Jak przyjmować leki homeopatyczne?
Przemysł farmaceutyczny proponuje nam różne rodzaje leków homeopatycznych. Możemy je przyjmować w postaci tabletek, syropów, granulek, kropli, maści, czopków. Wszystkie preparaty homeopatyczne dzielą się na pojedyncze i złożone. Jak je przyjmować?
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
- 1. Leki pojedyncze i złożone
- 1.1. Zasady przyjmowania pojedynczych leków homeopatycznych
- 2. O czym należy pamiętać stosując preparaty homeopatyczne?
- 3. Przechowywanie leków homeopatycznych
1. Leki pojedyncze i złożone
Preparaty pojedyncze – to środki wytwarzane z jednego surowca, są dobierane przez lekarza homeopatę. Leki te nie zawierają ulotki dołączonej do opakowania, ponieważ środki te maja zastosowanie w różnych dolegliwościach.
Preparaty złożone – to leki wytwarzane z różnych substancji, stosuje się je w leczeniu zazwyczaj jednej dolegliwości.
1.1. Zasady przyjmowania pojedynczych leków homeopatycznych
Powinniśmy stosować się do zaleceń lekarza, który polecił nam stosowanie danego preparatu. Nie możemy pozwolić na to, aby nasz lek był zastosowany przez inną osobę bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli cierpi ona na te same dolegliwości. Lek homeopatyczny należy stosować już w początkowym stadium choroby, dzięki temu szybciej powrócimy do zdrowia.
Granulki homeopatyczne przyjmuje się podjęzykowo. Roztwór z nich możemy podawać dzieciom lub osobom starszym. Granulek nie można ssać ani rozgryzać. Leki homeopatyczne przyjmuje się 30 minut przed posiłkiem lub godzinę po nim. Jeśli te odstępy nie zostaną zachowane, przed zażyciem leku należy dokładnie wypłukać jamę ustną, a zęby umyć specjalną pastą, która nie zawiera mięty. Jedzenie i picie zakłócają wchłanianie leku.
Nie można dotykać granulek palcami. Nasypuje się je do zakrętki od opakowania leku i wsypuje pod język. Tak też postępuje się w przypadku innych leków przyjmowanych doustnie.
2. O czym należy pamiętać stosując preparaty homeopatyczne?
Stosując preparaty homeopatyczne unikajmy ostrych zapachów i olejków eterycznych (z mięty, rumianku, eukaliptusa), mentolu czy kofeiny (kawę należy pić w dużych odstępach czasowych między przyjmowaniem leku). Homeopatia nie leczy poważnych schorzeń! Krople homeopatyczne i inne preparaty zastosowane w terapii homeopatycznej, mogą być stosowane jednocześnie z różnymi lekami. Jeśli homeopatia powoduje nasilenie objawów, trzeba skonsultować się z lekarzem.
3. Przechowywanie leków homeopatycznych
Leki homeopatyczne należy przechowywać w taki sam sposób jak inne leki, zatem warto dostosować się do takich zasad jak: oryginalne, suche i czyste opakowanie na leki, chłodne i ciemne miejsce najlepiej w szafce, miejsce niewidoczne i niedostępne dla dzieci, szafka przeznaczona tylko na leki, nie mogą się w niej znajdować żadne substancje zapachowe, jak perfumy, zioła czy kosmetyki, opakowania leków powinny być szczelnie zamknięte, nie można przechowywać leków w kuchni ani w łazience, jest tam za wilgotno, przed zastosowaniem trzeba sprawdzić datę ważności (nie można stosować leków przeterminowanych), jeśli przechowujemy leki całej rodziny, warto podpisać opakowanie, aby było wiadomo, kto zażywa dany lek.
Komentarze