Jak sprawdzić, czy dostałem "wadliwą" szczepionkę na COVID?
Sprawa szczepionek przeciwko COVID-19 od kilku dni budzi duże kontrowersje. Chodzi o raport NIK, który ujawnia, że kilkaset tysięcy pacjentów mogło przyjąć "wadliwy" produkt. Jakie partie szczepionek budzą wątpliwości? Jak sprawdzić, czy byliśmy nimi zaszczepieni?
1. Czy pacjenci dostali "wadliwe" szczepionki?
Raport NIK wskazuje na duże wątpliwości dotyczące procesu szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Do GIF wpłynęło osiem zgłoszeń dotyczących wad jakościowych lub podejrzenia o ich wystąpieniu, spośród których dwa zgłoszenia miały istotne znaczenie. Chodzi wyłącznie o szczepionki Moderny oraz Johnson & Johnson.
Zarzuty NIK dotyczą m.in. jedej z serii szczepionek Janssen (firmy Johnson & Johnson - przyp. red.). Jak informuje NIK, do GIF wpłynęła informacja od Europejskiej Agencji Leków o podejrzeniu wystąpienia wady jakościowej w jednej z serii szczepionek przeciw COVID-19, stosowanych wtedy u polskich pacjentów. "Zgłoszenie dotyczyło podejrzenia wystąpienia wady klasy II, tj. mogącej spowodować chorobę lub niewłaściwe działanie" - czytamy w raporcie.
W drugim przypadku chodziło o wadę jakościową wykrytą w serii szczepionek Spikevax (firmy Moderna - przyp. red.), zgłoszenie w tej sprawie z hiszpańskiej agencji ds. leków i produktów sanitarnych (AEMPS) wpłynęło do GIF w kwietniu 2022 r. W jednej fiolce ze wskazanej serii szczepionki znaleziono ciało obce.
"W obu przypadkach GIF nie tylko nie wycofał z obrotu tych serii szczepionek, ale nawet nie wiedział, gdzie mogą się znajdować" - alarmuje NIK.
2. Jak sprawdzić, czy dostałem "wadliwą" szczepionkę?
Wątpliwości dotyczące jakości szczepionek, o których mówi NIK, dotyczą preparatu Janssen o numerze serii XD955 oraz Moderna Spikevax o numerze serii 000190A. Jak sprawdzić, czy przyjęliśmy któryś w wymienionych preparatów?
Dr n. farm. Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny wyjaśnia, że w momencie szczepienia jest prowadzona dokumentacja szczepienia.
- Pacjent, który jest szczepiony, ma prawo poprosić osobę, która wykonała szczepienie, o informacje o numerze serii preparatu. Zawsze można zajrzeć w dokumentację poszczepienną, gdzie powinien być wpisany numer serii danego preparatu oraz jego data ważności. To jest kontrolowane w trybie całej procedury bezpieczeństwa pacjenta, wszelkie alerty dotyczące bezpieczeństwa i jakości szczepionek nie mogłyby być wdrożone, jeżeli nie wiedzielibyśmy, co komu podaliśmy - tłumaczy dr n. farm. Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny.
Informacje dotyczące nazwy szczepionki oraz numeru serii można znaleźć historii szczepień na Internetowym Koncie Pacjenta: https://pacjent.gov.pl/ikp/profilaktyka/szczepienia/historia-szczepien. Wystarczy zalogować się profilem zaufanym.
Według Naczelnej Izby Kontroli podanych mogło zostać 117 600 "wadliwych" szczepionek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- #SzczepSięNiePanikuj. Dlaczego po szczepieniu nie powinno się stosować leków z ibuprofenem? Wyjaśnia prof. Flisiak
- Alergia na szczepienie przeciw COVID-19? Badanie wykazało, że ryzyko jest marginalne
- WHO: Podawanie kolejnych dawek przypominających nie jest sensowną strategią. Potrzeba nowej szczepionki
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.