Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Arkadiusz Ciołkowski

Kąpiele ziołowe nie tylko przy grypie

Avatar placeholder
06.10.2021 23:09
Kąpiel ziołowa
Kąpiel ziołowa (123rf)

Kąpiele lecznicze to podstawowy zabieg z zakresu balneologii, który, choć kojarzony z pobytem w sanatorium, z powodzeniem może być wykonany w domu. Wystarczy odrobina czasu i... wanna. Solankowe, borowinowe – takie nazwy zdrowotnych kąpieli zna praktycznie każdy. Ale zdrowotne kąpiele można również przygotować w oparciu o surowce zielarskie.

spis treści

Najczęściej kojarzone są kąpiele rozgrzewające - stosowane w przeziębieniu oraz relaksujące, niezastąpione po ciężkim dniu pracy. Warto jednak wiedzieć, że kąpiele ziołowe to również sposób na:

1. Niedociśnienie:

  • liść rozmarynu 200 gram
  • ziele lub kwiat wrotyczu 100 gram
  • korzeń arcydzięgla
  • ziele owsa
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zioła dokładnie wymieszać. Trzy garście mieszanki zalać w garnku 2 litrami gorącej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 5 minut. Odstawić na 1 godzinę i odcedzić, odciskając przy tym zioła. Płyn przelać do wanny napełnionej do połowy ciepłą wodą (ale taką by kąpiel nie była za gorąca i sprawiała przyjemność). 20-minutową kąpiel stosować co 2-3 dzień.

2. Suchą i podrażnioną skórę:

  • kwiat rumianku 100g
  • kwiat nagietka 100g
  • kwiat bławatka 50g
  • kwiat lipy 50g

Wymieszane zioła podzielić na 3 części. Porcję ziół zalać 2 litrami letniej wody, doprowadzić do wrzenia i odstawić pod przykryciem na pół godziny. Przecedzić, mocno odciskając zioła, w których jest jeszcze dużo wartościowego naparu. Przelać napar do wanny z ciepła wodą. Nie za gorącą, by nie podrażniać skóry! Dodatkowo zioła warto przełożyć do woreczka materiałowego i również dodać do kąpieli; zwiększy to pozytywny efekt jej działania. Kąpiel powinna trwać około kwadrans. Dodatkowo można użyć bardzo delikatnego, naturalnego mydła. Po takiej kąpieli skórę należy delikatnie oklepać ręcznikiem, by nie podrażnić jej wycieraniem.

Kąpiel krochmalowa to prawdziwa „klasyka gatunku”, choć wiele osób może bardziej ją kojarzyć z pomaganiem babci w praniu pościeli. Kąpiel posiada właściwości o działaniu zmiękczającym skórę oraz przeciwzapalnym. Jest bezpieczna również dla małych dzieci. W celu przygotowania kąpieli, należy zalać pół kilograma mąki ziemniaczanej 2 litrami zimnej wody i cały czas mieszając, stopniowo podgrzewać do otrzymania kleistej, galaretowatej papki. Przelać uzyskaną masę do wanny z wodą o temperaturze 36-38 stopni Celsjusza i dokładnie wymieszać. W trakcie 15-minutowej kąpieli nie powinno się używać mydła, tylko delikatnie obmywać skórę wodą z krochmalem. Po kąpieli skórę należy delikatnie osuszyć ręcznikiem.

Od lat panuje całkowicie błędna teoria, że w trakcie ospy wietrznej chorego nie powinno się kąpać, a nawet myć. W rzeczywistości regularne mycie ciała jest bardzo ważne, bowiem zapobiega bakteryjnym nadkażeniom zmian skórnych. Do codziennych kąpieli warto dodać napar z melisy. Przygotowuje się go, zalewając 50 gram suszonego liścia melisy dwoma litrami wrzącej wody i odstawiając na godzinę pod przykryciem. Po przecedzeniu napar przelać do wanny z letnią wodą. Delikatnie przemywać skórę. Kąpiel powinna być krótka, ok. 5-7 minut, a po jej zakończeniu należy łagodnie osuszyć skórę, by nie podrażnić „krost”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze