Co zrobić, gdy dziecko gryzie?
Wielu rodziców martwi się, gdy ich pociechy zaczynają gryźć inne dzieci. Jednak specjaliści przekonują, że gryzienie jest zupełnie naturalne w przypadku maluchów. Często zdarza się, że dzieci w wieku 1-3 lat przechodzą przez etap gryzienia innych, ale z czasem z niego wyrastają. Nie oznacza to jednak, że rodzice mają z założonymi rękami czekać, aż maluchowi znudzi się bolesne wbijanie się zębami w ręce kolegów z piaskownicy. Gryzienie należy konsekwentnie zwalczać. Skąd bierze się takie zachowanie u dzieci i jak sobie z nim radzić?
1. Dlaczego maluchy gryzą innych?
Przyczyny takiego zachowania są różne i w większości przypadków intencją dziecka nie jest zrobienie komuś celowo krzywdy. Niemowlęta gryzą zwykle podczas ząbkowania. Nie rozróżniają wtedy jeszcze, czy ofiarą ich wyrzynających się ząbków jest gryzak, czy palec rodzica. Celem malucha jest uśmierzenie bólu i odczucie ulgi w obrzękniętych dziąsłach. Dla dziecka gryzienie jest także sposobem na poznawanie świata, podobnie jak dotykanie różnych przedmiotów. Niemal wszystko, co niemowlęta lub dzieci w wieku 1-3 lat biorą do rąk, prędzej czy później ląduje w ich ustach. Jeśli coś je interesuje, nie zastanawiają się, tylko gryzą. Ta czynność to także prosta metoda na sprawdzenie reakcji rodzica. Dzieci lubią eksperymentować, by przekonać się, jak na ich zachowanie zareagują rodzice. Czasami maluchy celowo gryzą innych, by usłyszeć okrzyk zaskoczenia. Nie zdają sobie przy tym sprawy, jak bolesne jest takie doświadczenie dla ugryzionej osoby.
Wbijanie ostrych ząbków w skórę rodzeństwa lub rodzica jest również prostym sposobem na zwrócenie uwagi na siebie. Starsze dzieci wiedzą, że gryzienie pozwoli im znaleźć się w centrum uwagi rodzica, nawet jeśli reakcja będzie negatywna. Dla malucha każda chwila spędzona z rodzicem jest ważna, a dziecko, które czuje się ignorowane, jest w stanie daleko się posunąć, by być zauważonym. Innym powodem, dla którego maluch gryzie, jest poczucie frustracji u dziecka. Małe dzieci nie są w stanie w pełni wyrazić swoich odczuć słowami, dlatego nierzadko zaczynają gryźć innych. W ten sposób próbują powiedzieć rodzicowi, że czują się nieszczęśliwe. Gryzienie innych dzieci pomaga im także postawić na swoim i wygrać „kłótnię” o zabawkę lub dać koledze wprost do zrozumienia, że chcą bawić się same.
2. Jak pomóc dziecku przestać gryźć innych?
W przypadku gryzienia lepiej jest zapobiegać wystąpieniu tego problemu. Jeżeli niemowlę ząbkuje, miej zawsze pod ręką gumowy gryzak lub wilgotny kawałek materiału, które pomogą rozmasować bolące dziąsła dziecka. Postaraj się także unikać sytuacji, w których maluch mógłby zirytować się do tego stopnia, że zacząłby gryźć innych. Przed pójściem z dzieckiem na plac zabaw upewnij się, że jest najedzone i wyspane. Weź ze sobą małą przekąskę – jeśli maluch zacznie marudzić z powodu ssania w żołądku, będziesz mogła szybko zareagować i zaspokoić mały głód, a dziecko nie zaatakuje kolegi.
Kiedy maluch podrośnie na tyle, by komunikować się werbalnie, naucz go, jak informować innych o swoich potrzebach. Dziecko powinno mieć świadomość, że zamiast gryźć, można powiedzieć: „to moja zabawka” lub „jestem na ciebie zły”. Złość lub frustrację można wyrazić także poprzez ściśnięcie mocno pluszaka lub w inny sposób, który nie rani nikogo. Niezwykle ważne jest również poświęcanie dziecku wystarczającej ilości czasu w ciągu dnia. Wówczas maluch nie czuje potrzeby zwracania na siebie uwagi rodzica drastycznymi sposobami, na przykład gryzieniem. Szczególnie dużo uwagi należy poświęcić dziecku, które przechodzi poważne zmiany w życiu, takie jak pojawienie się młodszego rodzeństwa.
Należy uświadomić sobie, że nawet mimo podjęcia stosownych kroków, przypadki gryzienia mogą mieć miejsce. Gdy twoje dziecko ugryzie kogoś, zachowaj spokój, ale stanowczym tonem głosu powiedz mu, że nie wolno gryźć innych. Wytłumacz, że jest to bolesne, następnie zabierz malucha w inne miejsce i daj mu czas, by ochłonął. W żadnym wypadku nie karz dziecka, gryząc go! Maluchy uczą się poprzez naśladownictwo, dlatego jeśli ugryziesz dziecko, będzie to dla niego oznaką, że gryzienie innych jest w porządku. Nie stosuj także kar cielesnych, gdy dziecko ugryzie kogoś. Bicie dzieci nie jest dobrą metodą wychowawczą.
Jeśli twoje dziecko gryzie innych, twoim zadaniem jest oduczenie go takiego zachowania. Jeżeli jednak wejdzie mu to w nawyk, a gryzienie będzie utrzymywać się po ukończeniu 4-5 roku życia, przyczyna może leżeć w poważniejszych problemach emocjonalnych. Wówczas warto poszukać fachowej pomocy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.