Trwa ładowanie...

Jak samodzielnie badać jądra?

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 28.09.2021 16:15
Jak samodzielnie badać jądra?
Jak samodzielnie badać jądra?

Specjaliści są zgodni, że wszyscy mężczyźni w wieku 18-40 lat powinni raz w miesiącu badać swoje jądra. Systematyczne samobadanie pozwala bowiem szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości i w porę rozpocząć leczenie. Rak jąderjest stosunkowo rzadko występującą chorobą, ale szanse na pełne wyzdrowienie są bardzo wysokie, zwłaszcza gdy rak zostaje wcześnie zdiagnozowany. Samobadanie jąder nie jest skomplikowane i nie zajmuje dużo czasu, dlatego warto pamiętać o nim w każdym kolejnym miesiącu.

spis treści

1. Samobadanie jąder krok po kroku

Na początku poświęć trochę czasu na poznanie własnego ciała. Musisz wiedzieć, jak wyglądają twoje jądra, gdy jesteś zdrowy, a także, jak odczuwasz dotyk w poszczególnych fragmentach swojego ciała. Jest to niezwykle ważne, ponieważ świadomość prawidłowego stanu jąder pozwoli ci szybko wychwycić wszelkie odstępstwa od normy. Przygotuj się na to, że podczas pierwszego badania możesz niepotrzebnie wpaść w panikę, czując pod palcami guzki i zgrubienia. Są to jednak naturalne struktury w jądrach i dookoła nich. W czasie samobadania z pewnością wyczujesz palcami najądrza, czyli struktury w kształcie rurek znajdujące się po obu stronach obu jąder. Kilka prób samobadania pomoże ci dowiedzieć się, jakie odczucia wiążą się z dotykaniem tej części jąder. Ponadto możesz spodziewać się widoku naczyń krwionośnych, który z początku może wydać ci się mało estetyczny. Dla skuteczności samobadania ważne jest jednak, byś dokładnie przyjrzał się swoim jądrom i pamiętał, jak wyglądają oraz jakie wrażenia wiążą się z dotykaniem ich. Kolejne badania będą miały na celu sprawdzenie, czy dobry stan zdrowia jąder utrzymuje się, czy też zaszły niepokojące zmiany, które wymagają konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że samobadanie jąder nie zastąpi badania u profesjonalisty. Nie będąc lekarzem, nie porywaj się na stawianie sobie diagnozy. W ten sposób możesz sobie tylko zaszkodzić. Ogranicz się do comiesięcznego sprawdzenia, czy jądra wyglądają i reagują tak samo, a wszelkie wątpliwości niech rozstrzygnie lekarz.

Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć samobadanie jąder, przyda ci się kilka wskazówek. Przede wszystkim weź kąpiel lub prysznic. Ciepło i wilgoć przyczynią się do opadnięcia jąder i zmiękczenia skóry na kroczu, co ułatwi ci badanie. Następnie połóż się lub usiądź – wybierz taką pozycję, która będzie ci najbardziej odpowiadała. Przesuń członka i zacznij badać jedno z jąder. Trzymaj je w dłoni, a drugą ręką ostrożnie dotykaj. Potem chwyć jądro za dwa palce i lekko obracaj. Sprawdź także, czy pod palcami czujesz te same nieregularności co zwykle. Te same czynności powtórz z drugim jądrem.

2. Na co zwrócić uwagę podczas badania jąder?

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Jeśli dobrze poznasz swoją fizjonomię, wychwycenie nieprawidłowości będzie stosunkowo proste. Guzki są w dotyku inne niż naturalne struktury znajdujące się w jądrach. Podczas samobadania jąder oprócz twardych guzków nie należy lekceważyć także dyskomfortu oraz tkliwości jąder. Bardzo twarde guzki w jądrach mogą mieć różną wielkość, przy czym pojawiają się zwykle tylko na jednym jądrze. Ich twardość jest niemal taka sama, jak ma to miejsce w przypadku kości, ale nie należy z góry zakładać, że są to symptomy raka jąder. Niekiedy są to cysty. Dyskomfort i tkliwość jąder także nie muszą oznaczać choroby nowotworowej, ale na wszelki wypadek warto zbadać się u lekarza. Inne sygnały, które powinny zmobilizować cię do wizyty u profesjonalisty to: zmiany w rozmiarze jąder, gromadzenie się płynu w kroczu, uczucie ciężkości w jądrach, ból w pachwinie lub w podbrzuszu, a także powiększenie lub tkliwość w piersiach.

Samobadanie jąder może pomóc ci odpowiednio wcześnie wykryć raka jąder i zwiększyć szanse na wyleczenie. Wystarczy raz w miesiącu sprawdzić, czy wygląd jąder i wrażenia dotykowe są niezmienne. Pamiętaj, że nawet jeśli podczas badania zauważysz niepokojące objawy, nie muszą one oznaczać raka. Przyczyna ich wystąpienia może być zupełnie niegroźna.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze