Trwa ładowanie...

Jeden lek na astmę i tętniaka aorty

Pismo Proceedings of the National Academy of Sciences donosi, iż ten sam lek, który stosuje się w leczeniu osób chorych na astmę może także pomóc w leczeniu tętniaka aorty i zapobieganiu jego pęknięcia.

Zobacz film: "Jak stosować inhalator?"

spis treści

1. Czym jest tętniak aorty?

Tętniak aorty jest nienaturalnym wybrzuszeniem, pojawiającym się na ścianie aorty – największej arterii naszego organizmu. Aorta odprowadza krew z serca do wszystkich części ciała. Przebiega przez klatkę piersiową, przeponę i jamę brzuszną, po czym rozwidla się i biegnie wzdłuż kończyn dolnych. Tętniak zazwyczaj jest następstwem miażdżycy i nadciśnienia. Najczęściej lokalizuje się na części brzusznej aorty. Najpoważniejszym powikłaniem tętniaka jest jego pęknięcie, które może nawet doprowadzić do śmierci w wyniku wykrwawienia.

2. Co ma wspólnego astma z tętniakiem aorty?

Do tętniaka dochodzi, gdy enzymy niszczą tkankę budującą ściany aorty. Naukowcy odkryli, iż enzymy zawarte w ścianach tętniaków prowadzą do tworzenia leukotrienów cysteinylowych, odpowiedzialnych za dalszy rozwój tętniaka. Jednocześnie substancje te prowadzą do powstawania obrzęku dróg oddechowych, towarzyszącemu astmie.

3. Lek na astmę a tętniak aorty

Uczeni z Finlandii i Szwecji, którzy dowiedli, iż za rozwój tętniaka aorty odpowiadają te same substancje, co w przypadku obrzęku oskrzeli, dowodzą skuteczności terapii tętniaka za pomocą leku na astmę. Lek ten ma na celu blokowanie leukotrienów cysteinylowych, co oznacza, że może być pomocny w zapobieganiu pęknięcia tętniaka i w jego leczeniu. Naukowcy planują rozpoczęcie badań klinicznych, co nie powinno być trudne ze względu na bezpieczeństwo stosowania leku na astmę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.