Jeden lek na astmę i tętniaka aorty
Pismo Proceedings of the National Academy of Sciences donosi, iż ten sam lek, który stosuje się w leczeniu osób chorych na astmę może także pomóc w leczeniu tętniaka aorty i zapobieganiu jego pęknięcia.
1. Czym jest tętniak aorty?
Tętniak aorty jest nienaturalnym wybrzuszeniem, pojawiającym się na ścianie aorty – największej arterii naszego organizmu. Aorta odprowadza krew z serca do wszystkich części ciała. Przebiega przez klatkę piersiową, przeponę i jamę brzuszną, po czym rozwidla się i biegnie wzdłuż kończyn dolnych. Tętniak zazwyczaj jest następstwem miażdżycy i nadciśnienia. Najczęściej lokalizuje się na części brzusznej aorty. Najpoważniejszym powikłaniem tętniaka jest jego pęknięcie, które może nawet doprowadzić do śmierci w wyniku wykrwawienia.
2. Co ma wspólnego astma z tętniakiem aorty?
Do tętniaka dochodzi, gdy enzymy niszczą tkankę budującą ściany aorty. Naukowcy odkryli, iż enzymy zawarte w ścianach tętniaków prowadzą do tworzenia leukotrienów cysteinylowych, odpowiedzialnych za dalszy rozwój tętniaka. Jednocześnie substancje te prowadzą do powstawania obrzęku dróg oddechowych, towarzyszącemu astmie.
3. Lek na astmę a tętniak aorty
Uczeni z Finlandii i Szwecji, którzy dowiedli, iż za rozwój tętniaka aorty odpowiadają te same substancje, co w przypadku obrzęku oskrzeli, dowodzą skuteczności terapii tętniaka za pomocą leku na astmę. Lek ten ma na celu blokowanie leukotrienów cysteinylowych, co oznacza, że może być pomocny w zapobieganiu pęknięcia tętniaka i w jego leczeniu. Naukowcy planują rozpoczęcie badań klinicznych, co nie powinno być trudne ze względu na bezpieczeństwo stosowania leku na astmę.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.