Trwa ładowanie...

Jak przystosować mieszkanie do potrzeb osoby starszej?

Avatar placeholder
27.11.2018 11:37
Jak przystosować mieszkanie do potrzeb osoby starszej?
Jak przystosować mieszkanie do potrzeb osoby starszej? (123rf)

Osoby starsze, ale zachowujące pełnię sił i dobrą sprawność psychofizyczną, nie potrzebują przeprowadzania większych zmian w mieszkaniu. Takiego przystosowania potrzebują za to ci, u których sprawność ruchowa jest mniejsza niż w latach młodości.

Odpowiednie przygotowanie mieszkania dla osoby starszej jest bardzo istotne
Odpowiednie przygotowanie mieszkania dla osoby starszej jest bardzo istotne

1. Dostosowywanie mieszkania według potrzeb

Warto wiedzieć, że w przypadku niepełnosprawnych dofinansowanie na przystosowanie mieszkania można otrzymać z rejonowego Ośrodka Pomocy Rodzinie lub Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego. Samo przeprowadzanie zmian w warunkach mieszkaniowych będzie natomiast zależało od potrzeb osoby starszej i wymagań nakładanych przez schorzenia i choroby.

2. Dysfunkcje ruchu

Należy poszerzyć przestrzeń, aby osoba mogła swobodnie się poruszać i manewrować. Meble trzeba ustawić tak, aby jak najmniej utrudniały przemieszczanie się. Ważne jest, aby szafy i półki łatwo się otwierały i były osadzone w miarę nisko, pozwalając na przechowywanie rzeczy w zasięgu ręki. Dobrze jest usunąć wszelkie przedmioty "zagracające" przestrzeń, mimo że większość osób starszych wydaje się być do nich przywiązana. W łazience warto położyć maty antypoślizgowe, dbając jednak przy tym, aby nie przeszkadzały one w przemieszczaniu się.

3. Wady wzroku

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Osoby niewidome czy niedowidzące potrzebują nie tylko przestrzeni do niezakłóconego poruszania się, czyli przemyślanego ustawienia mebli, ale również możliwości łatwego składowania wszystkich przedmiotów. Niewidomi muszą przecież wiedzieć, gdzie co mają odłożone, aby szybko odszukać potrzebną rzecz. Bardzo ważne jest także stworzenie przestrzeni wolnej od niebezpiecznych elementów, np. wystających krawędzi.

4. Wady słuchu

W przypadku osób starszych niedosłyszących sama organizacja przestrzeni nie jest tak ważna, jak zastąpienie przekazu słuchowego informacjami wizualnymi oraz dotykowymi. Dyskomfort będą wywoływały wszelkie dźwięki zakłócające. Ulgę przynosi z pewnością wytłumianie hałasów, jak np. tych dobiegających z ulicy, co można osiągnąć, używając właściwych materiałów wykończeniowych czy okien. Świetnie, jeśli dzwonek alarmu czy telefonu osoba starsza może usłyszeć we wszystkich pomieszczeniach.

5. Stwarzanie mikroklimatu w mieszkaniu

Wykreowania takich warunków wymaga osoba posiadająca określone choroby i schorzenia, m.in. układu oddechowego, krążenia, nerwowego bądź odpornościowego. Dostosowanie mieszkania w przypadku tych osób będzie wymagało właściwego dobrania, a następnie zamontowania wentylacji, klimatyzacji, systemu ogrzewania czy rolet i żaluzji zapobiegających przegrzaniu. Taką funkcję spełnią również nawilżacze powietrza. Cierpiący na alergię wymagają z kolei usunięcia z najbliższego otoczenia czynników alergennych.

6. Wyposażenie mieszkania osoby starszej

W zależności od potrzeb, stanu zdrowia i kondycji osoby starszej wyposażenie jej mieszkania często wymaga zakupu specjalnych urządzeń, w szczególności specjalistycznych łóżek i materacy, stolików nocnych, podnośników, balkoników, krzeseł czy wózków. Ich zakup wiąże się zwykle z dużymi koszami i jest możliwy w określonych sklepach. Zdarza się jednak, że dozwolone jest uiszczanie należności w ratach, a nawet wypożyczanie sprzętu.

Jeśli sami nie mamy pomysłu na najkorzystniejsze dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby starszej, warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w tym zakresie.

Partnerem artykułu jest Alior Bank

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze