Trwa ładowanie...

Problemy z erekcją. Prof. Lew-Starowicz: Często mają podłoże psychiczne

Avatar placeholder
Martyna Chmielewska 06.09.2021 10:56
Jak stres wpływa na erekcję u mężczyzn?
Jak stres wpływa na erekcję u mężczyzn? (getty)

- Badania pokazują, że kilka milionów mężczyzn w Polsce cierpi na zaburzenia erekcji. Coraz trudniej jest im osiągnąć wzwód. Powodem jest stres, przemęczenie, choroby. Bywa, że problemy te nie są przejściowe i wymagają pomocy specjalisty - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie seksuolog. Ekspert wyjaśnia, jak panowie mogą sobie pomóc.

spis treści

1. Stres powoduje zaburzenia erekcji

Stres negatywnie wpływa na erekcję u mężczyzn poprzez autonomiczny układ nerwowy.

- Jeśli towarzyszy nam przez dłuższy czas, to dochodzi do podwyższenia poziomu hormonów stresowych. Rozregulowują one układ hormonalny, zaburzają działanie testosteronu. Hormony stresu negatywnie działają na krążenie członka i hormony płciowe - wyjaśnia prof. Zbigniew Kazimierz Lew - Starowicz, polski konsultant krajowy w dziedzinie seksuologii.

Powody stresu mogą być różne. Zalicza się do nich np. utratę pracy czy konfilkty w związku. Nieprzyjemne wydarzenia powodują obniżenie nastroju, lęk.

- Zestresowany mężczyzna nie ma ochoty na seks. Trudno wymagać od niego erekcji - zaznacza Zbigniew Kazimierz Lew-Starowicz.

2. Problemy z erekcją mogą wystąpić w każdym wieku

W każdym wieku aktywności seksualnej mogą wystąpić problemy z zaburzeniem erekcji. U młodych mężczyzn zaburzenia erekcji mogą pojawić się zarówno podczas masturbacji, jak i współżycia seksualnego.

- Im człowiek starszy, tym ma większe problemy z erekcją. Powodem są różne choroby, przyjmowanie leków, ale nie tylko - twierdzi seksuolog.

Do najczęstszych przyczyn problemów ze wzwodem zaliczamy:

  • choroby sercowo-naczyniowe (miażdżyca, niewydolność serca, zmiany naczyniowe, choroba niedokrwienna serca)
  • cukrzyca (choroba upośledza dopływ krwi do członka i niszczy jego ukrwienie),
  • choroby i urazy kręgosłupa,
  • choroby gruczołu krokowego, w tym głównie przerost prostaty.

Co powinni zrobić mężczyźni, którzy mają problem z erekcją?

Mężczyźni, u których problemy z erekcją utrzymują się przez kilka tygodni, powinni skontaktować się ze specjalistą. Lekarz przeprowadzi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

- Myślę, że osoby, które mają problemy z erekcją z powodu jednorazowych sytuacji stresowych mogą zażyć lek, który poprawia erekcję. Jeśli im nie pomoże, to wtedy mogą skorzystać z porady specjalisty - mówi prof. Lew-Starowicz.

3. Partnerka powinna wspierać mężczyznę

Zdaniem seksuologa kobieta powinna wspierać partnera, u którego wystąpią problemy z erekcją.

- Kobieta może pieścić, pobudzać partnera, próbować go rozluźnić. Jeśli te działania nie pomogą w walce z zaburzeniem erekcji, to powinna namówić partnera na wizytę u specjalisty - radzi ekspert.

4. Zaburzenia erekcji może mieć podłoże psychiczne

Zdrowy mężczyzna powinien mieć erekcję podczas masturbacji oraz oglądania scen erotycznych. Jeśli nie wystąpią u niego tego typu reakcje, to należy poddać się diagnostyce specjalistycznej.

- Wielu mężczyzn może mieć problem z erekcją podczas stosunków seksualnych. Problem może mieć podłoże psychiczne. Może być efektem konfliktu pomiędzy partnerami. Należy wówczas rozwiązać źródło konfliktu. Jeśli nadal będą występować problemy z erekcją, to trzeba udać się do specjalisty - twierdzi prof. Zbigniew Kazimierz Lew - Starowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze