Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Hołownia-Broniatowska

Jakich witamin potrzebuje kobieta w okresie menopauzy?

 Anna Bator
22.01.2024 09:16
menopauza
menopauza (istock)

Menopauza to trudny czas w życiu kobiety, dlatego warto wspomóc organizm dietą bogatą w witaminy, pierwiastki i kwasy. Zdrowy styl życia, także w kuchni, to recepta na lepsze samopoczucie, jak również zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób towarzyszących menopauzie (np. osteoporozy) oraz niekontrolowanego tycia.

spis treści
W okresie menopauzy organizm kobiety potrzebuje konkretnej dawki witamin
W okresie menopauzy organizm kobiety potrzebuje konkretnej dawki witamin

7 witamin i składników, które wspierają twój organizm w okresie menopauzy:

1. Wapń

Wapń stanowi budulec kości i jest niezwykle ważny w okresie menopauzy. Niestety wiele kobiet w okresie przekwitania dotyka osteoporoza. Aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, niezwykle ważna jest suplementacja wapnia. Zazwyczaj kojarzony jest on z mlekiem i nabiałem, ale to nie jedyne źródło wapnia.

Jego wysokie stężenie znajdziemy w zielonych, liściastych roślinach, takich jak szpinak, jarmuż, rukola i rzepa. Naturalnym źródłem wapnia jest także sezam, mak, migdały, biała fasola i soja.

2. Witamina D

Witamina D, zwana także witaminą słońca, korzystnie wpływa na samopoczucie, jak również na kości. Jej suplementacja jest niezbędna w okresie jesienno-zimowym, dlatego warto sięgnąć po sprawdzone produkty, np. z serii Doppelherz aktiv. W okresie menopauzy witamina D ma podwójne zadanie: dbać o dobry nastrój oraz wspomagać kości.

3. Witamina E

Jej pozytywny wpływ na kobiecy organizm w trakcie menopauzy to przede wszystkim łagodzenie nastroju, zmniejszenie fal gorąca i oblewania się potem. Co więcej, witamina E korzystnie wpływa na skórę, przez co nazywana jest witaminą młodości. Witaminę E znajdziemy m.in. w orzechach i szparagach.

4. Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego. Dodatkowo regulują poziom cholesterolu, a nawet mają pozytywny wpływ na pracę tarczycy, co w przypadku kobiet jest szczególnie istotne. Wielu lekarzy zaleca także suplementację kwasu foliowego w okresie menopauzy. Udowodniono, że zmniejsza on ryzyko chorób serca oraz wspomaga profilaktykę raka szyjki macicy. Witaminy z grupy B znajdziemy w kaszach, orzechach, kakao.

5. Magnez

Magnez ma szerokie spektrum działania i można stwierdzić, że korzystnie wpływa na cały organizm. Po pierwsze wraz z wapniem i witaminą D wspomaga kości i zęby. Wpływa korzystnie na trawienie, a nawet ma pozytywny wpływ na drogi oddechowe, co jest istotne w przypadku napadów duszności. Co więcej, magnez pomaga koić układ nerwowy, regulować napięcie mięśni oraz przyczynia się do zmniejszenia podatności na stres. Źródłem magnezu są pestki dyni i słonecznika, soja, orzechy laskowe, kakao oraz kasze (gryczana, jaglana, jęczmienna).

6. Potas

Niedobór potasu może powodować skurcze mięśni, jak również ciągłe podenerwowanie, zestresowanie i uczucie zmęczenia. Pierwiastek ten pomaga także w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie. Oznacza to, że kobietom podczas menopauzy pomoże w utrzymaniu równowagi psychicznej, jak również zminimalizuje ryzyko zatrzymywania się wody w organizmie, a przez to przybierania na wadze.

7. Izoflawony

Izoflawony nazywane są naturalnymi hormonami i nie jest to określenie na wyrost. Izoflawony znajdziemy w soi i tofu. Ich najcenniejszymi właściwościami są te dotyczące redukowania objawów menopauzy. Okazuje się bowiem, że Azjatki znacznie łagodniej przechodzą ten okres i wiele z nich nie odczuwa objawów typowych dla Europejek. Wszystko dzięki diecie bogatej w soję, a więc w fitoestrogeny.

Podczas klimakterium dochodzi do niedoboru estrogenów, a to wiąże się ze spadkiem poziomu serotoniny, odpowiedzialnej za nasze dobre samopoczucie. Fitoestrogeny pomagają zredukować spadki, niwelując tym samym zaburzenia koncentracji, wahania nastroju, a nawet stany depresyjne.

Partnerem artykułu jest Doppelherz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Advertisement