Trwa ładowanie...

Kamienie w woreczku żółciowym – objawy, diagnoza, leczenie

Avatar placeholder
16.06.2023 17:43
Kamienie w woreczku żółciowym mogą podrażniać błonę śluzową i zaburzać magazynowanie żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów.
Kamienie w woreczku żółciowym mogą podrażniać błonę śluzową i zaburzać magazynowanie żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów. (adobestock)

Kamienie w woreczku żółciowym mogą podrażniać błonę śluzową i zaburzać magazynowanie żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów. Jakie są objawy kamieni w woreczku żółciowym? Jakie badania mogą potwierdzić obecność kamieni w woreczku żółciowym?

spis treści

1. Objawy kamieni w woreczku żółciowym

Kamienie w woreczku żółciowym powstają na skutek wytrącania się kryształków cholesterolu i soli żółciowych, podczas procesu trawiennego. Kryształki zbierają się w grudki, które mogą osiągnąć rozmiar ziarenka piasku, ale również orzecha włoskiego.

Objawami kamieni w woreczku żółciowym są związane z nimi dolegliwości. Przy kamieniach w woreczku żółciowym możemy odczuwać gniecenie w okolicy prawego podżebrza. Gdy dojdzie do zablokowania odpływu żółci z woreczka do dróg żółciowych, wówczas dochodzi do zapalenia pęcherzyka. Objawem jest silny ból – kolka wątrobowa - z prawej strony nadbrzusza.

Ból może promieniować do pleców i łopatki. Silnym bólom mogą towarzyszyć wymioty, wzdęcia, nudności, a niekiedy również gorączka. Zapalenie pęcherzyka żółciowego może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak zapalenie otrzewnej lub zapalenie trzustki. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
7 błędów, przez które narażamy się na problemy z trawieniem
7 błędów, przez które narażamy się na problemy z trawieniem [7 zdjęć]

Błędem, który często popełniamy, jest przejadanie się. Zbyt duża ilość jedzenia przyjmowanego w małym

zobacz galerię

2. Jak diagnozować kamienie w woreczku żółciowym?

Badaniami, które mogą potwierdzić kamienie w woreczku żółciowym, jest USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa i próby wątrobowe.

USG pozwala na ocenę wielkości pęcherzyka żółciowego, dokładną lokalizację, grubość ścian woreczka żółciowego, a także wielkość kamieni w woreczku żółciowym. Na podstawie badania USG lekarz może również stwierdzić drożność przewodu żółciowego. USG jamy brzusznej może być mniej czytelne w przypadku osób otyłych.

Tomografię komputerową wykonuje się w przypadku, gdy lekarz ma wątpliwości co do położenia kamieni. Tomografia może okazać się niezbędna, gdy występuje podejrzenie nowotworu woreczka. Zmiany te nie będą bowiem widoczne na badaniu USG.

Kamienie w woreczku żółciowym mogą podrażniać błonę śluzową i zaburzać magazynowanie żółci.
Kamienie w woreczku żółciowym mogą podrażniać błonę śluzową i zaburzać magazynowanie żółci.

3. Jak leczyć kamienie żółciowe?

Kamienie w woreczku żółciowym w przypadku ostrego zapalenia, najpierw próbuje się leczyć środkami rozkurczowymi, przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Leki te podaje się dożylnie. Dopiero gdy stan zapalny minie, zalecana jest operacja. Operacja kamieni w woreczku żółciowym najczęściej polega na usunięciu woreczka żółciowego.

Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy
Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy [7 zdjęć]

Stres, niezdrowa dieta, alkohol, palenie papierosów, życie w biegu, nadużywanie leków – te czynniki

zobacz galerię

W zależności od rozwoju kamieni w woreczku żółciowym lekarz może zalecić wykonanie laparoskopii lub tradycyjnej operacji wycięcia woreczka. Kamienie można również rozpuścić za pomocą leków doustnych. Metoda ta trwa jednak bardzo długo i nie jest stosowana w przypadku poważnych zmian. Nie ma również pewności, że nie stworzą się nowe kamienie. Istnieje również metoda kruszenia kamieni w woreczku żółciowym za pomocą ultradźwięków Zabieg jest bezbolesny, ale istnieje duże ryzyko, że skruszone kamienie utkwią w przewodzie żółciowym i wywołają bolesną kolkę, zapalenie trzustk lub żółtaczkę mechaniczną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Bóle pęcherzyka żółciowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze