Trwa ładowanie...

Jaka jest najlepsza pozycja do snu?

Na boku, na brzuchu, na plecach, na wysokiej lub niskiej poduszce – to, w jaki sposób śpisz, może wpływać na to, jak się czujesz i w jakiej jesteś kondycji. Szczególnie, jeśli twoją ulubioną pozycją spania jest lewy bok.

spis treści

1. Jak sen wpływa na ludzki organizm?

Trudno przecenić znaczenie snu w naszym życiu. Ma zadanie regenerować ciało i umysł. To również szansa na pozbycie się z organizmu niechcianych toksyn, w dosłownym i symbolicznym tego słowa znaczeniu.

Zobacz film

Wpływ na jakość tej regeneracji ma także pozycja snu.

Dobry sen
Dobry sen (123RF)

2. Jaka jest najgorsza pozycja snu dla naszego ciała?

Zdaniem wielu naukowców najgorszą pozycją do spania jest spanie na brzuchu, które może być przyczyną chorób serca, a w przypadku niemowląt może mieć związek z SIDS, czyli syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej.

Spanie na plecach natomiast nie jest wskazane dla osób chorych na kręgosłup lub tych, którzy mają problemy z oddychaniem.

3. Jaka jest najlepsza pozycja do spania?

Zdaniem ekspertów najlepszą pozycją snu jest spanie na boku, a w szczególności spanie na lewym boku. Magazyn "Journal of Neuroscience" opublikował badania, które wykazują, że spanie na boku wspiera usuwanie toksyn z mózgu. Jak czytamy w artykule, taka pozycja zmniejsza gromadzenie się blaszek miażdżycowych w mózgu. Ma to związek z nagromadzeniem się odpadów chemicznych, w tym beta amyloidu, który może przyczyniać się do rozwoju Alzheimera i demencji.

Idealna pozycja do spania dla kobiet w ciąży
Idealna pozycja do spania dla kobiet w ciąży (123RF)

4. Jesteś w ciąży? Śpij na lewym boku

To także nie przypadek, że wielu lekarzy zaleca kobietom w ciąży spanie na lewym boku. Ta pozycja ma wpływ na zdrowie matki oraz dziecka, poprawiając przepływ krwi do serca, macicy oraz nerek. Odciąża również wątrobę.

Podobne zalecenia mają pacjenci z chorobą refluksową przełyku.

5. Lewa strona – "dominująca strona limfatyczna"

Spanie na lewym boku pozwala na usunięcie toksyn z węzłów chłonnych. Dzięki sile grawitacji pomaga też lepiej trawić jedzenie w przewodzie pokarmowym. Przy tej pozycji lepiej pracuje także serce oraz śledziona.

Zobacz też: 8 fascynujących ciekawostek na temat snu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dobry sen - dlaczego warto spać na lewym boku?
Dobry sen - dlaczego warto spać na lewym boku?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza