Kac - przyczyny, objawy, najlepsze sposoby na kaca
Kac to naturalna reakcja na wypity alkohol, zazwyczaj pojawia się następnego dnia po zakrapianej imprezie. Objawy kaca mogą utrzymywać się przez kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin. Jak uniknąć kaca?
1. Co to jest kac?
Kac to naturalna reakcja organizmu na spożyty alkohol. Objawy kaca są zależne od ilości i rodzaju wypitego alkoholu, spożytego jedzenia, długości snu i indywidualnego tempa metabolizmu.
2. Przyczyny kaca
Przyczyny kaca są bardzo zróżnicowane, u większości osób na skutek spożytego alkoholu dochodzi do odwodnienia oraz zaburzenia równowagi elektrolitowej.
Dodatkowo dochodzi do zmniejszenia stężenia glukozy we krwi, szczególnie u osób które zapominają o regularnym jedzeniu lub sięgają jedynie po wysokokaloryczne przekąski.
Ponadto, alkohol negatywnie wpływa na żołądek i jelita, opóźnia procesy trawienne, ale nasila wytwarzanie kwasu żołądkowego oraz enzymów. W efekcie dochodzi do utraty apetytu, zgagi, bólu brzucha, nudności czy wymiotów.
Nie bez znaczenia są również zaburzenia biologicznego rytmu, w czasie upojenia alkoholowego sen jest krótki i złej jakości. Często trunki powodują również zasypianie w zupełnie nienaturalnych porach, co przekłada się na późniejszą dezorientację.
Alkohol ma również negatywny wpływ na ilość witamin, może doprowadzić przede wszystkim do niedoboru magnezu, potasu, witaminy B12 i glutaminy.
Zobacz także:
3. Objawy kaca
- zmęczenie,
- złe samopoczucie,
- nasilone uczucie pragnienia,
- suchość jamy ustnej,
- utrata apetytu,
- biegunka,
- nudności,
- wymioty,
- nadwrażliwość na światło i dźwięk,
- ból głowy,
- bóle mięśni,
- przyspieszony puls
- drżenie rąk.
- zaburzenia snu,
- zaburzenia koncentracji,
- problemy z pamięcią.
Objawy kaca pojawiają się w momencie, kiedy stężenie alkoholu zaczyna spadać i zbliża się ku zeru. Dolegliwości mogą trwać kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin.
4. Sposoby na kaca
4.1. Przed wypiciem alkoholu
Przed planowaną imprezą warto odpowiednio się przygotować, by następnego dnia czuć się zdecydowanie lepiej. Przede wszystkim postaw na odpowiednią ilość snu i odpoczynku.
W ciągu dnia pij więcej wody i zażyj sporą dawkę witaminy C. Tuż przed wyjściem spożyj tłusty, kaloryczny posiłek, który zmniejszy działanie alkoholu. Jeżeli palisz papierosy - spróbuj je ograniczyć, ponieważ nikotyna zwiększa ryzyko zatrucia alkoholowego.
4.2. W trakcie picia
Najważniejszą zasadą jest pilnowanie przerw między drinkami, odstęp powinien wynosić minimum dwadzieścia minut. Dzięki temu poprzednia porcja zdąży się wchłonąć i nie dojdzie do nagłego podniesienia stężenia alkoholu we krwi.
Staraj się od razu połykać napoje wyskokowe, ponieważ łatwo przenikają one przez błony śluzowe jamy ustnej. Zwracaj uwagę, by nie mieszać gatunków alkoholi, a szczególnie nie łączyć mocnych trunków z szampanem lub piwem, które przyspieszają wchłanianie procentów. Skutecznym sposobem na uniknięcie kaca jest picie szklanki wody po każdej dawce alkoholu, ale w praktyce bywa to trudne do wykonania.
4.3. Następnego dnia
Dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie dnia od chłodnego prysznica, który ożywi i poprawi samopoczucie. Następnym krokiem powinno być uzupełnienie płynów, warto regularnie sięgać po wodę wysokozmineralizowaną, napój izotoniczny, sok owocowy lub pomidorowy.
Gdy tylko poczujesz się nieco lepiej, spróbuj coś zjeść. Świetnie sprawdzi się jajecznica na maśle, rosół lub inna zupa, ewentualnie koktajl owocowo-warzywny.
Lepiej nie zażywać leków, ponieważ mogą one dodatkowo podrażnić żołądek. Dobrym pomysłem będzie również wyjście na spacer lub częste wietrzenie mieszkania.
Natomiast w przypadku uczucia niepokoju i problemów z koncentracją należy pamiętać, że złe samopoczucie minie i wszystko wróci do normy.
5. Co warto zjeść podczas kaca?
- sok pomidorowy,
- ziemniaki,
- banany,
- owoce cytrusowe,
- jagody,
- papryka,
- natka pietruszki,
- miód,
- jajka,
- kefir.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.