Jak w łatwy sposób pozbyć się roztoczy kurzu?
W twoim łóżku znajduje się ponad milion roztoczy kurzu domowego. Już sama świadomość tego, że co noc kładziemy się spać w towarzystwie mikroskopijnych żyjątek z grupy pajęczaków, które żerują na naszym złuszczonym naskórku, może nie być najprzyjemniejsza.
1. Roztocza - wpływ na zdrowie
Jednak, co gorsze, roztocza mogą poważnie szkodzić zdrowiu człowieka. Destrukcyjny wpływ na stan zdrowia mają odnóża i odchody roztoczy, które zawierają silne enzymy wywołujące alergie.
To właśnie one mogą być przyczyną swędzenia, kaszlu, duszności, nieżytu nosa, zaczerwienionych spojówek, a nawet migrenowych bólów głowy i atopowego zapalenia skóry.
Jak sprawić, aby łóżko kojarzyło się tylko z przyjemnym odpoczynkiem? Skuteczna metoda na wytępienie roztoczy nie wymaga żadnego wysiłku ani pieniędzy. Jedyne, czego potrzeba, to promienie słoneczne.
2. Roztocza - jak się pozbyć
Roztocza nie znoszą gorąca. Wysoka temperatura skutecznie je eliminuje. Dlatego też po wstaniu z łóżka, nie ściel go od razu. Rozchyl zasłony i wpuść do pokoju jak najwięcej słońca. Pozwól, aby jego promienie nagrzały łóżko przez kilka minut, a miliony urzędujących w nim roztoczy skończy swój żywot.
Dobrym pomysłem jest także wystawienie materaca i bielizny pościelowej na zewnątrz, zwłaszcza w południe, kiedy słońce najmocniej daje operuje. Promienie słoneczne i świeże powietrze rozprawią się z roztoczami, a oprócz tego twoja pościel nabierze rześkiego zapachu.
Zapobieganie ponownemu pojawieniu się roztoczy w pościeli i łóżku również jest stosunkowo łatwe. Należy zmieniać pościel raz na tydzień i prać ją w gorącej wodzie – co najmniej w 60 stopniach Celsjusza.
Kołdry i poduszki dobrze jest prać przynajmniej raz na pół roku w podobnej temperaturze.
W sypialni należy też ograniczyć liczbę przedmiotów wykonanych z włókien, w których roztocza chętnie się zagnieżdżają. Są to przykładowo dywany, koce, kapy.
Roztocza chętniej urzędują w poduszkach i kołdrach ze sztucznym wypełnieniem niż w tych z bawełną i pierzem.
Warto również zadbać o materac – pierz, wietrz lub odkurzaj go przynajmniej raz na miesiąc. Nie zapomnij także o czyszczeniu pojemnika na pościel oraz podłogi pod łóżkiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.