Trwa ładowanie...

Jeśli pojawi się nocą, to może być udar. Od razu wzywaj pomoc

Avatar placeholder
24.08.2023 17:03
Drętwienie i mrowienie dłoni może mieć wiele przyczyn. Kiedy parestezje powinny zaniepokoić?
Drętwienie i mrowienie dłoni może mieć wiele przyczyn. Kiedy parestezje powinny zaniepokoić? (Getty Images)

Drętwienie rąk jest stanem, który może wynikać z niewystarczającego unerwienia lub ukrwienia. Ale może być też oznaką poważnej choroby, zwłaszcza, gdy pojawia się nocą. Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

spis treści

1. Kiedy drętwienie rąk powinno zaniepokoić?

W terminologii medycznej wszelkiego rodzaju drętwienie i mrowienie określane jest jako parestezje. To są terminy, które lekarze używają do opisania tych specyficznych doznań związanych z zaburzeniami czucia.

Ten niepokojący stan często pojawia się podczas snu, kiedy to ciężar naszego ciała spoczywa na ręce. W takich momentach może dojść do niewłaściwego ukrwienia, co sprawia, że przestajemy odczuwać swoją rękę. Taka sytuacja zdarza się dość często i niekoniecznie musi wskazywać na obecność jakiejkolwiek choroby.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Drętwienie rąk zwykle manifestuje się wraz z uczuciem mrowienia, pieczenia i sztywności, które mogą dotyczyć zarówno całej ręki, jak i tylko jej części. Czasami objawy te mogą przypominać uczucie niedowładu i objawiać się jako tzw. trupia ręka - sytuacja, w której całkowicie tracimy czucie w naszej kończynie.

Parestezje to dolegliwość, która jest zgłaszana niezwykle często i może dotknąć praktycznie każdej części naszego ciała. Te zaburzenia zmysłowe możemy podzielić na te, które pojawiają się nagle lub mają charakter przewlekły, a także na te, które dotykają jednej lub obu kończyn górnych.

Drętwienie rąk to stan, który powinien wzbudzić naszą czujność, szczególnie jeśli pojawia się nagle i nie jest związane z naszymi codziennymi czynnościami. Najbardziej powinniśmy być zaniepokojeni, gdy nagle np. nocą pojawia się jednostronne drętwienie ręki.

Takie objawy mogą być sygnałem wskazującym na udar mózgu. Zazwyczaj drętwieniu towarzyszy osłabienie siły mięśniowej, a czasem mogą wystąpić również zaburzenia mowy lub równowagi. Jeśli nie ma żadnej oczywistej przyczyny dla nagłego drętwienia ręki (z lub bez osłabienia mięśni), powinniśmy niezwłocznie udać się po poradę lekarską.

2. Najczęstsza forma neutopatii

Zespół cieśni nadgarstka jest najbardziej powszechną formą neuropatii uciskowych. Nazwa tej dolegliwości wskazuje na lokalizację problemu, a mianowicie na kanał nadgarstka, który jest miejscem ucisku. Głównym skutkiem tej choroby jest osłabienie zdolności chwytu, co prowadzi do nieprecyzyjności wykonywanych ruchów.

Zespół cieśni nadgarstka objawia się jako uczucie drętwienia lub nieprzyjemne odczucia w obrębie kciuka, palca wskazującego, środkowego, a także połowy palca serdecznego. Często ta dolegliwość rozwija się w wyniku nieodpowiedniej pozycji dłoni podczas długotrwałej pracy, ale to nie jest jedyny czynnik.

W niektórych przypadkach, drętwienie rąk może być na tyle intensywne, że może budzić pacjenta ze snu. W miarę postępu choroby, takie zjawisko może występować kilkakrotnie w nocy, a uczucie drętwienia może promieniować aż do przedramienia i barku.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą nasilać się w nocy, co skutkuje zakłóceniem odpoczynku. Przewlekły brak snu z kolei może dodatkowo zaostrzyć nieprzyjemne odczucia. Z upływem czasu, mogą wystąpić zaniki mięśniowe, osłabienie palców i problemy z wykonywaniem precyzyjnych czynności.

Drętwienie i ból pojawiające się w ciągu dnia, szczególnie podczas wysiłku, są oznaką drugiego stadium choroby. W trzecim stadium objawy nasilają się, a dodatkowo dochodzi do zaników mięśniowych. Warto zauważyć, że mniej dokuczliwe objawy nie są sygnałem powrotu do zdrowia, a raczej oznaką pogłębiania się zmian degeneracyjnych nerwu.

3. Uszkodzenia nerwów obwodowych

Polineuropatie, inaczej mówiąc, uszkodzenia nerwów obwodowych, mogą być głównym źródłem rozmaitych dolegliwości czuciowych. Do najbardziej typowych objawów zalicza się drętwienie, mrowienie czy uczucie palenia, które może dotyczyć obu rąk. Polineuropatie są wynikiem przewlekłego procesu uszkadzania nerwów.

Istnieje wiele przyczyn powstawania polineuropatii. Do najczęstszych z nich należą:

  • cukrzyca,
  • choroby reumatyczne,
  • choroba alkoholowa,
  • nowotwory.

Polineuropatia cukrzycowa jest najczęściej spotykanym typem tego schorzenia. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny być świadome tego ryzyka i regularnie konsultować się z lekarzem w przypadku pojawienia się nowych objawów, poza utrzymaniem odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Choroba alkoholowa to kolejna, stosunkowo powszechna przyczyna, która u wielu osób prowadzi do polineuropatii.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest schorzeniem, które dotyka znacznie częściej kobiety. Ważne jest wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które może znacząco poprawić przebieg choroby i jej efekty.

Istnieje jeszcze jeden objaw, który może wiązać się z drętwieniem rąk - napadowy skurcz tętniczek, znany jako objaw Raynauda. Objaw ten występuje częściej u młodych kobiet i może nasilać się w przypadku wychłodzenia rąk. Charakteryzuje się przejściowymi zmianami koloru skóry dłoni - początkowo blednieją, potem stają się sine, by na końcu zaczerwienić.

W większości przypadków objaw Raynauda prowadzi jedynie do nieprzyjemnych odczuć i zaburzeń natury estetycznej. Czasem jednak może przebiegać agresywniej, prowadząc do owrzodzeń dłoni. Warto też pamiętać, że objaw Raynauda może występować w przebiegu innych chorób, dlatego konieczna jest konsultacja u specjalisty, aby dokonać właściwej diagnozy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze