Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Iwona Radziejewska-Choma

Jak wzmocnić włosy? 15 ważnych zasad oraz dieta na mocne włosy

Avatar placeholder
10.09.2021 10:43
Właściwa dieta może pomóc wzmocnić włosy
Właściwa dieta może pomóc wzmocnić włosy (Shutterstock)

Jak wzmocnić włosy? Mocne, piękne włosy to marzenie większości kobiet i mężczyzn. Niestety, nie ma sposobu na błyskawiczne nadanie włosom większej grubości, ale dzięki właściwej diecie i pielęgnacji można wzmocnić pasma i optycznie zwiększyć ich objętość. W poprawie wyglądu fryzury ogromnie ważna jest systematyczność – połknięcie multiwitaminy raz w tygodniu nie wpłynie na włosy nawet w połowie tak korzystnie jak codzienna zbilansowana dieta. O czym należy pamiętać, by wzmocnić włosy?

spis treści

1. Wzmacnianie włosów krok po kroku

Jeśli twoje włosy są cienkie i pozbawione życia, a marzą ci się gęste i mocne pasma, zadbaj o nie we właściwy sposób. Pomocne będą następujące wskazówki:

  • Myj włosy 2-4 razy w tygodniu łagodnym szamponem i aplikuj na nie lekką odżywkę. Codzienne mycie włosów jest wskazane tylko w przypadku włosów silnie przetłuszczających się.
  • Przy każdym myciu stosuj lekką odżywkę, natomiast maskę maksymalnie 1-2 razy w tygodniu, żeby za bardzo nie obciążyć włosow.
  • Wybieraj preparaty do pielęgnacji zawierające jak najmniej parabenów i sulfatów, które mogą uszkadzać łuskę włosa.
  • Przed myciem głowy dokładnie rozczesz włosy, w ten sposób, czesząc je po umyciu, unikniesz niepotrzebnego łamania się włosów.
  • Myj głowę w letniej, wręcz chłodnej wodzie. Po umyciu nie rozczesuj od razu włosów. Pozwól im nieco wyschnąć.
  • Nie nakładaj odżywki na całe włosy – najlepiej jest zaaplikować ją na same końce, by nie obciążała włosów.
  • Do czesania wykorzystuj szczotkę z naturalnym włosiem. Rozprowadza ono sebum po włosach, nadając im połysk. Nie czesz ich jednak zbyt często, a do rozplątywania kołtunów używaj grzebienia o szeroko rozstawionych ząbkach.
  • Podcinaj włosy co 8-10 tygodni, by uniknąć tworzenia się na nich kołtunów.
  • Systematycznie masuj włosy i skórę głowy ciepłym olejkiem kokosowym lub oliwą z oliwek, by pobudzić krążenie i wzrost włosów. Po masażu pozostaw olejek na włosach przez co najmniej 15-30 minut, zanim umyjesz głowę.
  • Zadbaj o właściwą dietę, wraz z pożywieniem dostarczasz organizmowi niezbędnych mu składników odżywczych. W okresie przesilenia wiosennego możesz sięgnąć również po multiwitaminy, tabletki z biotyną lub inne suplementy diety. Pamiętaj jednak, że dla organizmu najbardziej korzystne jest pobieranie witamin i minerałów z jedzenia.
  • Ogranicz zabiegi na włosy – farbowanie, trwała i nadmierna stylizacja niszczą włosy i wysuszają je.
  • Nie związuj włosów gumką, lepiej jest podpiąć je klamrą.
  • Wysypiaj się i relaksuj – stres negatywnie wpływa na wygląd włosów.
  • Ćwicz regularnie – wysiłek poprawia krążenie i przyspiesza przemianę materii, co sprzyja porostowi włosów.
  • Podczas pływania na basenie miej na głowie czepek – chlorowana woda niszczy włosy.

2. Dieta na mocne włosy

Zobacz film: "Jak dbać o włosy, aby nie wypadały?"

Włosy rosną od 6 mm do 1,2 cm w każdym miesiącu. Aby mogły rosnąć, organizm potrzebuje składników odżywczych. Jeśli odżywiasz się zdrowo, komórki twojego ciała są silniejsze. To samo tyczy się włosów. Sposób odżywiania ma niebagatelne znaczenie dla wyglądu włosów, ale należy sobie uświadomić, że nawet najlepsza dieta nie zmieni cienkich, delikatnych pasm w bujne, grube loki. Mimo to warto wzmacniać fryzurę od wewnątrz.

Do jadłospisu można włączyć między innymi łososia. Ryba ta zawiera kwasy omega-3, witaminę B12, żelazo i jest doskonałym źródłem białka. Kwasy omega-3 korzystnie wpływają na zdrowie skóry głowy, ich niedobór może powodować wysuszenie skóry głowy i zmatowienie włosów. W diecie na włosy nie powinno zabraknąć również ciemnozielonych warzyw. Szpinak i brokuły zawierają witaminy A i C, potrzebne do produkcji sebum. Ponadto mają w sobie żelazo i wapń.

Sprzymierzeńcem mocnych włosów są również rośliny strączkowe, zawierają bowiem białko, żelazo, cynk oraz biotynę. Pomiędzy posiłkami warto chrupać orzechy, które mają w składzie kwasy tłuszczowe oraz cynk. W jadłospisie na włosy nie może zabraknąć także drobiu oraz jaj. Jajka zawierają biotynę i witaminę B12 – ważne składniki dla zdrowia i wyglądu włosów. Wskazane jest również spożywanie produktów pełnoziarnistych. Oprócz witamin z grupy B mają w sobie żelazo oraz cynk. Dla włosów korzystny jest także wapń znajdujący się w nabiale oraz witamina A obecna w marchwi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze