Trwa ładowanie...

Jak przewidzieć poronienie?

Avatar placeholder
05.07.2020 10:57
Jak przewidzieć poronienie?
Jak przewidzieć poronienie? (Shutterstock)

Co roku w Polsce dochodzi do około 40 000 poronień. Są one niezależnie od wieku kobiety, stanu jej zdrowia oraz dbałości o siebie i dziecko. Do tej pory nie można było przewidzieć poronienia. Wszystko zmieniło się za sprawą lekarzy z Manchesteru, którzy wskazali czynniki ryzyka pomagające ustalić, czy dziecku będzie dane przeżyć okres płodowy, czy nie. Taka wiedza może okazać się zbawienna w opiece nad kobietami z zagrożoną ciążą.

1. Czynniki przepowiadające poronienie

W celu wyznaczenia czynników zwiększających ryzyko poronienia lekarze ze Szpitala Św. Marii w Manchesterze analizowali stan zdrowia 112 ciężarnych kobiet między szóstym a dziesiątym tygodniem ciąży. Przez pięć tygodni przyszłe matki poddawano badaniom ultrasonograficznym, odnotowywano przypadki bólu i krwawienia oraz sprawdzano poziom progesteronu i hCG (gonadotropiny kosmówkowej - hormonu wytwarzanego od 8-go dnia ciąży przez zarodek a potem przez łożysko). Po przeanalizowaniu rezultatów ciąż badanych kobiet lekarze wyróżnili 6 kluczowych czynników wpływających na poronienie: poziom płodności, poziom progesteronu oraz gonadotropiny kosmówkowej, długość płodu, obfitość krwawienia oraz wiek ciążowy.

Czynniki te indywidualnie nie były podstawą do wyznaczenia prawdopodobieństwa poronienia, gdy jednak połączono dwa z nich – krwawienie i poziom hCG tworząc tzw. indeks zdolności utrzymania ciąży PVI (ang. Pregnancy Viability Index) udało się trafnie przewidzieć, jak zakończy się ciąża u większości kobiet. Przy użyciu PVI naukowcy przewidzieli wyniki ciąży w 94% przypadkach - jeśli ciąża zakończyła się porodem oraz w 77% - gdy ciąża zakończyła się poronieniem.

2. Indeks PVI w walce z poronieniami

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Indeks zdolności utrzymania ciąży ułatwi pracę ginekologom poprzez uniknięcie niepotrzebnych badań u kobiet z zagrożoną ciążą. Nadmierna ingerencja w ciało matki może wywrzeć negatywny wpływ na zdrowie rozwijającego się dziecka. Jeśli będzie z góry wiadomo, że prawdopodobieństwo poronienia jest nikłe, częste badania ultrasonograficzne, badania krwi lub suplementacja progesteronu nie będą nękały dłużej kobiet. Dodatkowo, przyszłe matki nie będą musiały spędzać większości czasu w łóżku oraz powstrzymywać się od pożycia seksualnego w czasie ciąży.

Obliczenie prawdopodobieństwa poronienia jest bardzo ważne także dla kobiet z rzeczywiście zagrożoną ciążą, gdyż dzięki tej nowej metodzie będzie można zastosować efektywniejsze metody leczenia lub, w najgorszym wypadku, psychicznie przygotować kobiety na tą tragedię. Do tej pory, jeśli ciąża była zagrożona, wszystko było w rękach niebios. Dziś to lekarze mają wszystko pod kontrolą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze