Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Jak się czujesz? Powiedz to aplikacji

Rusza ambitny projekt badawczy. Specjalna aplikacja ma zmienić sposób, w jaki społeczeństwo rozumie o problemy, takie jak samobójstwo i choroby psychiczne. Przez tydzień będzie ona zbierała informacje o nastroju milionów ludzi z całego świata.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Dzięki aplikacji naukowcy będą mogli zdobyć informacje o nastroju osób z całego świata
Dzięki aplikacji naukowcy będą mogli zdobyć informacje o nastroju osób z całego świata (Shutterstock)

1. Aplikacja dla zdrowia psychicznego

"Jak się czujesz, świecie?" to aplikacja stworzona przez australijską organizację non-profit Spur Project. Ma on na celu zachęcenie 7 milionów uczestników, by w ciągu  tygodnia zgłosili, w jakim są nastroju. Twórcy mają nadzieję, że w ten sposób sprowokują  dyskusję na temat zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym, a jednocześnie zgromadzą dużą ilość danych, które będą przydatne dla przyszłych badań w zakresie tego zagadnienia.

"Samobójstwo to ogólnoświatowa epidemia, każdego roku ponad milion mężczyzn i kobiet targa się na własne życie" – piszą twórcy aplikacji na stronie internetowej projektu.

Naucz się kontrolować negatywne emocje
Naucz się kontrolować negatywne emocje [6 zdjęć]

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) ma na celu zmianę wzorców myślenia, zachowania i emocji. Często...

zobacz galerię

"Pomimo wzrostu świadomości społeczeństwa o problemach zdrowia psychicznego w ciągu ostatnich kilku lat, minie jeszcze jakiś czas, zanim rozmowy na ten temat staną się normą. Uważamy, że nasz projekt,  który jest największym takim przedsięwzięciem w dziedzinie zdrowia psychicznego na świecie, jest całkiem niezłym początkiem takiej dyskusji."

Głównym czynnikiem, który przyczynia się do rozprzestrzeniania się chorób psychicznych oraz wzrostu liczby samobójstw jest poczucie izolacji. Twórcy projektu mają nadzieję, że umożliwienie ludziom uświadomienia sobie, co właśnie czuje pozostałe 7 milionów osób, pomoże poradzić sobie wszystkim uczestnikom z emocjami, jakich doświadczają w każdej sekundzie, każdego dnia.

Aplikacja oferuje również możliwość, aby każdy użytkownik mógł podzielić się każdym swoim uczuciem z resztą świata oraz umieścić te informacje w mediach społecznościowych, zwiększając w ten sposób zasięg aplikacji.

Oprócz tego, że użytkownik aplikacji będzie uczestniczył w największym projekcie badania zdrowia psychicznego na świecie, może ona też skłonić go do autorefleksji. Jeśli uczestnik zapisuje w aplikacji informacje o problemach emocjonalnych, które wymagają rozwiązania, program natychmiast wskazuje lokalizację miejsc, gdzie dana osoba może uzyskać pomoc.

5 naturalnych sposobów na poprawę samopoczucia
5 naturalnych sposobów na poprawę samopoczucia [6 zdjęć]

Ile czasu obecnie spędzasz na łonie natury? W dzisiejszych czasach większość chwil spędzamy w czterech...

zobacz galerię

Każdy uczestnik może też zobaczyć historię zarejestrowanych emocji. Projekt "Jak się czujesz, świecie?" oficjalnie zakończy się 16 października, jednak uczestnicy będą mogli nadal korzystać z aplikacji.

2. To będzie największe badanie zdrowia psychicznego na świecie

Wszystkie dane z projektu będą dostępne na zasadach otwartej licencji ****– co oznacza, że każda osoba fizyczna, organizacja pozarządowa lub firma może z nich skorzystać.

Każdy, decydując się na udział w badaniu, powinien mieć świadomość, że jego dane będą ogólnodostępne.

"Pomimo faktu, że aplikacja nazywa się "Jak się czujesz, świecie?", bardziej interesujące jest to, kiedy i dlaczego uczestnicy odczuwają pewne emocje" – piszą organizatorzy projektu.

"Na przykład, aplikacja może przekazać nam informacje, takie jak ta, że mężczyźni w wieku od 18 do 22 są najbardziej zaniepokojeni w godzinach od 8 rano do 10 rano, w drodze do pracy, podczas gdy kobiety mają tendencję do szczytu niepokoju w środku dnia, szczególnie na początku tygodnia. "

Projekt opiera się na sukcesie badania pilotażowego z 2014 roku, podczas którego w Australii udało się w ciągu 6 dni zgromadzić 20.000 odpowiedzi na pytanie „jak się czujesz”.

Akcja będzie trwała od dziś (10 października) przez 6 dni, a kto chce w niej uczestniczyć, musi pobrać darmową aplikację dla iOS lub Android.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza