Trwa ładowanie...

Jest bezwonny. Gdy poczujesz jego zapach, biegiem do lekarza

Avatar placeholder
07.06.2023 17:31
Przykry zapach ciała przypominający odór cebuli? Warto skonsultować się z lekarzem
Przykry zapach ciała przypominający odór cebuli? Warto skonsultować się z lekarzem (Getty)

Dla ludzi pot jest praktycznie bezwonny. Nieprzyjemny zapach zwykle wynika z zawartych w nim związków, ale nie jest to jedynie kwestia higieny. Przykry odór może być spowodowany chorobami lub stylem życia. Po czym to poznać?

spis treści

1. Pocenie się może być objawem choroby

Bakterie żyjące na naszej skórze szybko się namnażają i rozkładają związki znajdujące się w pocie, co może powodować pojawienie się przykrego odoru. Nieprzyjemny zapach ciała może też wskazywać na zaburzenia hormonalne lub wynikać z nieodpowiedniej diety lub przyjmowania niektórych leków.

Na zapach ciała danej osoby składa się wiele elementów – dieta, stan zdrowia, nawyki higieniczne oraz przyjmowane leki. Może on się zmieniać w zależności od rozwijających się chorób, spożytych potraw i środowiska.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Mikrobiom obecny na naszej skórze oraz interakcje ze związkami zawartymi w pocie decydują o odorze ciała. Wszystko więc sprowadza się do substancji, które bakterie wyprodukowały ze związków znalezionych w naszym pocie.

Nadmierne pocenie się i nieprzyjemny zapach może być związany ze zmianami hormonalnymi. Kobiety podczas menopauzy mogą doświadczać uderzeń gorąca i nocnych potów, a zapach ciała zmienia się w trakcie ciąży oraz w zależności od cyklu menstruacyjnego.

O tym, jak bardzo się pocimy, również decyduje wiele czynników, jak nadwaga, predyspozycje genetyczne, aktywność fizyczna, temperatura otoczenia, a nawet stres. Znaczącą rolę odgrywa także stan zdrowia i tryb życia.

Na odór ciała wpływa wiele czynników, choć sam pot jest bezzapachowy
Na odór ciała wpływa wiele czynników, choć sam pot jest bezzapachowy (Pixabay)

2. Nieprzyjemny zapach choroby

Spożywane jedzenie może wpłynąć na zapach naszego ciała, głównie chodzi o produkty bogate w siarkę, jak cebula, czosnek, kapusta, brokuły, kalafior czy czerwone mięso. Alkohol, kofeina i pikantne przyprawy również mogą zmienić odór potu.

Problem z nieprzyjemnych zapachem ciała zwykle rozwiązuje prysznic lub kąpiel. Jeśli jednak pomimo odpowiedniej higieny trudno jest pozbyć się przykrego odoru, czas udać się do lekarza. Objaw może wskazywać na chorobę rozwijającą się w organizmie.

Cukrzyca sprawia, że pot może przybrać zapach gnijących owoców lub acetonu. Wynika to z tzw. kwasicy ketonowej, która spowodowana jest przez zaburzenia metabolizmu spowodowane nadmiarem cukru we krwi i niedoborem insuliny.

Choroby nerek i problemy z wątrobą mogą prowadzić do zapachu potu, który przypomina amoniak. Z kolei odór zgniłych jaj lub ryb może wynikać z choroby genetycznej, która sprawia, że organizm nie rozkłada związku chemicznego o nazwie trimetyloamina.

Ostry zapach cebuli otrzymujący się przez dłuższy czas może świadczyć o rozwijającej się infekcji bakteryjnej lub wynikać z nieodpowiedniej higieny, złej diety oraz być skutkiem ubocznym przyjmowania leków.

Osoby z nadczynnością tarczycy często skarżą się na szczególnie ostry zapach ciała, co wynika z przyspieszonej przemiany materii i wysokiej potliwości.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze