Jak wznowić życie seksualne po urodzeniu dziecka?
Ciąża i urodzenie dziecka to niesamowite doświadczenia, które przewracają całe życie do góry nogami. Posiadanie dziecka wiele zmienia, także w relacjach z partnerem. Jeśli jesteś świeżo upieczoną matką, z pewnością zauważyłaś, że zajmowanie się maluszkiem jest na tyle absorbujące, że trudno ci znaleźć czas dla siebie i swojego mężczyzny. Najprawdopodobniej wasze życie seksualne jest obecnie w fazie zastoju. Nie ma w tym nic dziwnego – opieka nad niemowlakiem nie sprzyja aktywności seksualnej. Na szczęście istnieją sposoby na to, by po urodzeniu dziecka znów cieszyć się seksem.
1. O czym pamiętać, zanim zdecydujesz się na seks?
Przede wszystkim odczekaj 4-6 tygodni od porodu. Przed rozpoczęciem aktywności seksualnej warto skonsultować się z ginekologiem, czy nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu. Warto pamiętać o tym, że przez kilka pierwszych tygodni po urodzeniu dziecka u świeżo upieczonych matek pojawia się wydzielina z pochwy, tak zwana lochia. Jej wystąpienie nie ma nic wspólnego z rodzajem porodu – także kobiety, które urodziły za pomocą cesarskiego cięcia, wydzielają lochię. Jeżeli młoda matka zbyt wcześnie rozpocznie współżycie, jest bardziej narażona na infekcje. Z seksem należy poczekać nieco dłużej, jeśli podczas porodu zostało założonych wiele szwów. W czasie stosunku płciowego może bowiem dojść do otwarcia szwów, jeżeli proces gojenia nie zakończył się. W takiej sytuacji należy jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarską.
W seksie po urodzeniu dziecka oprócz dobrego stanu zdrowia ważne jest także samopoczucie. Niestety, z tym bywa różnie. Młode mamy są stale zmęczone i niewyspane, nawet jeśli partner aktywnie uczestniczy w opiece nad dzieckiem. Ponadto zwykle nie czują się szczególnie atrakcyjne, a w wolnym czasie mają większą ochotę na mocny sen niż na seks ze swoim mężczyzną. Jeżeli jesteś w tej sytuacji i zmęczenie odbiera ci chęć na współżycie, porozmawiaj z partnerem. Z pewnością uda się wam opracować rozwiązanie problemu. Jeśli twój partner z rana zajmie się dzieckiem, byś mogła wypocząć, w trakcie drzemki malucha możecie spędzić kilka miłych chwil w sypialni. Przygotuj się jednak, że dziecko może obudzić się w każdym momencie i przerwać wasze tête-à-tête, domagając się natychmiastowej uwagi. Wówczas pozostaje wam z humorem potraktować sytuację i spróbować innym razem.
2. Hormony a seks po porodzie
Planując seks z partnerem, uwzględnij swoje hormony. Po porodzie poziom estrogenu spada, co może spowodować suchość pochwy. Aby w trakcie seksu uniknąć bólu i dyskomfortu, miej pod ręką lubrykant. Kiedy przestaniesz karmić piersią lub po pierwszej miesiączce po porodzie, nawilżenie pochwy powinno wrócić do normy. Warto poeksperymentować także z różnymi pozycjami seksualnymi. Podczas pozycji na jeźdźca będziesz w stanie kontrolować głębokość penetracji. Pamiętaj, że zmiany hormonalne po urodzeniu dziecka mogą mieć związek z depresją poporodową, która może utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy. W takiej sytuacji kobieta nie ma chęci nawet pomyśleć o seksie. Nie warto czekać, aż choroba sama ustąpi – należy poszukać profesjonalnej pomocy.
3. Co może utrudnić seks po porodzie?
Na drodze do satysfakcjonującego życia seksualnego może stanąć karmienie piersią. Oprócz mleka, dziecko dosłownie wysysa energię z matki. Karmienie i odciąganie pokarmu pompką mogą sprawić, że piersi będą bolesne, a kobieta nie będzie miała ochoty, by mężczyzna ją dotykał. Wówczas partner powinien wykazać się zrozumieniem. Czasami zdarza się także, że podczas pieszczot z piersi wydziela się mleko, na przykład w czasie orgazmu. Dla większego komfortu podczas seksu karmiąca matka może nakładać biustonosz.
Problemem mogą być również zmiany w wyglądzie kobiety po ciąży. Często młode matki mając kilka kilogramów nadwagi i rozstępy, które na rózne sposoby próbują zatuszować - np. sięgając po pas poporodowy. Nie należy jednak z tego powodu rezygnować z przyjemności. Dużą rolę w odzyskaniu pewności siebie przez młodą matkę odgrywa akceptacja partnera. Powinien on dać jej wprost do zrozumienia, że dla niego jest nadal atrakcyjna. Jeśli jednak po urodzeniu dziecka masz kompleksy na temat swojego wyglądu, spróbuj w racjonalny sposób poprawić swój wygląd. Zdrowa dieta, niezbyt forsowne ćwiczenia i regularne wizyty u fryzjera pomogą ci poczuć się pewniej. Zacznij ćwiczyć także mięśnie Kegla, by wzmocnić mięśnie miednicy i przyspieszyć gojenie się okolic intymnych po porodzie.
4. Jak znów cieszyć się seksem po urodzeniu dziecka?
Najważniejsze, by przyznać się przed samą sobą, co powstrzymuje nas od rozpoczęcia współżycia po porodzie. Nierzadko przyczyna leży w skrywanej niechęci do partnera, który spędza dużo czasu poza domem, wśród osób dorosłych, podczas gdy my na zmianę karmimy malucha i zmieniamy mu pieluszki. Młode matki często podświadomie chcą ukarać partnera poprzez odmowę seksu. Aby rozwiązać ten problem, konieczna jest szczera rozmowa z mężczyzną. Im dłużej kobieta pielęgnuje w sobie gniew i urazę, tym trudniej pogodzić się, także w sypialni.
Jeśli nie czujesz się gotowa na pełny stosunek, swoją przygodę z seksem zacznij stopniowo – od seksu oralnego, masturbacji i masażu erotycznego. Od penetracji ważniejsza jest bliskość. Jeżeli nie masz ochoty nawet na te formy pieszczot, spędź trochę czasu z partnerem na całowaniu się, przytulaniu, trzymaniu się za ręce lub robieniu masażu pleców lub stóp. Specjaliści są zgodni, że w każdym związku istotne jest okazywanie sobie uczuć. Z czasem z pewnością poczujesz chęć na więcej. U większości kobiet ochota na seks wraca w ciągu pierwszego roku życia dziecka. W tym czasie oboje partnerzy powinni zaakceptować posuchę w sypialni. Jeżeli potraktujesz niskie libido jako coś naturalnego, łatwiej będzie ci wrócić do dawnej formy.
Seks po urodzeniu dziecka nie od razu jest cudownym doświadczeniem. Młoda matka potrzebuje czasu, by dojść do siebie i pogodzić się ze zmianami w swoim życiu. Nie warto spieszyć się ze współżyciem po porodzie. Lepiej jest poczekać na sprzyjający czas, nawet jeśli miałoby to zająć kilka miesięcy. Oczywiście, jeżeli już po kilku tygodniach czujesz się gotowa na seks, nie ma powodów, byś rezygnowała z kontaktu fizycznego ze swoim partnerem.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.