Jej głowa powiększyła się trzykrotnie. Od lat jest przykuta do łóżka
Graziely Alves Régis jest 30-latką pochodzącą z Brazylii. Wodogłowie odebrało jej możliwość normalnego życia. Przez rzadką chorobę głowa kobiety jest trzykrotnie większa niż u przeciętnego człowieka.
1. O chorobie córki dowiedziała się pod koniec ciąży
Wodogłowie jest stanem, który bezpośrednio zagraża życiu dziecka, a nieprawidłowe nagromadzenie płynu mózgowo-rdzeniowego może prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, a nawet do jego zaniku.
U Graziely choroba rozwinęła się, jeszcze zanim przyszła na świat. Obecnie 30-letnia kobieta od wielu lat jest przykuta do łóżka, nie jest w stanie mówić i nie widzi, przez co jest całkowicie uzależniona od swojej matki.
Adalgisa Soares Alves dowiedziała się o chorobie swojej córki pod koniec ciąży, kiedy lekarze wykryli wodogłowie podczas badania USG. Ze względu na poważny stan zdrowia Graziely, lekarze przewidywali, że po urodzeniu przeżyje maksymalnie trzy miesiące.
Mimo rzadkiej choroby i ogromnych trudności z codziennym funkcjonowaniem Graziely w tym roku będzie obchodzić 31 lat. Przypadek kompletnie zadziwił lekarzy, którzy nie spodziewali się, że kobieta osiągnie taki wiek.
2. Życie z chorym dzieckiem
Adalgisa Soares Alves nie ukrywa, że życie z tak poważnie chorym dzieckiem nie jest łatwe. Nie może podjąć pracy, ponieważ jej córka wymaga stałej opieki, która okazuje się bardzo kosztowna.
Każdego dnia matka Graziely zużywa mnóstwo produktów higienicznych, często też polega na specjalistycznym sprzęcie, by zwiększyć komfort życia 30-latki. Rodzina głównie utrzymuje się z rządowego zasiłku oraz pomocy darczyńców.
"Każdego dnia dbam o nią, kąpię i karmię. Jestem oddana Graziely i cieszę się, że mogę się nią opiekować. Nigdy nie tracę nadziei, bo jestem kobietą wielkiej wiary. Zawsze dam jej to, co najlepsze, była bardzo kochana, będę ją kochała do końca życia" - powtarza wszystkim Adalgisa Soares Alves.
Kobieta dzieli się chwilami ze swojego życia na Instagramie. Pokazuje, jak wygląda codzienna opieka nad chorą córką. Niestety często też pojawiają się negatywne komentarze. Wiele osób wymyśla okrutne przezwiska na Graziely.
3. Co wpływa na rozwój wodogłowia
Przyczyny wodogłowia są bardzo różnorodne i mogą obejmować zarówno czynniki genetyczne, jak i różne stany chorobowe.
Jednym z rodzajów schorzenia jest wodogłowie wrodzone, inaczej nazywane wodogłowiem płodu. Niestety, jego przyczyna nie jest jeszcze dokładnie znana, co stanowi wyzwanie dla naukowców i lekarzy.
Kolejnym czynnikiem choroby mogą być krwotoki wewnątrzczaszkowe. W takim przypadku krew po skrzepnięciu może uniemożliwić przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, a taka blokada może być czasowa lub trwała.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych również może prowadzić do rozwoju wodogłowia. Jest to infekcja błony śluzowej, która pokrywa mózg. W wyniku zapalenia dochodzi do obrzęku, co może blokować odpływ płynu mózgowo-rdzeniowego.
Inną przyczyną są guzy i nowotwory mózgu. W miarę ich wzrostu zaczynają one coraz bardziej naciskać na tkankę mózgową, co utrudnia odpływ płynu mózgowo-rdzeniowego.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.