pogoń

Jak powinny odżywiać się osoby z chorobą Alzheimera?

 Agnieszka Gotówka
10.05.2018 10:38
Alzheimer
Alzheimer (134rf)

Na chorobę Alzheimera w Polsce cierpi ok. 250 tys. osób. Pacjenci i ich rodziny zmagają się z wieloma problemami, wiele z nich dotyczy kwestii żywienia.

Choroba Alzheimera kojarzy się najczęściej z utratą pamięci i zaburzeniami osobowości. I słusznie, są to jedne z głównych objawów tego schorzenia. Ich pojawienie się ma związek ze zwyrodnieniem układu nerwowego. Uszkodzeniu ulega kora mózgowa, która odpowiada za tzw. wyższe funkcje umysłowe (pamięć, mowę, myślenie abstrakcyjne). Nie wiadomo, co jest przyczyną takiego stanu, jej leczenie ogranicza się zatem do łagodzenia objawów.

Na początku choroba nie jest agresywna. Możliwe jest samodzielne funkcjonowanie. Z czasem jednak postępuje. Opieka nad chorym wymaga ścisłej współpracy między wieloma specjalistami. Problemów jest dużo i nie dotyczą one jedynie sfery psychicznej.

U chorych na Alzheimera bardzo często rozpoznawane jest niedożywienie, którego objawy to m.in.: utrata masy ciała, osłabienie siły mięśniowej, obrzęki oraz wzrost częstości infekcji. Może wiązać się z zaburzeniami połykania, które występują w tym przypadku bardzo często. Zdarza się również, że chory zapomina o jedzeniu.

1. Dieta osób z chorobą Alzheimera

Szczególne znaczenie w tym przypadku ma dieta śródziemnomorska, dostarczająca wielonasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały oraz flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym. Cenne źródła tych składników to ryby morskie, warzywa, owoce oraz produkty zbożowe z grubego przemiału. Nie powinno ich zabraknąć w diecie chorych na alzheimera. Ograniczyć natomiast należy produkty zawierające tłuszcz zwierzęcy, np. tłuste mięsno, smalec, masło, boczek.

W przebiegu choroby z czasem mogą pojawić się problemy związane z samym procesem jedzenia. Chory może nie tylko zapominać o posiłkach, ale też mieć trudności z gryzieniem i połykaniem oraz utrzymaniem sztućców. W takiej sytuacji należy zmienić konsystencję posiłków na półpłynną lub płyną. Wskazane są koktajle i soki, które chory może pić przez słomkę. Produkty można też miksować lub trzeć. Warto robić wszystko, by chory nie zniechęcił się do jedzenia i jak najdłużej przyjmował posiłki w naturalnej postaci.

Bardzo ważne jest również, by nie dopuścić do niedożywienia. Jest to stan groźny, z którym należy walczyć. Prowadzi do nawracających zakażeń i infekcji, które mogą bezpośrednio zagrażać życiu. Osłabieniu ulega odporność, a chory nie ma siły, by funkcjonować. Posiłki powinny być jednocześnie wysokokaloryczne, jak i bogate w składniki odżywcze. Pacjent może być niedożywiony, nawet jeżeli dostarcza dość energii, ale brakuje mu składników odżywczych.

By mieć pewność, że chory otrzymuje odpowiednią dawkę substancji odżywczych, jego dietę warto wzbogacić o preparaty dostępne w aptece bez recepty, które stanowią kompozycje niezbędnych składników pokarmowych – białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin, mikro- i makroelementów.

Wśród nich na uwagę zasługuje Nutramil complex, dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Występuje w postaci proszku, który można dodać do gotowego dania (np. zupy, przecieru) lub przygotować z niego samodzielny napój. Nie tylko zapobiega niedożywieniu, ale też dodaje energii i wzmacnia organizm.

Rozpoznanie choroby Alzheimera u osoby bliskiej jest bardzo trudnym doświadczeniem. Wymaga od rodziny dużego zaangażowania w opiekę i cierpliwości. Warto poszukać wsparcia oraz stale uzupełniać swoją wiedzę, by jak najlepiej pomagać choremu w tym trudnym dla niego czasie.

Partnerem artykułu jest marka Nutramil

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze