Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Hołownia-Broniatowska

Jak walczyć ze spadkiem libido podczas menopauzy?

 Anna Bator
27.11.2018 13:39
obniżone libido
obniżone libido (istock)

Menopauza (klimakterium) nazywana jest stanem przekwitania. Prowadzi ona do zaniku menstruacji, a co za tym idzie, do zakończenia okresu prokreacji. Z menopauzą wiąże się wiele dolegliwości, które dotykają większość kobiet. Najbardziej typowymi objawami są przede wszystkim: osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy, uderzenia gorąca, oblewanie się zimnym potem czy spadek libido. Mniejsza ochota na seks jest dla wielu kobiet poważnym problemem, dlatego warto stawić mu czoła.

Istnieją sposoby na walkę ze spadkiem libido w okresie menopauzy
Istnieją sposoby na walkę ze spadkiem libido w okresie menopauzy

1. Menopauza a seks

Wokół seksu i menopauzy narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że podczas menopauzy nie powinno się uprawiać seksu. Nic bardziej mylnego. Menopauza nie jest przeciwwskazaniem do współżycia, a stosunek podczas przekwitania nie powoduje żadnych konsekwencji mających negatywny wpływ na zdrowie.

Menopauza kończy okres płodności u kobiet, a tym samym pozbawia je możliwości zajścia w ciążę. Tradycyjnie WHO za naturalną menopauzę uznaje ostatnie krwawienie, po którym przez 12 miesięcy nie występuje ponownie miesiączka. Szacunkowo jednak już ponad 90 proc. kobiet, u których miesiączka nie pojawi się w ciągu zaledwie 6 miesięcy, jest pozbawiona możliwości zajścia w ciążę.

Niemniej pozostaje niewielki procent kobiet, u których jest możliwe zajście w ciążę do czasu pełnych 12 miesięcy od ostatniego krwawienia. Z tego względu zaleca się stosowanie metod antykoncepcji przez rok od ostatniej miesiączki, aby mieć pewność, że kobieta nie będzie w nieplanowanej ciąży.

2. Mniejsza ochota na seks podczas menopauzy

Zmniejszenie ochoty na seks w trakcie menopauzy może mieć wiele powodów.

Wśród najczęstszych znajdują się:

  • złe samopoczucie wynikające z bólu głowy, duszności itp.,
  • rozdrażnienie, rozkojarzenie,
  • bezsenność, a przez to zmęczenie,
  • nietrzymanie moczu – może pojawić się w okresie przekwitania,
  • częste infekcje intymne,
  • suchość pochwy, a przez to dyskomfort podczas stosunku,
  • spadek poziomu estrogenów.

Ostatnie dwa powody przyczyniające się do zmniejszenia ochoty na zbliżenia z partnerem mają wspólny mianownik – hormony. Dokładniej mowa o estrogenach, które produkowane są przez jajniki.

Estrogeny odpowiedzialne są m.in. za cykl menstruacyjny. Podczas przekwitania zmniejsza się ich ilość wytwarzana przez organizm i to właśnie ten proces głównie odpowiada za samopoczucie kobiety.

3. Dieta podczas menopauzy a estrogeny

Badania porównujące objawy menopauzy Europejek i Azjatek wskazują jasno, że Azjatki w znacznie mniejszym stopniu odczuwają dolegliwości w tym okresie. Okazuje się bowiem, że Europejki przechodzą klimakterium dużo trudniej, mając większość typowych objawów.

Powodem jest głównie dieta, która znacząco wpływa na samopoczucie podczas przekwitania. Wynika to z faktu, że naturalne hormony mające podobne działanie do estrogenów są zawarte w nasionach roślin strączkowych. Mowa o fitoestrogenach, wśród których kluczową rolę odgrywają izoflawony, łagodzące typowe objawy menopauzy, w tym spadek libido. Ich źródłem jest głównie soja, ale znajdziemy je także w bobie czy soczewicy. W diecie warto też zawrzeć czosnek, kapustę i produkty zbożowe.

Wykazują one bowiem aktywność zbliżoną do estrogenowej. Izoflawony sojowe znajdziemy je także w suplementach dla kobiet w okresie menopauzy, m.in. z serii Doppelherz aktiv.

Partnerem artykułu jest Doppelherz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Advertisement