Jerry Springer zmarł na jeden z najgorszych nowotworów. "Szybko doprowadza do śmierci"
Legendarny prezenter Jerry Springer zmarł z powodu raka trzustki. To jeden z najgorzej rokujących nowotworów. Szacuje się, że przed 2030 rokiem może on się stać drugą przyczyną zgonów z powodu nowotworów. W ciągu pięciu lat od diagnozy umiera blisko 90 proc. chorych.
1. Legendarny prezenter walczył z rakiem
Jerry Springer zmarł w czwartek w swoim domu w okolicach Chicago. Amerykański dziennikarz telewizyjny i prezenter znany przede wszystkim z kultowego talk-show "The Jerry Springer Show" zmagał się z rakiem.
79-latek miał jeden z najgroźniejszych nowotworów. W rozmowie z NBC News przyjaciel i rzecznik rodziny Jene Galvin powiedział, że Springer walczył z rakiem trzustki, który miał zostać u niego zdiagnozowany kilka miesięcy temu.
Rak trzustki jest jednym z najbardziej agresywnych i trudnych do wyleczenia nowotworów, która wkrótce może być pierwszą przyczyną zgonów na raka na całym świecie.
Z danych przedstawionych podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) wynika, że w ciągu ostatnich lat (2014-2020) pięcioletnia przeżywalność pacjentów z rakiem trzustki zwiększyła się z sześciu do 11 proc. To oznacza, że w ciągu pięciu lat od diagnozy umiera blisko 90 proc. chorych.
- Rak trzustki jest jednym z najtrudniejszych nowotworów, z jakimi przychodzi nam się mierzyć, ponieważ rokowania pacjentów są złe. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze biologia tego raka jest taka, że wykrywamy go najczęściej, kiedy choroba jest zaawansowana. Ponad połowa pacjentów zgłasza się do specjalisty, kiedy w organizmie są już przerzuty odległe - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Leszek Kraj, onkolog.
2. Pierwsza przyczyna zgonów?
Dr Kraj zaznacza, że choć nowotwór trzustki pod względem zachorowalności jest nowotworem rzadkim, to w statystykach umieralności staje się jednym z najczęstszych.
W Polsce w ciągu roku umiera ok. 4 tysięcy chorych.
- Szacuje się, że obecnie jest to trzecia-czwarta przyczyna zgonów w onkologii, a w najbliższych latach będzie to druga, a może nawet pierwsza przyczyna wśród chorób nowotworowych. Stąd taka pilna potrzeba badań w kierunku poznania biologii tego nowotworu, a co za tym idzie konkretnych terapii, które w końcu zrewolucjonizują leczenie - tłumaczy onkolog.
Lekarz podkreśla, że rokowania w przypadku raka trzustki są niepomyślne nie tylko dla polskich pacjentów, ale dla tych z całego świata.
- Jest to nowotwór, który nie wybacza opóźnień w diagnostyce. I choć są elementy procesu diagnostycznego, które moglibyśmy poprawić, to nadal będzie to nowotwór, którego możliwości terapeutyczne są ograniczone. Dopóki nie poznamy w pełni biologii tego nowotworu, poprawa rokowań nie będzie możliwa - zaznacza onkolog.
- Wciąż jest ona dla nas zagadką, nie rozumiemy, dlaczego ten nowotwór tak szybko doprowadza do śmierci pacjentów - dodaje.
3. Zabija po cichu
Rak trzustki potrafi się świetnie ukrywać i latami nie dawać żadnych sygnałów, które mogłyby go zdradzić. Objawy, które pojawiają się na wczesnym etapie choroby, są bardzo niespecyficzne i mogą świadczyć o wielu innych schorzeniach.
Pierwsze symptomy mogą wskazywać na przykład na niegroźne problemy gastryczne. Ból pleców czy zmęczenie, które pojawiają się przy tej chorobie też trudno powiązać z nowotworem.
Wśród nietypowych objawów raka trzustki jest też swędząca skóra, który może być bardzo mylący i łatwiej go skojarzyć np. z alergią.
Swędzenie jest uporczywe, połączone nawet z uczuciem kłucia. Może być odczuwane na całym ciele, a nie tylko w konkretnych miejscach. Ponadto, w większości przypadków towarzyszy mu żółtaczka (takie połączenie dotyczy nawet 75 proc. chorych).
Żółtaczkę zalicza się do specyficznych objawów tego groźnego nowotworu. Pojawia się, kiedy nowotwór rozwija się w głowie trzustki, dochodzi do ucisku dróg żółciowych i zmiany koloru skóry.
Rak trzustki może też dawać o sobie znać w inny sposób. Tych objawów nie należy ignorować: brak apetytu, niewyjaśniony spadek masy ciała, zmęczenie i osłabienie, pocenie się, biegunka lub zaparcia, nudności, wzdęcia, ból w górnej części brzucha i pleców (może nasilać się podczas jedzenia lub leżenia i ustępować podczas pochylenia do przodu), krwotoki z przewodu pokarmowego, depresja.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.