Kamienie w woreczku żółciowym – objawy, diagnoza, leczenie

Kamienie w woreczku żółciowym mogą podrażniać błonę śluzową i zaburzać magazynowanie żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów. Jakie są objawy kamieni w woreczku żółciowym? Jakie badania mogą potwierdzić obecność kamieni w woreczku żółciowym?

Kamienie w woreczku żółciowym – objawy

Kamienie w woreczku żółciowym powstają na skutek wytrącania się kryształków cholesterolu i soli żółciowych, podczas procesu trawiennego. Kryształki zbierają się w grudki, które mogą osiągnąć rozmiar ziarenka piasku, ale również orzecha włoskiego.

Zobacz film: "Kamica nerkowa"

Objawami kamieni w woreczku żółciowym są związane z nimi dolegliwości. Przy kamieniach w woreczku żółciowym możemy odczuwać gniecenie w okolicy prawego podżebrza. Gdy dojdzie do zablokowania odpływu żółci z woreczka do dróg żółciowych, wówczas dochodzi do zapalenia pęcherzyka. Objawem jest silny ból – kolka - z prawej strony nadbrzusza. Ból może promieniować do pleców i łopatki. Silnym bólom mogą towarzyszyć wymioty, wzdęcia, nudności, a niekiedy również gorączka. Zapalenie pęcherzyka żółciowego może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak zapalenie otrzewnej lub zapalenie trzustki. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

7 błędów, przez które narażamy się na problemy z trawieniem

Błędem, który często popełniamy, jest przejadanie się. Zbyt duża ilość jedzenia przyjmowanego w małym odstępie czasu może skutkować zgagą i obciążeniem...

Kamienie w woreczku żółciowym – diagnoza

Badaniami, które mogą potwierdzić kamienie w woreczku żółciowym, jest USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa i próby wątrobowe. USG pozwala na ocenę wielkości pęcherzyka żółciowego, dokładną lokalizację, grubość ścian woreczka żółciowego, a także wielkość kamieni w woreczku żółciowym. Na podstawie badania USG lekarz może również stwierdzić drożność przewodu żółciowego. USG jamy brzusznej może być mniej czytelne w przypadku osób otyłych. Tomografię komputerową wykonuje się w przypadku, gdy lekarz ma wątpliwości co do położenia kamieni. Tomografia może okazać się niezbędna, gdy występuje podejrzenie nowotworu woreczka. Zmiany te nie będą bowiem widoczne na badaniu USG.

Kamienie w woreczku żółciowym – leczenie

Kamienie w woreczku żółciowym w przypadku ostrego zapalenia, najpierw próbuje się leczyć środkami rozkurczowymi, przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Leki te podaje się dożylnie. Dopiero gdy stan zapalny minie, zalecana jest operacja. Operacja kamieni w woreczku żółciowym najczęściej polega na usunięciu woreczka żółciowego.

Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy

Stres, niezdrowa dieta, alkohol, palenie papierosów, życie w biegu, nadużywanie leków – te czynniki mogą prowadzić do problemów z wątrobą i pęcherzykiem...

W zależności od rozwoju kamieni w woreczku żółciowym lekarz może zalecić wykonanie laparoskopii lub tradycyjnej operacji wycięcia woreczka. Kamienie można również rozpuścić za pomocą leków doustnych. Metoda ta trwa jednak bardzo długo i nie jest stosowana w przypadku poważnych zmian. Nie ma również pewności, że nie stworzą się nowe kamienie. Istnieje również metoda kruszenia kamieni w woreczku żółciowym za pomocą ultradźwięków. Zabieg jest bezbolesny, ale istnieje duże ryzyko, że skruszone kamienie utkwią w przewodzie żółciowym i wywołają bolesną kolkę, zapalenie trzustk lub żółtaczkę mechaniczną.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kamica żółciowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 32 minuty temu

1

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 3 godziny temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Kamica żółciowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie
Kamica żółciowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Kamienie przy kamicy żółciowej

Kamienie przy kamicy żółciowej

Kamienie cholesterolowe pacjenta niekwalifikującego się do operacji ich usunięcia.

Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Kamienie w nerkach - jak je usunąć? (WIDEO)

Kamienie w nerkach - jak je usunąć? (WIDEO) Odtwórz wideo

Usuwanie kamieni z nerek Kamica nerkowa to choroba, na którą częściej cierpią mężczyźni niż kobiety. Przyczyną powstawania kamieni nerkowych (...) i częste parcie na pęcherz. Mocz jest wówczas oddawany w niewielkich...

Choroba kociego pazura - objawy, diagnoza, leczenie

Bakteria bartonella

Bakteria bartonella

Bakterie bartonella przenikają do organizmu człowieka najczęściej przez zadrapania zwierzęcia.