Zastosowanie Pulsatilla w homeopatii
Pulsatilla to łacińska nazwa naszej poczciwej sasanki. Jako lecznicze ziele jest stosowana od wieków. Starożytni Rzymianie używali jej pyłku do zbijania gorączki. A jakie zastosowania ma Pulsatilla dzisiaj?
1. Pulsatilla na problemy żołądkowe
Pulsatilla jest często zalecana przez homeopatów jako lek łagodzący problemy żołądkowe, takie jak:
Rozluźnia ona mięśnie brzucha i dzięki temu łagodzi powyższe objawy.
2. Działanie antybakteryjne Pulsatilla
Dzięki działaniu antybakteryjnemu, Pulsatilla pomaga w pozbyciu się trądziku młodzieńczego. Działa też na krostki, pojawiające się przed i w czasie menstruacji, i wysypki spowodowane infekcją bakteryjną.
Najczęściej przy takim leczeniu jest podawana w postaci maści i razem z echinaceą.
3. Pulsatilla dla kobiet
Pulsatilla pomogła wielu kobietom w czasie ciąży z porannymi mdłościami, problemami emocjonalnymi, bezsennością, zmęczeniem. Wiele kobiet dzięki niej "bezboleśnie" przechodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Dzięki działaniu rozkurczowemu, w homeopatii sasanka zalecana jest przy bolesnych miesiączkach. Także jeśli nękają cię bóle głowy, pojawiające się w trakcie miesiączki, Pulsatilla może ci pomóc.
Pulsatilla łagodzi także dolegliwości związane z układem moczowym. Zapobiega bólowi przy wydalaniu moczu, a także innym objawom, jakie towarzyszą hemoroidom.
Pulsatilla działa także łagodząco przy bólu w zatokach, szczególnie jeśli łączy się on z gęstą zieloną lub żółtą wydzieliną i łzawieniem.
Inne dolegliwości, które Pulsatilla łagodzi, to:
- artretyzm,
- bóle zębów,
- bóle w dolnej części pleców,
- krwawienia z nosa,
- gorączka,
- suchość oczu,
- uporczywy kaszek wywołany astmą.
4. Zagrożenia stosowania Pulsatilla
Nie zapominajmy jednak, że Pulsatilla to w normalnych warunkach roślina trująca. Działa na nasz organizm pozytywnie tylko w dawkach homeopatycznych!
Sasanka podawana bez odpowiedniego przygotowania może spowodować:
- biegunkę,
- konwulsje,
- śpiączkę.
Jeśli jednak stosujemy się do zaleceń, dotyczących dozowania, Pulsatilla nie powinna powodować żadnych nieprzyjemnych efektów ubocznych.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.