Trwa ładowanie...

Jak rozmawiać o zaburzeniach erekcji w związku?

Zaburzenia erekcji są dolegliwością bardzo wstydliwą, choć stosunkowo często spotykaną. W Polsce z problemem tym zmaga się 1,7 mln mężczyzn.

Niedyspozycja w sypialni może zniszczyć nawet najtrwalszy związek. To temat wstydliwy, objęty społecznym tabu. U mężczyzn doświadczających tego rodzaju kłopotów drastycznie spada samoocena. W ich przekonaniu nie są w stanie zaspokoić partnerki. Prowadzi to do frustracji i pogłębienia stresu.

W wielu związkach zaburzenia erekcji to temat tabu
W wielu związkach zaburzenia erekcji to temat tabu
Zobacz film: "Problemy ze wzwodem"

Problem jest jeszcze większy, gdy w związku dotychczas nie rozmawiało się o sferze seksualnej lub brakuje zaufania. W takiej sytuacji trudno o zrozumienie i szczerą troskę. Mogą pojawić się niedomówienia, a druga strona może błędnie odbierać całą sytuację.

1. Zaburzenia erekcji z punktu widzenia kobiet

Mężczyźni doświadczający zaburzeń erekcji obawiają się reakcji swoich parterek. Mogą czuć zażenowanie i wstyd, gdy nie są w stanie odbyć satysfakcjonującego stosunku. Jak się jednak okazuje, problemy ze wzwodem negatywnie oddziałują również na psychikę kobiet. Zaczynają wątpić w swoją atrakcyjność.

Jeśli mężczyzna w obawie przed kompromitacją będzie unikał zbliżeń, pojawić się może również podejrzenie o zdradę. Tylko szczera rozmowa może poprawić relację. A jest to niezwykle ważne, bo nawet jeśli zaburzenia erekcji to tylko przejściowy kłopot, obie strony potrzebują solidnego wsparcia.

Kluczowe w rozwiązywaniu problemu są komunikacja i zrozumienie. Mężczyzna w szczerej rozmowie powinien powiedzieć partnerce o swoich kłopotach, kobieta z kolei – zapewnić o tym, że mimo to nie stracił on w jej oczach.

Ważne jest również, by razem poszukać przyczyny zaburzeń erekcji. Jest to bowiem często objaw choroby, np. cukrzycy lub miażdżycy, a w diagnozie mogą pomóc badania laboratoryjne. Zdarza się również, że niemoc w sypialni to odpowiedź organizmu na zbyt dużą dawkę stresu lub zmęczenie. Zaburzenia erekcji mogą mieć też związek z problemami psychicznymi, np. depresją, zaburzeniami lękowymi.

2. Leczenie zaburzeń erekcji

Jeśli mężczyzna skarży się na kłopoty w sypialni, dobrze jest namówić go na wizytę u specjalisty. Według danych Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej 65 proc. panów doświadczających zaburzeń erekcji nie konsultuje tego z lekarzem. Na własną rękę sięgają po środki na potencję. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie bezpieczne.

Półki w aptekach uginają się pod ciężarem preparatów poprawiających jakość życia seksualnego, jednak większość tego rodzaju specyfików to suplementy diety. W zaburzeniach erekcji zdecydowanie lepiej jest stosować leki.

Bardzo wysoką skutecznością wyróżniają się selektywne i odwracalne inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE 5): syldenafil, wardenafil, tadalafil. Jedną z tych substancji znajdziemy np. w dostępnym bez recepty preparacie MaxOn Active.

Wspomaga rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, powodując zwiększenie napływu krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Tabletkę zażywa się godzinę przed stosunkiem.

W problemach z erekcją pomóc może również rozmowa z psychologiem, czasem prowadzona w obecności partnerki. Taka terapia pozwoli zrozumieć istotę problemu, wzmocni też związek i pozwoli łagodniej przejść ten trudny okres.

Zaburzenia potencji mogą zdarzyć się w każdym wieku. I choć w społeczeństwie uchodzą za coś wstydliwego, nie powinny wpływać na samoocenę mężczyzny czy kobiety. Odszukanie przyczyny problemu, właściwe leczenie oraz zrozumienie są w tym przypadku niezwykle ważne.

Partnerem artykułu jest MaxOn Active

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Małgorzata Oktawiec
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza