Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Jak zadbać o oczy po laserowej korekcji wzroku?

Avatar placeholder
13.11.2017 13:52
Okulary przeciwsłoneczne po laserowej korekcji wzroku
Okulary przeciwsłoneczne po laserowej korekcji wzroku (123rf)

Soczewki są uznawane za wygodniejsze od okularów. Zdarza się jednak, że oko źle znosi ich noszenie. Pojawia się pieczenie, kłucie czy odczucie piasku pod powiekami. Niektórzy z kolei nie mogą lub nie chcą nauczyć się prawidłowego ich zakładania. W takim przypadku rozwiązaniem może być laserowa korekcja wzroku, która naprawi wadę i pozwoli cieszyć się dobrym wzrokiem bez konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Po takim zabiegu należy jednak odpowiednio zadbać o oczy.

1. Zalecenia po laserowej korekcji wzroku

Każdy pacjent po zabiegu laserowej korekcji wzroku otrzymuje zalecenia, do których powinien się ściśle stosować. Jeśli pojawią się niepokojące dolegliwości lub wątpliwości, trzeba je skonsultować z lekarzem prowadzącym. Nie wolno samemu zmieniać przypisanych leków lub skracać czasu rekonwalescencji – nawet w przypadku, gdy problemy ustąpią.

2. Krople nawilżające

Przede wszystkim powinniśmy unikać częstego dotykania i tarcia oczu, które może podrażnić oraz zanieczyścić powierzchnię oka. Odczucie ciała obcego czy piasku pod powiekami można złagodzić poprzez stosowanie kropli nawilżających, np. Systane® Ultra. Taki preparat nawilży oko, ustabilizuje film łzowy i oczyści gałkę oczną.

Aby nie podrażniać oka i go nie męczyć po zabiegu, należy ograniczyć pracę przed komputerem i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Taka „abstynencja” powinna trwać około tygodnia. Po tym czasie można bardzo powoli i stopniowo wydłużać czas pracy przed monitorem. Należy przy tym pamiętać o częstym mruganiu i przerwach, w trakcie których oczy będą mogły odpocząć.

3. Leki przeciwbólowe

Zobacz film: "Łuszczyca a depresja"

Zoperowane oko może, choć nie musi, boleć. Niektóre osoby w ogóle nie potrzebują leków przeciwbólowych, inne zaś twierdzą, że bez nich nie dałyby rady. Zależy to od progu bólu, jaki jest w stanie znieść pacjent. Przyjmując takie preparaty, należy pamiętać, by przestrzegać dopuszczalnej dziennej dawki. W razie konieczności można stosować na przemian leki z substancją czynną ibuprofen i paracetamol. Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na skład tabletek, gdyż w przypadku leków przeciwbólowych łatwo o przedawkowanie. Pod różnymi nazwami handlowymi może się kryć ta sama substancja.

4. Okulary z filtrem UV

W czasie słonecznej pogody należy nosić okulary z filtrem przeciwsłonecznym. Konieczne jest to nawet przez pół roku – szczególnie po zabiegach metodą LASEK, EBK, PRK. Po laserowej korekcji wzroku może pojawić się nadwrażliwość na światło, która utrzymuje się od jednego do dwóch dni.

Okularów przeciwsłonecznych nie warto kupować z niepewnych źródeł, najczęściej bowiem nie posiadają one żadnego filtru. W ten sposób ciemne szkło może sprzyjać oparzeniom gałki ocznej. Najbezpieczniej jest więc kupować okulary przeciwsłoneczne w salonie optycznym.

5. Uprawianie sportu i rekreacja

Co najmniej przez miesiąc od zabiegu laserowej korekcji wzroku nie zaleca się uprawiania sportów wodnych, podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego i przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Oko po zabiegu jest bardzo wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia i infekcje. Po laserowej korekcji na pewien czas należy także zrezygnować z kąpieli w morzu, jeziorze czy basenach, gdyż można doprowadzić do infekcji oka.

6. Inne zalecenia

Oprócz wyżej wymienionych zaleceń jest jeszcze kilka, o których należy pamiętać:

  • na dwa miesiące należy zrezygnować z solarium i opalania się,
  • przez dwa tygodnie od zabiegu nie powinno się wykonywać makijażu oka,
  • bez zgody lekarza nie wolno prowadzić samochodu,
  • przez tydzień celem zwiększenia bezpieczeństwa można spać w specjalnej osłonce na oko,
  • trzeba unikać osób z infekcjami wirusowymi czy też bakteryjnymi, które mogłyby zarazić pacjenta po laserowej korekcji wzroku.

Przedstawione zalecenia mogą wydawać się trudne do przestrzegania. Koniecznym jest jednak stosowanie się do nich, by potem cieszyć się zdrowymi oczami i dobrym wzrokiem bez konieczności noszenia okularów czy soczewek kontaktowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze