Trwa ładowanie...

Zapalenie błędnika. Jakie objawy świadczą o chorobie?

Avatar placeholder
24.10.2021 19:43
Jakie są objawy zapalenia błędnika?
Jakie są objawy zapalenia błędnika? (Getty)

Zapalenie błędnika jest potocznie nazywane zapaleniem ucha wewnętrznego. Najczęściej wywołują go wirusy, rzadziej bakterie lub inne patogeny. Wczesne rozpoznanie choroby daje możliwość pełnego wyleczenia. Gorzej, jeśli zignorujemy objawy. Nieleczone zapalenie błędnika może doprowadzić do poważnych powikłań np. głuchoty lub zapalenia opon mózgowych.

spis treści

1. Co należy wiedzieć o zapaleniu błędnika?

Ostre zapalenie ucha wewnętrznego (łac. Otitis interna) to pospolite określenie zapalenia błędnika. Choroba jest bardzo niebezpieczna z powodu swojego skrytego przebiegu. Powstaje zwykle wskutek rozlania się procesu zapalnego z ucha środkowego.

Wyróżnia się trzy rodzaje zapalenia błędnika:

  • surowicze (toksyczne) - jest reakcją odczynową błędnika na wniknięcie toksyn do przestrzeni przychłonkowej. Jest to najlżejszy stopień zapalenia błędnika,

  • przewlekłe - polega na wnikaniu do błędnika zapalnych mas tkankowych (perlaka lub ziarniny). Mogą one wnikać do błędnika poprzez przetokę wytworzoną przez osteoklastyczne działanie enzymów i mediatorów zapalnych zawartych w masach tkankowych,

  • ropne - związane jest z wniknięciem patogenów do przestrzeni ucha wewnętrznego. Powoduje to nasilony odczyn zapalny z obecnością leukocytów oraz masywnych strątów włóknikowych w przestrzeni przychłonkowej, a po jej przerwaniu także i śródchłonkowej błędnika. Nasilona reakcja toczy się także w ściankach struktur błoniastych błędnika. Zapalenie to często rozprzestrzenia się na cały błędnik i może doprowadzić do wytworzenia ropniaka błędnika.

2. Co powoduje chorobę?

Zobacz film: "Wskaźnikiem przebiegu czwartej fali koronawirusa będzie liczba hospitalizacji"

Wśród patogenów wywołujących chorobę należy wymienić:

  • wirusy - świnki, odry, różyczki, cytomegalii, HIV, HSV oraz VZV,
  • bakterie - takie, jak: Neisseria meningitidis, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, gruźlicze i kiłowe,
  • grzyby,
  • pierwotniaki - np. toksoplazmoza.

3. Jakie są objawy zapalenia błędnika?

Zapalenie błędnika objawia się w sposób ostry oraz nagły. Do najczęstszych objawów zalicza się:

  • nudności i wymioty,
  • zawroty głowy,
  • pogorszenie słyszenia lub częściową utratę słuchu,
  • oczopląs i zaburzenia równowagi,
  • pogorszenie stanu ogólnego,
  • uczucie zmęczenia i znużenia,
  • szum w uszach o różnym natężeniu.

W przypadku zapalenia błędnika, ból ucha może w ogóle nie występować, a pacjent nie ma gorączki. Kiedy jednak pojawią się takie objawy, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska, by nie dopuścić do pogorszenia się stanu i zminimalizować ryzyko niebezpiecznych powikłań chorobowych.

Zwykle wczesne rozpoznanie zapalenia błędnika daje możliwość pełnego wyleczenia, jeśli jednak zignoruje się zapalenie i zrezygnuje z opieki medycznej, mogą pojawić się poważniejsze choroby, np.: ropień móżdżku, ropień zewnątrzoponowy, ropień płata skroniowego, trwałe uszkodzenie narządu równowagi, głuchota, zapalenie opon mózgowych i porażenie nerwu twarzowego.

4. Na czym polega leczenie?

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów i podejrzenia, że doszło do zapalenia błędnika, należy jak najszybciej zgłosić się na szpitalny oddział ratunkowy. Personel medyczny na podstawie wywiadu lekarskiego oraz przeprowadzonych badań postawi odpowiednią diagnozę i wdroży leczenie.

Pacjenta cierpiącego na zapalenie błędnika nie powinno leczyć się w warunkach domowych, gdyż może to stanowić zagrożenie dla jego życia. Przy bakteryjnym zapaleniu stosuje się antybiotykoterapię.

W razie potrzeby przeprowadza się zabiegi oczyszczające ucho z mas zapalnych oraz zalegającej wydzieliny. Z kolei w przypadku stanu zapalnego o charakterze autoimmunologicznym, stosuje się glikokokortykosteroidy.

Nie należy zaniedbywać leczenia zapalenia błędnika. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych powikłań - np. głuchoty, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy też ropni mózgu. Chorobę leczy się około 2-3 tygodni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze