Jak rozmawiać o zaburzeniach erekcji w związku?
Zaburzenia erekcji są dolegliwością bardzo wstydliwą, choć stosunkowo często spotykaną. W Polsce z problemem tym zmaga się 1,7 mln mężczyzn.
Niedyspozycja w sypialni może zniszczyć nawet najtrwalszy związek. To temat wstydliwy, objęty społecznym tabu. U mężczyzn doświadczających tego rodzaju kłopotów drastycznie spada samoocena. W ich przekonaniu nie są w stanie zaspokoić partnerki. Prowadzi to do frustracji i pogłębienia stresu.
Problem jest jeszcze większy, gdy w związku dotychczas nie rozmawiało się o sferze seksualnej lub brakuje zaufania. W takiej sytuacji trudno o zrozumienie i szczerą troskę. Mogą pojawić się niedomówienia, a druga strona może błędnie odbierać całą sytuację.
1. Zaburzenia erekcji z punktu widzenia kobiet
Mężczyźni doświadczający zaburzeń erekcji obawiają się reakcji swoich parterek. Mogą czuć zażenowanie i wstyd, gdy nie są w stanie odbyć satysfakcjonującego stosunku. Jak się jednak okazuje, problemy ze wzwodem negatywnie oddziałują również na psychikę kobiet. Zaczynają wątpić w swoją atrakcyjność.
Jeśli mężczyzna w obawie przed kompromitacją będzie unikał zbliżeń, pojawić się może również podejrzenie o zdradę. Tylko szczera rozmowa może poprawić relację. A jest to niezwykle ważne, bo nawet jeśli zaburzenia erekcji to tylko przejściowy kłopot, obie strony potrzebują solidnego wsparcia.
Kluczowe w rozwiązywaniu problemu są komunikacja i zrozumienie. Mężczyzna w szczerej rozmowie powinien powiedzieć partnerce o swoich kłopotach, kobieta z kolei – zapewnić o tym, że mimo to nie stracił on w jej oczach.
Ważne jest również, by razem poszukać przyczyny zaburzeń erekcji. Jest to bowiem często objaw choroby, np. cukrzycy lub miażdżycy, a w diagnozie mogą pomóc badania laboratoryjne. Zdarza się również, że niemoc w sypialni to odpowiedź organizmu na zbyt dużą dawkę stresu lub zmęczenie. Zaburzenia erekcji mogą mieć też związek z problemami psychicznymi, np. depresją, zaburzeniami lękowymi.
2. Leczenie zaburzeń erekcji
Jeśli mężczyzna skarży się na kłopoty w sypialni, dobrze jest namówić go na wizytę u specjalisty. Według danych Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej 65 proc. panów doświadczających zaburzeń erekcji nie konsultuje tego z lekarzem. Na własną rękę sięgają po środki na potencję. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie bezpieczne.
Półki w aptekach uginają się pod ciężarem preparatów poprawiających jakość życia seksualnego, jednak większość tego rodzaju specyfików to suplementy diety. W zaburzeniach erekcji zdecydowanie lepiej jest stosować leki.
Bardzo wysoką skutecznością wyróżniają się selektywne i odwracalne inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE 5): syldenafil, wardenafil, tadalafil. Jedną z tych substancji znajdziemy np. w dostępnym bez recepty preparacie MaxOn Active.
Wspomaga rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, powodując zwiększenie napływu krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Tabletkę zażywa się godzinę przed stosunkiem.
W problemach z erekcją pomóc może również rozmowa z psychologiem, czasem prowadzona w obecności partnerki. Taka terapia pozwoli zrozumieć istotę problemu, wzmocni też związek i pozwoli łagodniej przejść ten trudny okres.
Zaburzenia potencji mogą zdarzyć się w każdym wieku. I choć w społeczeństwie uchodzą za coś wstydliwego, nie powinny wpływać na samoocenę mężczyzny czy kobiety. Odszukanie przyczyny problemu, właściwe leczenie oraz zrozumienie są w tym przypadku niezwykle ważne.
Partnerem artykułu jest MaxOn Active
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.