Jak pozostać młodym duchem?
Szacuje się, że w 2050 roku osoby w wieku 60–79 lat będą stanowić jedną czwartą ludności Europy. Starzeje się również polskie społeczeństwo. Co zrobić, aby mimo upływającego czasu pozostać uśmiechniętym i radosnym?
Starość kojarzy się ze smutkiem. Nierzadko też wiąże się z problemami zdrowotnymi, co potwierdzają badania: statystyczny senior choruje na 3–4 choroby przewlekłe i na stałe przyjmuje 5–6 leków.
Na szczęście nasze zdrowie i samopoczucie zależy od nas samych. To my decydujemy, czy spędzimy czas samotnie, przed ekranem telewizora, czy wybierzemy się z przyjaciółmi na basen lub tańce. Coraz większa liczba aktywnych seniorów pokazuje, że sprzeciwiamy się bierności. Nie chcemy być przygnębieni i robimy wszystko, by móc przeżyć drugą młodość.
1. Seniorzy z inicjatywą
Dziadek jeżdżący z wnukami na rowerze czy babcia odwiedzająca przedszkolaki i czytająca im bajki – taki widok już nikogo nie dziwi. Seniorzy są coraz bardziej aktywni. Inicjują różnego rodzaju wydarzenia i angażują się w pomoc innym. W Łodzi od kilku lat z powodzeniem działa przedsięwzięcie "Latające Babcie z Plusem".
Biorą w nim udział kobiety, które ukończyły 55. rok życia, a ich pasją jest twórczość literacka oraz aktorstwo. Zespół kolorowo ubranych pań (i jednego dziadka) odwiedza domy dziecka, przedszkola, szkoły i szpitale, gdzie czyta najmłodszym napisane przez siebie bajki. Wydaje również książki dla dzieci. Autorką projektu jest Urszula Machcińska, łódzka emerytka.
W wielu miastach powstają programy aktywizujące osoby starsze. W ich ramach seniorom proponuje się atrakcyjne zniżki na udział w wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych. W ten sposób zachęca się ich do wyjścia z domu i spotkania ze znajomymi.
Seniorom proponuje się także bardziej odważne rozrywki, np. skok ze spadochronem w tandemie. To wyjątkowy prezent, bez względu na wiek, i szalona przygoda, której pozazdroszczą dzieci i wnuki.
2. Senior na siłowni? Dlaczego nie!
Sport jest dla młodych i silnych? Nic bardziej mylnego. Aktywność fizyczna powinna być stałym elementem naszego życia, bez względu na wiek. Pomaga zachować dobre zdrowie i samopoczucie. Warto więc porzucić swoje obawy i zacząć ćwiczyć już dziś. Nie potrzeba olimpijskiej sprawności, by się gimnastykować. Z czasem taki trening wejdzie nam w nawyk i będziemy czerpać z niego mnóstwo korzyści.
Seniorzy chętniej też podejmują aktywność w grupie. Lepiej się czują w towarzystwie osób w podobnym wieku, dodatkowo nawiązują nowe znajomości i są otwarci na nowe wyzwania. Nie muszą też obawiać się, że ćwiczenia fizyczne będą wiązać się z wydatkami.
Można poszukać w swoim mieście inicjatyw sportowych dedykowanych seniorom. Jest ich coraz więcej. W Warszawie i Krakowie osoby po 60. roku życia mogą wziąć udział w bezpłatnych zajęciach fitness lub warsztatach tanecznych, iść na basen lub zrelaksować się w grocie solnej.
Warunkiem jest posiadanie karty MultiSport Senior, którą można zamówić za pośrednictwem osoby mającej aktywną kartę MultiSport Plus, MultiSport Classic lub MultiActive typu Pracownik.
Po przejściu na emeryturę seniorzy mają najczęściej nieco więcej czasu. Do nich należy decyzja, w jaki sposób go spędzą. Warto pokazać im, jak wiele mają do zaoferowania młodszym. Mogą być dla nich dobrym przykładem na to, jak pozostać radosnym i uśmiechniętym mimo upływających lat.
Partnerem artykułu jest Multisport