Jakie leki należy przyjmować na czczo?
Przyjmowanie leków o odpowiedniej porze jest sprawą kluczową dla terapii farmakologicznej. Zależy od niej wchłanianie się substancji czynnych, a co za tym idzie - skuteczność leczenia. Jakie leki należy przyjmować przed jedzeniem?
1. Przyjmowanie leków na czczo
Kiedy dostajemy receptę od lekarza, zdarza nam się zastanawiać, kiedy przyjmować dany lek. I nie ma w tym nic dziwnego. Niektóre preparaty, jeśli zostaną przyjęte o niewłaściwej porze lub w nieprawidłowy sposób, mogą zostać źle wchłonięte. Zanim więc weźmiemy lek, warto przeczytać ulotkę.
Do preparatów, które bezwzględnie należy brać przed posiłkiem należą medykamenty stosowane w terapii chorób tarczycy, np. Euthyrox. Na czczo należy brać również inhibitory pompy protonowej. Są to leki, które hamują wytwarzanie kwasu solnego. Są one stosowane w zapobieganiu i leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Do preparatów, które zaleca się przyjmować przed posiłkiem należy także kwas alendronowy. To substancja czynna stosowana w terapii chorób kości. Kwas alendronowy chroni przed utratą masy kostnej, uczestniczy w odbudowie tej, która została utracona w wyniku osteoporozy.
To również może cię zainteresować:
Z danych serwisu KtoMaLek.pl wynika, że to właśnie preparaty hormonalne znalazły się na pierwszym miejscu w zestawieniu sprzedaży leków, które należy przyjmować na czczo. - W 2017 roku Polacy wykupili ponad 11 mln opakowań tych medykamentów - mówi Michał Bryzek z KtoMaLek.pl
W 2017 roku najczęściej sprzedawanymi inhibotorami pompy protonowej były te zawierające dwie substancje czynne: omeprazol (Polprazol, Bioprazol, Controloc) oraz pantoprazol (Nolpaza). Polacy kupili odpowiednio 3,7 oraz 8,3 mln opakowań leków zawierających te substancje.
2. Dlaczego na czczo?
Dlaczego to tak ważne, by niektóre preparaty przyjmować jeszcze przed śniadaniem? Przyjęcie leku w ten sposób prowadzi do szybkiego opróżnienia żołądka. Dzięki temu stężenie substancji aktywnej we krwi dość szybko rośnie, a pacjent natychmiast odczuwa poprawę. - W ten sposób lek się szybciej i łatwiej wchłania. W przypadku zarówno hormonów, jak i inhibtorów pompy protonowej, posiłek zaburza to wchłanianie - wyjaśnia dr Michał Sutkowski, rzeczni prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
- Leki te przyjmowane razem z posiłkiem mogą mieć mniejszą dostępność biologiczną, a co za tym idzie osłabione działanie - dodaje Michał Bryzek.
W przypadku Euthyroxu, substancją czynną preparatu jest sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny. Przyjmowanie tego leku o odpowiedniej porze ma kluczowe znaczenie dla terapii chorób tarczycy. To właśnie od tego zależy stopień, w jakim tyroksyna się wchłonie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.