Jak się czujesz? Powiedz to aplikacji
Rusza ambitny projekt badawczy. Specjalna aplikacja ma zmienić sposób, w jaki społeczeństwo rozumie o problemy, takie jak samobójstwo i choroby psychiczne. Przez tydzień będzie ona zbierała informacje o nastroju milionów ludzi z całego świata.
1. Aplikacja dla zdrowia psychicznego
"Jak się czujesz, świecie?" to aplikacja stworzona przez australijską organizację non-profit Spur Project. Ma on na celu zachęcenie 7 milionów uczestników, by w ciągu tygodnia zgłosili, w jakim są nastroju. Twórcy mają nadzieję, że w ten sposób sprowokują dyskusję na temat zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym, a jednocześnie zgromadzą dużą ilość danych, które będą przydatne dla przyszłych badań w zakresie tego zagadnienia.
"Samobójstwo to ogólnoświatowa epidemia, każdego roku ponad milion mężczyzn i kobiet targa się na własne życie" – piszą twórcy aplikacji na stronie internetowej projektu.
"Pomimo wzrostu świadomości społeczeństwa o problemach zdrowia psychicznego w ciągu ostatnich kilku lat, minie jeszcze jakiś czas, zanim rozmowy na ten temat staną się normą. Uważamy, że nasz projekt, który jest największym takim przedsięwzięciem w dziedzinie zdrowia psychicznego na świecie, jest całkiem niezłym początkiem takiej dyskusji."
Głównym czynnikiem, który przyczynia się do rozprzestrzeniania się chorób psychicznych oraz wzrostu liczby samobójstw jest poczucie izolacji. Twórcy projektu mają nadzieję, że umożliwienie ludziom uświadomienia sobie, co właśnie czuje pozostałe 7 milionów osób, pomoże poradzić sobie wszystkim uczestnikom z emocjami, jakich doświadczają w każdej sekundzie, każdego dnia.
Aplikacja oferuje również możliwość, aby każdy użytkownik mógł podzielić się każdym swoim uczuciem z resztą świata oraz umieścić te informacje w mediach społecznościowych, zwiększając w ten sposób zasięg aplikacji.
Oprócz tego, że użytkownik aplikacji będzie uczestniczył w największym projekcie badania zdrowia psychicznego na świecie, może ona też skłonić go do autorefleksji. Jeśli uczestnik zapisuje w aplikacji informacje o problemach emocjonalnych, które wymagają rozwiązania, program natychmiast wskazuje lokalizację miejsc, gdzie dana osoba może uzyskać pomoc.
Każdy uczestnik może też zobaczyć historię zarejestrowanych emocji. Projekt "Jak się czujesz, świecie?" oficjalnie zakończy się 16 października, jednak uczestnicy będą mogli nadal korzystać z aplikacji.
2. To będzie największe badanie zdrowia psychicznego na świecie
Wszystkie dane z projektu będą dostępne na zasadach otwartej licencji ****– co oznacza, że każda osoba fizyczna, organizacja pozarządowa lub firma może z nich skorzystać.
Każdy, decydując się na udział w badaniu, powinien mieć świadomość, że jego dane będą ogólnodostępne.
"Pomimo faktu, że aplikacja nazywa się "Jak się czujesz, świecie?", bardziej interesujące jest to, kiedy i dlaczego uczestnicy odczuwają pewne emocje" – piszą organizatorzy projektu.
"Na przykład, aplikacja może przekazać nam informacje, takie jak ta, że mężczyźni w wieku od 18 do 22 są najbardziej zaniepokojeni w godzinach od 8 rano do 10 rano, w drodze do pracy, podczas gdy kobiety mają tendencję do szczytu niepokoju w środku dnia, szczególnie na początku tygodnia. "
Projekt opiera się na sukcesie badania pilotażowego z 2014 roku, podczas którego w Australii udało się w ciągu 6 dni zgromadzić 20.000 odpowiedzi na pytanie „jak się czujesz”.
Akcja będzie trwała od dziś (10 października) przez 6 dni, a kto chce w niej uczestniczyć, musi pobrać darmową aplikację dla iOS lub Android.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.