Najstarszy neurolog odradza je szczególnie. Dewastują mózg i serce
Dr Howard Tucker to najstarszy praktykujący lekarz na świecie. Amerykański neurolog rozpoczął karierę medyczną w 1947 roku i wcale nie planuje emerytury. Ekspert ujawnił kilka sekretów, które pomagają mu utrzymać doskonałą kondycję umysłową i cieszyć się dobrym zdrowiem fizycznym.
1. Najdłużej praktykujący lekarz
Od prawie ośmiu dekad dr Howard Tucker aktywnie udziela się w świecie medycznym. Mimo swojego wieku nie planuje spowalniać, może pochwalić się nienagannym zdrowiem, a jego umysł jest w świetnej formie.
Sam neurolog od jakiegoś czasu nie przyjmuje już pacjentów, ale swoją wiedzą wciąż dzieli się z młodym pokoleniem lekarzy. Może też pochwalić się tytułem lekarza z najdłuższym stażem praktyki na świecie przyznanym przez Księgę Rekordów Guinnessa.
Jak stulatek utrzymuje swoją formę? Wygląda na to, że stosowanie kilku prostych reguł może przyczynić się do zachowania zdrowia przez długi czas. Przede wszystkim dr Tucker nie pozwala na spadek i pogroszenie swojej kondycji fizycznej.
Ciągle stara się być aktywny - korzysta z bieżni w swoim domu, ale również uwielbia spędzać czas na zewnątrz i często wychodzi na spacery. Jako młody człowiek uprawiał różne dyscypliny sportowe, w tym narciarstwo i pływanie.
Dr Tucker nie stosuje konkretnego modelu żywienia, ale stara się, aby jego codzienne menu było pełne świeżych produktów. Szczególnie lubi zielone warzywa, takie jak brokuły i brukselka.
2. "Wszystko z umiarem"
Jego wnuk zdradza, że życiową zasadą Howarda Tuckera jest "wszystko z umiarem". Aktywność fizyczna jest kluczowa, ale nie należy z nią przesadzać. Neurolog okazjonalnie sięga po martini lub gałkę lodów.
Od swojego dziadka Austin Tucker nauczył się także, że bardzo szkodliwe jest trzymanie w sobie urazy.
- Kiedy złościsz się na kogoś, kiedy kogoś nie lubisz, kiedy czujesz się na kogoś zły, może to mieć na ciebie fizyczny wpływ. A nie wpływa to w żaden sposób na drugą osobę – mówi wnuk najstarszego Tuckera.
Neurolog zwraca uwagę na to, co jeszcze może zaszkodzić naszemu mózgowi. Szczególnie odradza palenie, które może być przyczyną chorób sercowo-naczyniowych. On sam porzucił ten nałóg w młodych latach i nigdy do niego nie powrócił.
Dr Tucker jest też zaangażowany w utrzymanie swojego umysłu w dobrej kondycji. Udziela porad młodym lekarzom i działa jako ekspert sądowy. W trakcie pandemii, kilkakrotnie w tygodniu konsultował pacjentów.
Jego zdaniem, brak umysłowego zaangażowania może prowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych, stąd nawet nie zastanawia się nad przejściem na emeryturę. Co więcej, ciągle stara się uczyć nowych rzeczy i nieustannie rozwijać różne zdolności.
Neurolog optymistycznie podchodzi do życia, lubi się udzielać i aktywnie spędzać czas. Zaznacza też, że stara się nie przejmować rzeczami, na które nie ma wpływu. Zgodnie z badaniami, takie podstawowe nawyki mogą przedłużyć życie o dziesięciolecia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.