Trwa ładowanie...

Jodyna - cena, zastosowanie i właściwości

 Agnieszka Gotówka
30.03.2021 22:36
Jodyna to popularny środek dezynfekujący.
Jodyna to popularny środek dezynfekujący. (123RF)

Jeszcze kilka lat temu jodyna była jednym z popularniejszych środków dezynfekujących. Stosowało się go zewnętrznie, najczęściej w celu zdezynfekowania rany.

spis treści

Dawniej jodyna była jednym z podstawowych elementów apteczki. Sięgano po nią, by oczyścić ranę i leczyć drobne problemy dermatologiczne, m.in. trądzik i grzybicę. Z jej pomocą również odkażano wodę.

1. Co to jest jodyna?

Jodyna to 3-procentowy roztwór jodu w alkoholu etylowym (90 proc.). Środkiem stabilizującym jest jodek potasu. Wyróżnia się charakterystycznym kolorem, który barwi skórę. Działa dezynfekująco, skutecznie niszcząc bakterie, grzyby i wirusy. W ten sposób jodyna zapobiega zakażeniom.

Zobacz film: "Na chorą tarczycę cierpi co piąty Polak"

Po jodynę sięgano również w celach kosmetycznych. Z jej pomocą leczono trądzik, wypryski, a nawet grzybicę skóry. Kobiety używały ją jako samoopalacza, ale nałożenie płynu na skórę w taki sposób, by nie pozostawił smug, jest zadaniem bardzo trudnym. Nic zatem dziwnego, że o tej właściwości jodyny dzisiaj zapomniano.

Mylnie jodyna bywa utożsamiana z płynem Lugola, który w 1986 r. musiał być spożywany (zwłaszcza przez dzieci) po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Ten jednak jest wodnym roztworem jodu i w uzasadnionych przypadkach może być podawany doustnie. Jodyna do picia nie jest wskazana.

Jest dostępna bez recepty i stosunkowo tania. Cena jodyny to ok. 4 zł.

#dziejesienazywo: Groźne skutki nieleczenia choroby Hashimoto (WIDEO)
#dziejesienazywo: Groźne skutki nieleczenia choroby Hashimoto (WIDEO)

Choroba Hashimoto czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy to dolegliwość, którą łatwo kontrolować,

zobacz galerię

2. Jodyna na haluksy

Haluksy to nie tylko bolesna, ale też stosunkowo wstydliwa dolegliwość. W zdeformowanym stawie toczy się stan zapalny, co daje się odczuć podczas chodzenia. Ograniczeniu ulega też ruchomość stopy, a skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. Jest wiele domowych sposobów, które mają pomóc zwalczyć objawy towarzyszące haluksom. Jednym z nich jest stosowanie jodyny.

Jodyna na haluksy to sposób znany od dawna. Jest przy tym bardzo prosty. Łyżkę płynu należy połączyć z trzema tabletkami aspiryny, nałożyć na zniekształcony staw i przykryć bandażem na kilka godzin. By zabieg był skuteczny, trzeba wykonywać go codziennie.

3. Jodyna na gardło

Jednym z naturalnych sposób na anginę jest płukanie gardła jodyną. Preparat zadziała bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Wystarczą jego 3 krople rozcieńczone w szklance wody. Niektórzy polecają też pędzlowanie migdałków brunatnym płynem.

Jodyna na gardło nie jest polecana osobom z chorobami tarczycy, m.in. chorobą Gravesa-Basedowa i Hashimoto. Nie powinna być też stosowana przez dzieci.

4. Jodyna do picia

Jod jest nam niezbędny, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Niekorzystny jest jego niedobór, ale też nadmiar. Picie jodyny nie jest więc polecane przez specjalistów. Jej spożycie w takiej formie może spowodować bóle brzucha, wymioty i nudności. Długotrwale przyjmowana może doprowadzić nawet do nadczynności tarczycy oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Jodynę zaleca się stosować wyłącznie zewnętrznie, na skórę i błony śluzowe.

Jodyna dawniej znajdowała się niemal w każdym domu, dzisiaj mało kto o niej pamięta. Jej liczne właściwości sprawiły jednak, że zwolennicy naturalnych metod uznają leczenie jodyną za bardzo skuteczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze