Trwa ładowanie...

Jak przebiega regeneracja jelit?

 Agnieszka Gotówka
27.11.2018 13:17
jelita
jelita (istock)

Jelita odgrywają w naszym organizmie szereg niezwykle istotnych funkcji. Przewód pokarmowy musi działać sprawnie, byśmy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Niestety, jest wiele czynników, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie naszych jelit. Co możemy zrobić, by wspomóc regenerację przewodu pokarmowego?

Istnieje wiele sposobów, które pomogą w regeneracji jelit
Istnieje wiele sposobów, które pomogą w regeneracji jelit

W korytarzach jelit bytuje olbrzymia liczba bakterii tworzących mikroflorę jelitową. Niektóre z nich są bardzo pożyteczne, inne obojętne, a jeszcze inne – potencjalnie chorobotwórcze. W stanie równowagi (homeostazy) ekosystemu jelitowego właściwe proporcje bakteryjne są zachowane, co oznacza przewagę bakterii korzystnych nad drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wiele czynników jest jednak w stanie zakłócić tak delikatną harmonię.

Wpływ na to może mieć nieprawidłowo zbilansowana dieta, uboga w źródła błonnika pokarmowego, przewlekły stres, używki, przyjmowane leki (np. antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne i inne). W takiej sytuacji dominację zyskują drobnoustroje, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Zmniejszenie liczby bakterii prozdrowotnych prowadzi do szeregu zaburzeń, między innymi pogorszenia pracy układu odpornościowego, który w znacznej części zlokalizowany jest w przewodzie pokarmowym. Może to skutkować rozwojem stanu zapalnego i pojawieniem się problemów gastrycznych, takich jak wzdęcia, zaparcia, ból brzucha.

1. Kwas masłowy i jego rola w regeneracji jelit

Na szczęście w wielu przypadkach zburzenia mają charakter przejściowy i odwracalny a my różnymi metodami możemy wspomóc odtwarzanie mikroflory jelitowej i regenerację nabłonka jelit. W stanie zdrowia przewód pokarmowy ma zdolność do regeneracji. Istotną rolę w tym procesie odgrywa kwas masłowy, należący do grupy krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.

Kwas masłowy powstaje przy udziale bakterii jelitowych prowadzących procesy fermentacji w jelicie grubym. Stanowi jedno z podstawowych źródeł energii dla komórek nabłonka jelita grubego (kolonocytów), dzięki czemu wspomaga ich regenerację. Dowiedziono ponadto, że kwas masłowy (maślan sodu) skutecznie łagodzi dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Może być stosowany jako suplementacja uzupełniająca u pacjentów z chorobami czynnościowymi (zespół jelita nadwrażliwego) i organicznymi (nieswoiste choroby zapalne jelit) przewodu pokarmowego.

Dzięki regeneracji nabłonka jelitowego wpływa korzystnie na przyswajalność witamin i składników odżywczych ze spożywanych pokarmów. Suplementacja kwasem masłowym ogranicza ponadto nasilenie zmian zapalnych w przewodzie pokarmowym i uszczelnia barierę jelitową.

2. Jak dbać o jelita?

Nabłonek przewodu pokarmowego ma zdolność do regeneracji (chociażby poprzez produkcję kwasu masłowego, który odżywia komórki nabłonka jelit). Niestety, proces ten nie zawsze przebiega wystarczająco sprawnie i wydajnie.

Działanie destrukcyjne na przewód pokarmowy i zasiedlającą go mikroflorę jelitową wykazują niektóre leki, np. antybiotyki. Jeśli lekarz zdecyduje, że antybiotykoterapia jest koniecznością, obowiązkowo należy włączyć do codziennej suplementacji probiotyki.

Trzeba też dbać o codzienną dietę. Każdego dnia powinny się w niej znaleźć źródła błonnika pokarmowego, bo jest on niezbędny do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego, stanowiąc jednocześnie "pokarm" dla korzystnych bakterii jelitowych. Aby wspomóc prawidłową perystaltykę jelit należy regularnie nawadniać organizm (zaleca się, by osoba dorosła przyjmowała ok. 2 l płynów dziennie).

Do rozwoju dysbiozy jelitowej prowadzić mogą również dalekie podróże, szczególnie do krajów o niższym poziomie higieny. Nie bez powodu w trakcie takich wojaży dotyka nas częsta przypadłość zwana "biegunką podróżnych". W pewnym stopniu można się przed nią zabezpieczyć na kilka dni przed wyjazdem sięgając po odpowiednio dobrane probiotyki. Trzeba też przestrzegać zasad higieny w miejscu, w którym będziemy odpoczywać, m.in. pić wyłącznie wodę butelkowaną.

Jelita, jako że połączone są z mózgiem nerwem błędnym, nie lubią też przewlekłego stresu. Długotrwałe napięcie psychiczne wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i sprzyja rozwojowi dysbiozy jelitowej.

W aptekach dostępne są preparaty mające na celu wspomaganie prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Wiele z nich to suplementy diety, natomiast warto wybierać preparaty oznaczone jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.

W tej kategorii na uwagę zasługują preparaty zawierające maślan sodu. Przyjmowane przez okres co najmniej 3 miesięcy łagodzą dolegliwości czynnościowego przewodu pokarmowego takie jak: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia. Wspomagają też regenerację nabłonka jelitowego, wywierając pośrednio korzystne działanie na cały organizm.

Nasze jelita na co dzień nie mają łatwego zadania. Bytujące w nich mikroorganizmy toczą nieustanną walkę. Warto im w tym pomóc, bo stawka jest bardzo wysoka: nasze zdrowie.

Weryfikacja merytoryczna artykułu - dr Patrycja Szachta

Partnerem artykułu jest marka Debutir

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze