Trwa ładowanie...

Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Avatar placeholder
25.11.2019 15:46
Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne?
Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne? (123RF)

Tabletki antykoncepcyjne są najpopularniejszą metodą antykoncepcji. To także bardzo skuteczna i prosta forma zabezpieczenia przed ciążą. Przed zastosowaniem pigułek antykoncepcyjnych kobieta powinna zgłosić się do ginekologa i przeprowadzić niezbędne badania.

spis treści

1. Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Antykoncepcja hormonalna dzieli się na kilka rodzajów:

  • preparaty 1-fazowe – to stale połączenie estrogenu z progesteronem, tabletki przyjmuje się według schematu: 21 dni zażywania tabletek i 7 dni przerwy;
  • preparaty 2-fazowe – w pierwszej fazie przyjmuje się środki zawierające tylko estrogen, w drugiej tabletki estrogen z progesteronem;
  • preparaty 3-fazowe – dawki estrogenu i progesteronu są zmodyfikowane dla trzech różnych faz cyklu miesiączkowego.
Zobacz film: "Zalety stosowania pigułek antykoncepcyjnych"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych

  1. Pierwszą tabletkę antykoncepcyjną należy zażywać w pierwszy dzień miesiączki, czyli w dniu pierwszego krwawienia, a nie plamienia.
  2. Kolejne tabletki trzeba zażywać przez następne 21 dni, zawsze o tej samej godzinie (jeśli zdarzą się 3-4 godziny różnicy, to ten czas nie zmniejsza skuteczności tabletki. Należy pamiętać, że pominięcie tabletki lub wydłużenie przerwy między kolejnymi opakowaniami daje możliwość pojawienia się owulacji i tym samym zwiększa ryzyko zapłodnienia i ciąży.
  3. Po zakończeniu opakowania tabletek antykoncepcyjnych kobieta powinna zrobić siedem dni przerwy i w tym czasie nie przyjmować tabletek. Wtedy pojawi się krwawienie, które nie jest miesiączką i jest wynikiem odstawienia tabletek. Krwawienie pojawia się dwa – trzy dni po zażyciu ostatniej tabletki i niekiedy może nie zakończyć się przed rozpoczęciem nowego opakowania. Nie trzeba się tym przejmować. Nie można natomiast czekać z następnym opakowaniem aż do zakończenia krwawienia!
  4. Po tygodniowej przerwie należy wrócić do zażywania tabletek antykoncepcyjnych, nawet jeśli jeszcze trwa krwawienie albo w ogóle nie wystąpiło.
8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet
8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet [10 zdjęć]

Obecnie kobiety mają do wyboru wiele różnych metod antykoncepcji, co może sprawić, że wybór jednej z

zobacz galerię

3. Przerwa podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Przerwa pomiędzy kolejnymi opakowaniami powinna trwać tydzień i nie może być dłuższa. W zależności od potrzeb przerwę można skrócić lub nie robić jej wcale. Przerwę w tabletkach antykoncepcyjnych należy dokładnie przedyskutować z lekarzem, który zezwolił na zażywanie pigułek. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy tabletki antykoncepcyjne działają podczas tygodniowej przerwy. Tabletki antykoncepcyjne działają także w trakcie tej tygodniowej przerwy.

Zobacz także

4. Wymioty a tabletki antykoncepcyjne

Wymioty mogą pojawiać się jako efekt uboczny działania tabletek antykoncepcyjnych. Zazwyczaj, podobne jaki inne skutki uboczne, ustępują samoistnie po około trzech opakowaniach tabletek - w tym czasie organizm przyzwyczaja się do nowej dawki hormonów. Jeśli jednak wymioty nie ustępują, trzeba się zgłosić do lekarza.

Wymioty towarzyszą często różnym chorobom, czasem pojawiają się jako efekt zatrucia pokarmowego. W tym czasie, jeśli kobieta chce współżyć, powinna pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu.

Decyzję przyjmowania tabletek trzeba dokładnie przemyśleć. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje zdrowie i mieć świadomość, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest dużym obciążeniem dla organizmu kobiety.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Za wcześnie wzięta pigułka antykoncepcyjna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze