Objawy nowotworu kości
Mimo postępu w medycynie, nadal nie ma badania, które w stu procentach potwierdziłoby obecność nowotworu kości. Diagnostyka raka kości obejmuje więc głównie obserwację objawów.
1. Główne objawy raka kości
Głównymi objawami nowotworów kości są:
- Ból kości. Pojawia się w miejscu, gdzie rozwija się nowotwór kości i jest jego najczęstszym objawem. Początkowo nie jest to ciągły ból, pojawia się i znika. Może zaostrzać się w nocy lub przy zwiększonym obciążeniu kości. W miarę zwiększania się raka, ból staje się nie do zniesienia i nie przechodzi. Jeśli jest to objaw raka kości, leki przeciwbólowe nie będą w stanie go złagodzić.
- Zgrubienie powstałe na kości, opuchlizna lub wyczuwalny guzek. Pojawia się szczególnie, jeśli nowotwór zaatakuje okolice stawów. Może się pojawić w momencie, kiedy nowotwór zwiększa objętość, co oznacza, że może być za późno na wyleczenie.
- Osłabienie tkanki kostnej, prowadzące do częstych złamań. Jeśli nowotwór złośliwy osłabia kości przez dłuższy czas, może osłabić je do tego stopnia, że zaczynają się łamać bez widocznego powodu, podczas stania, przewracania się z boku na bok czy klękania. Ludzie cierpiący na raka kości często opisują ostry ból kości przed jej złamaniem.
- Inne objawy. Takie ogólne objawy, jak osłabienie, gwałtowne chudnięcie, gorączka czy anemia towarzyszą także innym rodzajom nowotworów. Nie należy lekceważyć takich objawów, szczególnie jeśli występują równocześnie.
Podstawowym badaniem jest badanie radiologiczne kości z koniecznością potwierdzenia podejrzenia badaniem histopatologicznym pobranego wycinka. Rozpoznanie przerzutów do kości jest możliwe bez pobierania wycinka ze zmiany kostnej wówczas, gdy obraz radiologiczny jest typowy, a jest już potwierdzenie raka z innego narządu.
Powyższe objawy mogą też oznaczać inne choroby. Na przykład artretyzm może powodować opuchliznę w okolicach stawów. Naciągnięcie mięśnia lub wiązadła może wywołać ból podobny do tego, na jaki skarżą się chorzy na raka kości.
Bez względu na to, która z tych chorób się objawia, należy zgłosić się do lekarza, który postawi profesjonalną diagnozę.
2. Diagnostyka nowotworu kości
Lekarz prawdopodobnie zaleci kilka badań, które pomogą ustalić, czy powyższe objawy są objawami raka kości. Będą to badania:
- badanie rentgenowskie,
- scyntygrafia kości,
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny.
Przy diagnozie raka szpiku kostnego ważne jest, aby stwierdzić, czy nowotwór kości powstał po przerzutach z innych narządów, czy jest pierwotny, czyli powstał w kościach.
ROZWIĄŻ NASZE TESTY I DOWIEDZ SIĘ:
3. Leczenie raka kości
Nowotwory łagodne nie wymagają leczenia, wystarczy je kontrolować i co jakiś czas badać, czy się nie zwiększają lub zmniejszają. W takich sytuacjach czasami zaleca się usunięcie chirurgiczne.
Ze względu na to, że rak kości jest wyjątkowo rzadki, nowotwór złośliwy, atakujący kości, leczony jest na różne sposoby. Najczęściej potrzebna jest zarówno chemioterapia, jak i operacja usunięcia nowotworu. Przed lub po operacji stosuje się także radioterapię.
Nie ma leku na raka, który dawałby gwarancję wyleczenia. Jedyne, co możemy zrobić to nielekceważenie objawów i zgłaszanie ich lekarzowi jak najszybciej.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz także odpowiedzi na pytania innych osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Nowotwór osteoid osteoma na biodrze - odpowiada lek. Paweł Baljon
- Nowotwor kości u ojca - odpowiada lek. Izabela Ławnicka
- Rak kości a leczenie w komorze hiperbarycznej - lek. Zbigniew Żurawski
- Jak rozpoznać raka kości? - lek. Rafał Gryszkiewicz
- Ból kości a rak kości - odpowiada lek. Jacek Ławnicki
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.