Jak wygląda ospa - charakterystyka, objawy, łagodzenie wysypki
Ospa wietrzna to choroba wieku dziecięcego, na którą zapadają najczęściej przedszkolaki. Ospa zazwyczaj ma łagodny przebieg. Głównym objawem ospy wietrznej jest charakterystyczna wysypka, która stopniowo rozprzestrzenia się na całe ciało.
1. Jak wygląda ospa?
Ospa wietrzna nazywana też czasami wiatrówką wywoływana jest przez wirusa ospy. Bardzo łatwą jest się zarazić ospą, zwłaszcza jeśli na nią nie chorowaliśmy. Do zarażenia ospą wietrzną dochodzi drogą kropelkową oraz przez wiatr. Dziecko zaraża się poprzez kontakt z osobą chorą na ospę lub półpasiec. Ospa należy do chorób, które bardzo długo rozwijają się w organizmie, ponieważ ujawnia się dopiero po około 2–3 tygodniach od zarażenia.
Przebieg ospy wietrznej zależy od dziecka, ale zazwyczaj jest łagodny i bardzo rzadko dochodzi do powikłań. Jeśli już do nich dojdzie, są niebezpieczne, ponieważ może dojść do ropnego zakażenia skóry, zapalenia płuc, półpaśca także do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wirus ospy jest jednak bardzo niebezpieczny dla niemowląt i noworodków, a także dla osób przewlekle chorych, u których odporność jest bardzo obniżona.
Dzieciom chorym na ospę nie podaje się antybiotyków. Leczenie ospy wietrznej polega na obniżaniu gorączki oraz na łagodzeniu świądu. Mogą zostać przepisane przez lekarza leki przeciwhistaminowe i uspokajające, aby dziecko mogło spokojnie spać w nocy. W bardzo wyjątkowych przypadkach lekarz może przepisać leki antywirusowe lub immunoglobulinę.
2. Objawy ospy
Zanim na ciele pojawi się charakterystyczna wysypka, dziecko przez kilka dni źle się czuję i początkowe objawy mogą wskazywać na przeziębienie. W czasie ospy dziecko może mieć gorączkę, która może sięgać nawet 40 stopni C, mieć katar oraz może być bardziej marudne. Jakie są objawy ospy, kiedy ujawni się w 100 procentach? Przede wszystkim dzieci chore na ospę, mają wysypkę, która stopniowo rozchodzi się na całe ciało. Na samym początku krostki tworzą czerwone plamy a następnie tworzą się z nich wypukłe krostki, które wypełnione są płynem surowiczym.
Zobacz także:
3. Łagodzenie wysypki
Gdy już wiemy, jak wygląda ospa, dobrze jest ulżyć naszemu dziecku przy swędzeniu, jakie wywołują krostki. Po pierwsze, smaruj swojemu dziecku pęcherzyki gencjaną a nie Pudrodermem, który początkowo łagodzi świąd, ale gdy zasycha ściąga skórę i sprawia ból.
W czasie ospy trzeba dopilnować, aby dziecko miało obcięte paznokcie i myło często rączki, a młodszym dzieciom można zakładać bawełniane ręczniczki, żeby nie rozdrapywały krostek. Kąp często malucha w delikatnym roztworze nadmanganu potasu, ale pamiętaj, aby po kąpieli nie trzeć dziecka ręcznikiem.
Podawaj też dużo picia, ale ze względu na pęcherzyki w buzi niech nie będą to napoje kwaśne. W związku z tym, że dziecko może nie mieć apetytu, należy podawać różnego rodzaju papki, ale tak jak w przypadku płynów nie mogą być kwaśne ani drażniące.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.