Język i stopy zdradzają, czego brakuje w organizmie. To pięć nietypowych objawów groźnego niedoboru
Niedobór żelaza może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, w tym zmęczenia, osłabienia, bladości skóry, bezsenności czy dolegliwości bólowych głowy. Gdy ważnego pierwiastka jest w organizmie zbyt mało, mogą pojawić się również bardzo nietypowe objawy.
1. Najpopularniejsze objawy niedoboru żelaza
Oto niektóre z najczęstszych objawów niedoboru żelaza u pacjentów:
- zmęczenie oraz osłabienie,
- częste infekcje wirusowe, bakteryjne czy grzybicze,
- zmniejszone zdolności poznawcze, problemy z koncentracją,
- bezsenność,
- zaburzenia smaku,
- kołatanie serca i duszność w klatce piersiowej,
- cienie pod oczami,
- dolegliwości bólowe głowy,
- zawroty głowy,
- szumy uszne,
- zmniejszona tolerancja na aktywność fizyczną,
- bladość skóry,
- przesuszenie skóry,
- łamliwość włosów i paznokci.
2. Nietypowe objawy niedoboru żelaza
Niedobór żelaza może manifestować się w sposób nietypowy, nie zawsze oczywisty. Oto pięć nietypowych oznak braku tego cennego pierwiastka.
2.1. Wygładzenie i puchnięcie języka
Osoby z niedoborem żelaza mogą zaobserwować u siebie zmiany w obrębie jamy ustnej, takie jak wygładzenie, puchnięcie czy blednięcie koloru języka. Niedobór ważnego pierwiastka może manifestować się także w postaci połyskliwej powierzchni języka. W sytuacji niedoboru żelaza może pojawić się też suchość w ustach, pieczenie lub ból języka.
2.2. Zajady
Kiedy organizm cierpi na niedobór żelaza, może pojawić się problem z zajadami w kącikach ust. Zajady to nadżerki, nazywane również zapaleniem kątów ust lub kątowym zapaleniem warg, które mogą utrudniać jedzenie, uśmiechanie się oraz mówienie. Wyniki badania przeprowadzonego na 82 osobach z zapaleniem kątów ust wykazało niedobór pierwiastka u 35 procent pacjentów biorących udział w doświadczeniu.
2.3. Zimne dłonie i stopy
Zimne dłonie i stopy to zwykle problem pacjentów cierpiących na niskie ciśnienie tętnicze krwi, miażdżycę, niedoczynność tarczycy bądź cukrzycę. Okazuje się, że ta przykra dolegliwość może być ściśle związana z niedoborem żelaza.
U osób, które mają za mało tego pierwiastka w organizmie występuje problem z dostarczaniem odpowiedniej ilości tlenu do tkanek. Co za tym idzie, pacjenci dotknięci niedokrwistością mogą łatwiej odczuwać zimno.
2.4. Zespół niespokojnych nóg
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że z niedoboru żelaza może wynikać zespół niespokojnych nóg. RLS to skrót od nazwy Restless Legs Syndrome (zespół niespokojnych nóg).
Jest to zaburzenie neurologiczne, które może objawiać się w postaci mrowienia, drętwienia, uczucia ciężkości, pieczenia czy świądu kończyn dolnych. Dolegliwości towarzyszące schorzeniu pojawiają się zazwyczaj w czasie spoczynku lub bezruchu.
Gdy pacjent zaczyna się poruszać, objawy ustępują. Naukowcom udało się zaobserwować, że regularne przyjmowanie żelaza może zredukować nieprzyjemne objawy RLS.
2.5. Zespół łaknienia spaczonego
Również zespół łaknienia spaczonego, inaczej choroba Pica to jedna z oznak niedoboru żelaza.
Osoby, którym brakuje tego pierwiastka, mogą odczuwać ogromną chęć skonsumowania produktów, które bynajmniej nie nadają się do spożycia, np. kredy, papieru, gliny, krochmalu czy surowego ryżu.
Zespół łaknienia spaczonego może być ściśle powiązany nie tylko z niedoborem żelaza, ale również z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi bądź psychozą schizofreniczną.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.