Kamica moczanowa - dieta, jadłospis
Dieta w kamicy moczanowej polega na ograniczeniu w dużej ilości produktów zawierających puryny. Są to związki organiczne, które występują w mięsach i jego wyrobach. Najwięcej jest ich w podrobach, grzybach i czekoladzie. Zdrowa dieta bazuje na podaży dużej ilości płynów, jest to dieta jarska, ponieważ jej podstawą są warzywa i owoce, a szczególnie cytrusy. Właściwości alkalizujące ma również mleko, które wspomaga leczenie kamicy nerkowej.
1. Kamica moczanowa
Kamica moczanowa to rodzaj kamicy nerkowej, która powstaje w wyniku następujących czynników: zbyt małej ilości wody i płynów w diecie, niedoboru magnezu oraz przewlekłego zakażenia przewodu pokarmowego.Kamica moczanowa jest różnie nazywana ze względu na miejsce, gdzie występuje, np. kamica nerkowa, moczowodowa, kielichowa, pęcherzowa lub cewkowa. Choroba polega na odkładaniu się w drogach moczowych osadów, które powstają z kwasu mocznika. Dolegliwości nerkowe występują najczęściej u osób starszych.
Kamienie w nerkach układają się z macierzy i substancji pochodzących z moczu. Aby powstał złóg, musi występować duże stężenie substancji krystalizujących. Wokół powstałego kryształka powstają kolejne, które się nawarstwiają. Złogi kamieni mogą występować w różnych miejscach układu moczowego, początkowo tworzą tzw. błoto, później piasek, a w konsekwencji bolący kamień. Istnieje kilka rodzajów kamieni, m.in.: szczawian wapnia, fosforan wapnia. Kamienie moczowe częściej występują u mężczyzn w wieku 30-40 lat, którzy jedzą dużo białka.
2. Dieta w kamicy moczanowej
W diecie tej ogranicza się podaż produktów bogatych w puryny, które znajdują się w mięsie i produktach pochodnych. Spożywanie takich produktów zmniejsza się do 150 g/dobę. Produkty bogate w tzw. składniki purynowe to: podroby (cynaderki, wątróbka, móżdżek), intensywne wywary mięsne, rośliny strączkowe, grzyby, czekolada oraz kakao. Ilość dostarczanych związków purynowych skutecznie ogranicza gotowanie mięs i spożywanie ich tylko pod taką postacią.
W leczeniu kamicy nerkowej wskazane jest utrzymanie jak najmniejszej kwasowości moczu (pH moczu 6,7-7,0), gdyż w miarę wzrostu pH wzrasta rozpuszczalność moczanów. W tym celu stosuje się dietę nerkową, tzw. dietę jarską. Dieta powinna być tak skomponowana, aby alkalizowała mocz. Kwasowość moczu zmniejsza się w środowisku alkalicznym. Produkty, które posiadają takie właściwości to mleko, warzywa i owoce. Najlepsza jest więc dieta mleczno-jarska. W każdej kamicy nerkowej ilość przyjmowanych płynów powinna wynosić do ponad 2 l na dobę.
Produkty zalecane w diecie nerkowej:
- warzywa, np. ziemniaki,
- owoce, a szczególnie cytrusy,
- soki owocowe,
- mleko,
- ser twarogowy chudy,
- miód,
- cukier.
Produkty, które są dozwolone w diecie nerkowej, ale tylko w ograniczonych ilościach:
- drób,
- ryby,
- mięso,
- rośliny strączkowe.
Produkty zabronione w diecie nerkowej:
- mięsa – baranina i wieprzowina,
- podroby – móżdżek, wątróbka,
- ryby – sardynki, szproty, śledzie oraz kawior,
- wywary – mięsne, rybne,
- napoje – mocna herbata oraz kawa naturalna,
- czekolada, kakao,
- rośliny strączkowe – fasola, groch,
- grzyby,
- orzechy.
3. Jadłospis dla diety moczanowej
Zestaw 1
- I Śniadanie
Kawa zbożowa z mlekiem, 2 kromki pieczywa (100 g) z masłem (10 g), dżemem lub miodem.
- II Śniadanie
Mała bułka pszenna z masłem, sałatka wielowarzywna z dodatkiem majonezu, słaba herbata z cytryną, mandarynka lub pomarańcza.
- Obiad
Lekka zupa pomidorowa z ryżem, ziemniaki (300 g) polane masłem, jedno jajko sadzone, surówka z sałaty lodowej, pomidora, ogórka, sera feta z dodatkiem szczypiorku, szklanka wody.
- Podwieczorek
Mały kubeczek jogurtu z kawałkami owoców, banan, herbata ziołowa (250 ml).
- Kolacja
Dwa naleśniki z serem twarogowym z dodatkiem brzoskwini oraz śmietany, herbata posłodzona miodem.
- Przed snem
Herbata z brzozy z sokiem z cytryny (250 ml).
Zestaw 2
- I Śniadanie
Bardzo słaba kawa naturalna lub bardziej polecana kawa zbożowa z dodatkiem mleka, pieczywo mieszane posmarowane masłem, pasta z chudego twarogu i pomidorów lub szczypiorku.
- II Śniadanie
Bułka z masłem, gotowaną cielęciną i rzodkiewką, herbata z mlekiem.
- Obiad
Zupa z selerów z dodatkiem grzanek, pierogi z owocami – najlepiej z jabłkami lub truskawkami, polane śmietaną, herbata z mlekiem.
- Kolacja
Gotowane ziemniaki z jogurtem lub kwaśnym mlekiem.
Dieta w kamicy moczanowej zawiera głównie produkty jarskie, jednak należy także unikać potraw smażonych, pieczonych i duszonych. Zdecydowanie najlepszą metodą przygotowywania potraw jest więc gotowanie w wodzie lub na parze. Mięso powinno być duszone i przygotowywane w wodzie, w tym powinno być chude, tj.: kurczaki, indyki i cielęcina.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.