Trwa ładowanie...

Jak zachować się w czasie burzy? Nie chowaj się pod drzewem

Pogoda ostatnio płata nam figle. Według prognoz początek lipca będzie burzowy w całym kraju. Warto poważnie traktować ostrzeżenia o burzach i gwałtownych zjawiskach atmosferycznych. Podpowiadamy, jak zachować się w czasie burzy i jak udzielić pierwszej pomocy osobie rażonej piorunem. Warto to wiedzieć.

Zobacz film: "Domowe sposoby na oparzenia słoneczne"

1. Najlepsze miejsce do przeczekania burzy

W czasie burzy najlepiej przebywać w pomieszczeniu. Jeśli ulewa i wyładowania atmosferyczne złapią nas w trasie, lepiej pozostać w samochodzie. Nie parkujmy go jednak pod drzewem, ani w pobliżu studzienek kanalizacyjnych.

Pioruny uderzają często w najwyższe punkty na danym terenie, mogą więc uszkodzić drzewo. A nawet jeśli nie trafi je piorun, to jeszcze zostaje silny wiatr, który może połamać gałęzie i uszkodzić nasze auto.

Parkowanie na studzienkach kanalizacyjnych, to też niezbyt dobry pomysł. Utrudnimy odpływ wody i możemy narazić nasze i inne auta na podtopienie.

Jeśli to możliwe, schowaj się w budynku i tam przeczekaj burzę. Czasem jednak burza może nas złapać w trakcie spaceru albo innej pieszej wycieczki. Co wtedy robić?

2. Co robić, gdy burza złapie nas poza domem?

Zachowanie się podczas burzy jest szczególnie istotne, gdy przebywamy na wakacjach. Jeśli znajdujemy się na plaży i widzimy, że nadciąga nawałnica, lepiej jak najszybciej się stamtąd ewakuować. Na plaży zwykle to my jesteśmy najwyższym punktem w okolicy, co oznacza, że ryzyko rażenia piorunem wzrasta.

Jeśli nie mamy się gdzie schować, staramy się jak najbardziej obniżyć. Możemy siąść w bezpiecznym miejscu (z dala od drzew) i w takiej pozycji przeczekać. Nie kładziemy się na ziemi. Bezwzględnie podczas burzy nie powinniśmy przebywać w wodzie. Woda jest dobrym przewodnikiem, więc ryzyko rażenia piorunem jest wysokie.

Jeśli burza złapie cię podczas wspinaczki górskiej unikaj przebywania w pobliżu szczytów i grzbietów górskich. Lepiej zejść w niższe partie gór. Pozbądź się też z ubrania wszelkich metalowych części, np. karabińczyków czy kijków do wspinaczki. Odłóż je na bezpieczną odległość.

Jeśli przebywasz w grupie zadbaj o to, żeby każdy jej członek znajdował się w kilkumetrowej odległości od siebie. Unikaj chowania się pod pojedynczymi drzewami. Jeśli jesteś w lesie, wybierz miejsce, które jest dobrze zadrzewione. To daje lepszą ochronę. Burze, choć gwałtowne, zwykle nie trwają długo.

A co zrobić w sytuacji, gdy będziesz świadkiem rażenia piorunem człowieka?

3. Pierwsza pomoc przy rażeniu piorunem

Piorun może porazić nas na cztery sposoby. Bezpośrednio uderzyć w człowieka, co zdarza się niezwykle rzadko, podczas wyładowania iskrowego, gdy uderzy w ziemię w pobliżu oraz wskutek fali uderzeniowej. Niezależnie od tego jak dojedzie do porażenia, takiej osobie należy udzielić pierwszej pomocy. Wbrew pozorom rażenie piorunem rzadko bywa śmiertelne.

W przypadku rażenia piorunem postępujemy podobnie, jak podczas innych wypadków. Upewniamy się, że możemy bezpiecznie pomóc ofierze. Sprawdzamy, czy jest przytomna, oddycha i ma wyczuwalne tętno. Dzwonimy po pomoc i w zależności od obrażeń, przystępujemy do udzielenia pierwszej pomocy.

Jeśli ofiara nie oddycha, wykonujemy sztuczne oddychanie, jeśli nie wyczuwamy tętna, przeprowadzamy resuscytację. Staramy się też opatrzyć widoczne rany. Czekamy na przyjazd karetki. Nawet jeśli osoba po rażeniu piorunem jest przytomna i nie skarży się na uciążliwe dolegliwości powinna zostać oddana pod opiekę lekarza.

Na koniec wskazówka, jak rozpoznać czy burza jest blisko. Jeśli pomiędzy błyskiem a grzmotem upływa mniej niż 30 sekund, to znaczy, że niebezpieczeństwo jest realne. Dopiero jeśli od ostatniego błysku lub grzmotu minęło 30 minut możemy czuć się całkowicie bezpieczni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.