Trwa ładowanie...

Granulki homeopatyczne dla dzieci i dorosłych - właściwości, działanie

Avatar placeholder
21.12.2023 13:00
Granulki homeopatyczne to preparaty wytwarzane przy wykorzystaniu surowców roślinnych, mineralnych oraz zwierzęcych.
Granulki homeopatyczne to preparaty wytwarzane przy wykorzystaniu surowców roślinnych, mineralnych oraz zwierzęcych. (123RF)

Granulki homeopatyczne to preparaty wytwarzane przy wykorzystaniu mocno rozcieńczonych surowców roślinnych, mineralnych oraz zwierzęcych. Są filarem medycyny niekonwencjonalnej - homeopatii. Wykorzystuje się je do łagodzenia wielu dolegliwości, takich jak bóle głowy, bolesne ząbkowanie, kolki, gorączka i kaszel, ale i wiele innych dolegliwości. Na czym polega ich działanie?

spis treści

1. Co to są granulki homeopatyczne?

Granulki homeopatyczne to jedna z form leków homeopatycznych. Są nimi preparaty wykorzystywane w medycynie niekonwencjonalnej, które zawierają bardzo małe stężenia substancji czynnych. Ich formuła została opracowana na bazie naturalnych, oczyszczonych składników pochodzenia roślinnego, mineralnego bądź zwierzęcego, które wielokrotnie rozcieńcza się w tzw. dynamizatorze.

Co to jest homeopatia?

Homeopatia, twórcą której jest Samuel Hahnemann, to sposób leczenia oparty na podawaniu osobie chorej preparatów stymulujących organizm do walki ze schorzeniami. Jej podstawą jest zasada podobieństwa” oraz współczesne reguły Dobrej Praktyki Wytwarzania GMP (Good Manufacturing Practice). Słowo „homeopatia” pochodzi z języka łacińskiego i znaczy „podobna choroba”.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Leki homeopatyczne – spis, rodzaje i postacie

Leki homeopatyczne dostępne są najczęściej w postaci granulek homeopatycznych, to jest drobnych kuleczek, mieszaniny laktozy i sacharozy, nasączonych substancją leczniczą, które są umieszczone w niewielkich tubkach. Leki homeopatyczne dla dzieci i dorosłych są także dostępne w postaci tabletek, kropli, syropów, maści oraz czopków.

Wyróżnia się także dwie grupy leków homeopatycznych. To:

  • leki pojedyncze, czyli inaczej leki homeopatyczne jednoskładnikowe, które zawierają jeden surowiec o określonej potencji,
  • leki złożone, które zawierają wiele substancji aktywnych.

Spis alfabetyczny leków homeopatycznych wraz ze sposobem dawkowania opisuje Farmakopea Polska.

2. Jak działają granulki homeopatyczne?

Leczenie za pomocą preparatów homeopatycznych polega na zwalczaniu dolegliwości poprzez podanie śladowych dawek substancji, które wywołują daną chorobę. Z założenia więc, gdyby były zastosowane w większym stężeniu, mogłyby sprowokować pojawienie się różnych dolegliwości.

Oznacza to, że ta sama substancja, która w dużej dawce wywołuje chorobę, po wielokrotnym rozcieńczeniu (co pozwala na zastosowanie jej w bardzo małej dawce) może przynieść ulgę konkretnych dolegliwościach.

Zadaniem leków homeopatycznych jest wywołanie naturalnego odruchu obronnego organizmu bez wsparcia ze strony tradycyjnych leków, które zawierają duże stężenie substancji czynnych, często pochodzenia syntetycznego (choć leki homeopatyczne w większości sytuacji mogą być łączone z konwencjonalnymi środkami farmakologicznymi).

3. Na co granulki homeopatyczne?

Homeopatia może stanowić wsparcie w leczeniu schorzeń zarówno o przebiegu ostrym, jak i przewlekłym. Można je podawać przy łagodnych dolegliwościach ze strony dróg oddechowych, układu pokarmowego, mięśniowo-szkieletowego. Zgodnie z jej zasadami lek powinien być dobierany do objawów zgłaszanych przez pacjenta, a nie do choroby.

Najpopularniejsze leki homeopatyczne to te, które są wykorzystywane w leczeniu:

  • przeziębienia, grypy, infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok (może to być także lek homeopatyczny uodparniający),
  • alergii,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. biegunka, niestrawność, wzdęcia),
  • opryszczki,
  • grzybicy,
  • choroby lokomocyjnej,
  • żylaków odbytu,
  • reumatyzmu,
  • nerwicy, napięcia nerwowego. To leki homeopatyczne obniżające pobudliwość nerwową i ułatwiające zasypianie (np. granulki homeopatyczne na uspokojenie),
  • ząbkowania i kolki niemowlęcej (np. czopki homeopatyczne, krople doustne).

Jak stosować granulki homeopatyczne? Z założenia każdy lek homeopatyczny ma pobudzać układ odpornościowy do pracy w chwili pojawienia się objawów choroby. To dlatego tak ważne jest, by zacząć je stosować już w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących symptomów. Kiedy zaczynają działać leki homeopatyczne? To zależy. W przypadku choroby ostrej, w niedługim czasie. Stany przewlekłe wymagają dłużej terapii.

4. Granulki homeopatyczne – przeciwwskazania i skutki uboczne

Granulki homeopatyczne są uznawane za leki bezpieczne. Ma to związek z niskim stężeniem substancji czynnych (bądź nawet ich braku) oraz małym prawdopodobieństwem wystąpienia reakcji niepożądanych. Z tego powodu leki homeopatyczne mogą być stosowane także przez specjalne grupy pacjentów, na przykład dzieci czy kobiety ciężarne.

Przeciwwskazaniem do stosowania granulek homeopatycznych jest nietolerancja na którykolwiek składnik zawarty w preparacie. Oprócz tego podczas terapii homeopatycznej należy także unikać spożywania alkoholu, odstawić papierosy, a także ograniczyć przyjmowanie ostrych i tłustych pokarmów.

Sięgając po granulki, ale i każdy lek homeopatyczny, należy pamiętać, że są one przeznaczone do stosowania w przypadku niegroźnych dolegliwości, które nie wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze