Trwa ładowanie...

Jonizator powietrza – działanie, korzyści i wybór urządzenia

Jonizator powietrza to urządzenie, w którym zachodzi proces jonizacji. Stosuje się je głównie w mieszkaniach, do poprawy jakości powietrza. Do emisji korzystnych dla zdrowia jonów dochodzi za pomocą wysokiego napięcia lub termoemisji. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest jonizator powietrza?

Jonizator powietrza to urządzenie wytwarzające korzystne dla człowieka jony ujemne, a także ograniczające ilość jonów dodatnich, dzięki czemu poprawia tak zwany elektroklimat w mieszkaniu. Jego działanie znacznie podnosi jakość powietrza.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Jonizator warto stosować w pomieszczeniach, w których pracuje komputer, drukarka laserowa, telewizor, a także przebywają alergicy, osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych, często łapiące infekcje. Jonizowanie powietrza w domu korzystnie wpływa na zdrowie domowników, zwłaszcza dzieci i osób mających skłonności do alergii.

2. Na czym polega jonizacja?

Jonizacja to zjawisko powstawania jonu (kationu lub anionu) z obojętnego atomu lub cząsteczki. To proces, w którym jonom dodatnim zmienia się ładunek elektryczny na ujemny.

W mieszkaniach powietrze wypełnione jest nie tylko drobnoustrojami i alergenami, ale i dodatnimi ładunkami elektrycznymi, które emitują urządzenia elektroniczne. Ich zbyt duże stężenie zdecydowanie negatywnie działa na zdrowie i samopoczucie.

Pojawia się katar i kaszel, suchość w gardle i bóle głowy, osłabienie i znużenie, a także osłabienie odporności – również psychicznej. Nic dziwnego: w naturalnych, korzystnych warunkach dominują ładunki ujemne. Ich źródłem w naturze są burze, naturalne zbiorniki wodne, zwłaszcza morza i wodospady, a także gęste lasy.

Jonizacja nie oczyszcza powietrza. Wytworzone jony ujemne zmieniają ładunek elektryczny cząstek unoszących się w powietrzu, na przykład roztoczy, bakterii, pleśni i zarodników grzybów. To sprawia, że zanieczyszczenia osiadają na podłogach, meblach czy ścianach. Zostają zneutralizowane, ale nie wyeliminowane.

Zobacz także:

3. Jak działa jonizator powietrza?

Jonizator powietrza to urządzenie elektryczne, które generuje jony ujemne i pochłania szkodliwe jony dodatnie.

Jonizatory powietrza wytwarzają jony ujemne:

 • za pomocą wolnych elektronów z rozgrzanego metalu. Termoemisja nie wytwarza ozonu i tlenku azotu (to szkodliwe produkty uboczne jonizacji),
 • za pomocą wysokiego napięcia (sposób klasyczny).

Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa? Takie pytanie pojawia się zwłaszcza w kontekście modeli klasycznych, których produktem ubocznym działania jest ozon. To gaz, który ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Urządzenia wytwarzają go na szczęście w niewielkiej, dopuszczalnej ilości. Działanie jonizatora powietrza nie szkodzi zdrowiu.

Regularne korzystanie z jonizacji pomaga łagodzić dolegliwości alergiczne, astmatyczne, związane z zapaleniem zatok, krtani i oskrzeli, a także migrenami. Oczyszczone i zjonizowane powietrze można porównać do powietrza po burzy lub klimatu panującego wokół wodospadu.

4. Jaki jonizator powietrza wybrać?

Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na to, jakiego typu jest to jonizator powietrza. Ze względu na sposób wytwarzania jonów ujemnych, wyróżnia się:

 • jonizatory powietrza ulotowe (ostrzowe),
 • jonizatory powietrza termoemisyjne.

Najczęściej polecanym jonizatorem powietrza jest jonizator termoemisyjny, który nie emituje szkodliwych gazów (ozonu i tlenku azotu). Czym się kierować, kupując urządzenie?

Podczas zakupu jonizatora warto zwrócić uwagę na:

 • maksymalną powierzchnię pomieszczenia, w którym można użyć jonizatora,
 • wydajność – określa się ją jako średni wzrost koncentracji jonów ujemnych w 1 cm3 powietrza emitowanych w odległości 1 m od urządzenia w ciągu 15 minut,
 • pobór mocy,
 • posiadane atesty,
 • wartość emisji gazów,
 • dodatkowe funkcje,
 • wygląd,
 • ocena użytkowników. Warto przeglądać fora internetowe i strony sklepów, by zapoznać się z opiniami osób, które dany model urządzenia posiadają. Można też skorzystać z wyszukiwarki internetowej, wpisując „jaki nawilżacz powietrza”, „jonizator powietrza opinie”.

Warto wiedzieć, że oprócz standardowych urządzeń do jonizacji, można kupić:

 • oczyszczacz powietrza z jonizatorem, co daje podwójny efekt działania,
 • nawilżacz powietrza z jonizatorem, nawilżacz powietrza ultradźwiękowy z jonizatorem, nawilżacz powietrza z jonizatorem i oczyszczaczem,
 • jonizator i ozonator.

Ceny jonizatorów są bardzo różne. Klasyczny jonizator kosztuje od 200 do 500 zł. Jonizator powietrza do małych pomieszczeń lub jonizator do samochodu - około 100 zł. Cena jonizatora termoemisyjnego wynosi około 500 zł. Urządzenia wielofunkcyjne z jonizatorem to koszt od 200 do 1500 zł.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Cena jonizatorów powietrza waha się od 100 do nawet 1500 złotych.
Cena jonizatorów powietrza waha się od 100 do nawet 1500 złotych. (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza