Jakiego koloru jest sukienka? To nie jest proste zadanie
Osiem lat temu zdjęcie eleganckiej sukienki w paski wywołało w internecie prawdziwą burzę i szybko stało się wiralem. Wszystko przez kłopot z ustaleniem koloru. Historię sukienki przywołuje Dawid Polak - biotechnolog i popularyzator nauki i wyjaśnia, z czego wynikały kontrowersje.
1. A ty jakie kolory widzisz?
Czy ta sukienka jest biało-złota, czy niebiesko-czarna? Spór dotyczący interpretacji zdjęcia trwa od lat. Sprawa była na tyle gorąca, że wzięły ją na tapetę aż trzy zespoły naukowców. Po dogłębnych analizach badacze stwierdzili, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
Amerykański neurolog Bevil Conway zadał to pytanie grupie 1400 osób. 57 proc. ankietowanych odpowiedziało, że sukienka jest w paski niebiesko-czarne, 30 proc. mówiło, że ma kolor biało-złoty, a ok. 10 proc. było przekonanych, że pasy są niebiesko-brązowe. Skąd tak duże rozbieżności?
Naukowcy wskazują, że na różnice wynikające z percepcji kolorów. Znaczenie ma to, w jakim świetle i na jakim tle umieszczony jest dany przedmiot oraz to, jak to zinterpretuje nasz mózg.
Jak wyjaśnia Dawid Polak, to co widzimy wynika częściowo z naszych życiowych przyzwyczajeń i upodobań, tego czy lepiej czujemy się w chłodnym, naturalnym świetle, czy wolimy ciepłe źródło światła. "Mózgi osób lubiących przesiadywać nocami eliminują "żółtą" barwę pochodzącą od sztucznego oświetlenia" - wyjaśnia.
Okazało się, że w oryginale sukienka była niebiesko-czarna.
Caitlin McNeill blue and black dress pictures, what color is this dress, white and gold dress http://t.co/JIDpL3qBVz pic.twitter.com/KCjopSImBy
— infowe (@infowe) February 27, 2015
2. Mózg płata nam figle. Kluczowe, jak odczyta oświetlenie
"Oznacza to, że nasz mózg najpierw wytwarza kolor oświetlenia, w jakim znajduje się dany przedmiot. Potem dopiero ocenia postrzegane kolory" - dodaje. Jeżeli nasz mózg stwierdza, że sukienka znajduje się na zewnątrz - odczyta kolor jako biały i złoty. Jeżeli z kolei uzna, że zdjęcie zrobiono wewnątrz, a więc przy oświetleniu ciepłym - odczyta ubranie jako niebiesko-czarne.
Dawid Polak przytacza przykład innej iluzji optycznej. Na zdjęciu są dwie kostki - ułożone jedna na drugiej. Pierwsze wrażenie jest takie, że przedmiot położony wyżej jest szary, a kostka położona poniżej ma barwę białą. Okazuje się, że tu również mózg płata nam figle - w rzeczywistości obie figury są szare, żeby to potwierdzić wystarczy zakryć środkową linię oddzielającą przedmioty.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.