Trwa ładowanie...

Jeden lek na astmę i tętniaka aorty

Pismo Proceedings of the National Academy of Sciences donosi, iż ten sam lek, który stosuje się w leczeniu osób chorych na astmę może także pomóc w leczeniu tętniaka aorty i zapobieganiu jego pęknięcia.

spis treści

1. Czym jest tętniak aorty?

Tętniak aorty jest nienaturalnym wybrzuszeniem, pojawiającym się na ścianie aorty – największej arterii naszego organizmu. Aorta odprowadza krew z serca do wszystkich części ciała. Przebiega przez klatkę piersiową, przeponę i jamę brzuszną, po czym rozwidla się i biegnie wzdłuż kończyn dolnych. Tętniak zazwyczaj jest następstwem miażdżycy i nadciśnienia. Najczęściej lokalizuje się na części brzusznej aorty. Najpoważniejszym powikłaniem tętniaka jest jego pęknięcie, które może nawet doprowadzić do śmierci w wyniku wykrwawienia.

Zobacz film: "Jak stosować inhalator?"

2. Co ma wspólnego astma z tętniakiem aorty?

Do tętniaka dochodzi, gdy enzymy niszczą tkankę budującą ściany aorty. Naukowcy odkryli, iż enzymy zawarte w ścianach tętniaków prowadzą do tworzenia leukotrienów cysteinylowych, odpowiedzialnych za dalszy rozwój tętniaka. Jednocześnie substancje te prowadzą do powstawania obrzęku dróg oddechowych, towarzyszącemu astmie.

3. Lek na astmę a tętniak aorty

Uczeni z Finlandii i Szwecji, którzy dowiedli, iż za rozwój tętniaka aorty odpowiadają te same substancje, co w przypadku obrzęku oskrzeli, dowodzą skuteczności terapii tętniaka za pomocą leku na astmę. Lek ten ma na celu blokowanie leukotrienów cysteinylowych, co oznacza, że może być pomocny w zapobieganiu pęknięcia tętniaka i w jego leczeniu. Naukowcy planują rozpoczęcie badań klinicznych, co nie powinno być trudne ze względu na bezpieczeństwo stosowania leku na astmę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza