Trwa ładowanie...

Jak pozbyć się piegów?

Avatar placeholder
07.12.2021 15:25
Piegi to małe, ciemne plamy na skórze, które występują u osób o jasnej karnacji.
Piegi to małe, ciemne plamy na skórze, które występują u osób o jasnej karnacji. (adobestock)

Jak pozbyć się piegów? To pytanie zadaje sobie każda osoba, której dokucza ten defekt estetyczny, gdyż bywa on źródłem ogromnego dyskomfortu. Piegi to małe, ciemne plamy na skórze, które występują u osób o jasnej karnacji. Pojawienie się piegów jest uwarunkowane genetycznie i wiąże się z szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty. Plamki na skórze stają się szczególnie widoczne wiosną, gdy dochodzi do kontaktu skóry z mocniejszym słońcem.

spis treści

1. Usuwanie piegów

W celu pozbycia się piegów warto zastosować krem wybielający na piegi. Tego typu kosmetyki są coraz bardziej popularne. Najczęściej w ich składzie występują:

  • kwas mlekowy – przyspiesza złuszczanie się naskórka i likwiduje powierzchniowe plamy,
  • wyciąg z mącznicy lekarskiej zawierający w swym składzie arbutynę – blokuje nadmierną syntezę melaniny, naturalnego składnika skóry,
  • tuja – intensywnie wybiela i zapobiega powstawaniu nowych plam,
  • korzeń lukrecji – oczyszcza i usuwa obumarłe komórki,
  • rumianek – działa przeciwzapalnie.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Obecnie na rynku kosmetycznym dostępne są również preparaty na usuwanie piegów, bazujące na kwasach: sojowym i kojowym. Ich dodatkowe działanie polega na nawilżaniu i zapobieganiu powstawaniu zmarszczek. Dużą skuteczność w usuwaniu piegów przypisuje się także preparatom zawierającym hydrochinon. Jednakże ze względu na ich silne działanie zaleca się wyjątkową ostrożność, gdyż w tym przypadku usuwanie piegów może zakończyć się poważnymi podrażnieniami skóry.

2. Domowe sposoby na piegi

Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych domowych sposobów, które pomogą ci łatwo pozbyć się piegów lub zmniejszyć ich widoczność. Jednym z nich jest nalewka chrzanowa. Do jej przygotowania należy użyć 100 g utartego chrzanu i pół l octu, i odstawić w chłodne miejsce na 3 dni. Po upływie tego czasu nalewkę należy przecedzić, a przed nałożeniem preparatu na piegi rozrzedzić w proporcji jedna szklanka przegotowanej wody i jedna łyżeczka nalewki. Otrzymanym roztworem nacieramy miejsca, w których znajduje się największa ilość piegów.

Bardzo dobrą metodą na usuwanie piegów jest przecieranie ich sokiem z cytryny. Należy jednak uważać, by nie robić tego zbyt intensywnie i nie podrażnić skóry. Niedawno stwierdzono, że skuteczne sposoby na piegi obejmują także zabiegi kosmetyczne opierające się na świeżym ogórku. Wskazane jest nałożenie na pokryte piegami miejsca maseczki z ogórka lub po prostu kilku plasterków tego warzywa. Jeśli nakładamy maseczkę (starte dwa ogórki i kilka kropel z cytryny), to pozostawiamy ją na skórze przez ok. 15 minut; jeśli natomiast same plasterki, to należy wydłużyć ten czas do ok. 20 minut. Aby pozbyć się piegów, możesz także wypróbować napar z pietruszki. Wystarczy, że zalejesz natkę wrzątkiem i przykryjesz na 15 minut, a po wystygnięciu nasączysz nim wacik i nałożysz na piegi.

Piegi bywają źródłem kompleksów, mimo iż są przez wiele osób uważane za atrakcyjne. Jeśli masz piegi i nie czujesz się z nimi komfortowo, masz do wyboru różne sposoby na piegi. Plamki na skórze znacznie zbledną, jeżeli będziesz systematycznie stosować kremy wybielające lub inne preparaty. Mieszanki na piegi możesz także przygotować własnoręcznie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze