Trwa ładowanie...

Kapilaroskopia – przygotowanie do zabiegu, przebieg zabiegu, wskazania

Avatar placeholder
Marta Pawlak 17.10.2021 18:01
Kapilaroskopia to metoda diagnozowania problemów z mikrokrążeniem.
Kapilaroskopia to metoda diagnozowania problemów z mikrokrążeniem. (Adobe Stock)

Kapilaroskopia to metoda diagnozowania problemów z mikrokrążeniem. Dzięki kapilaroskopii możliwe jest wczesne zdiagnozowanie zmian w naczyniach, które mogą być podstawą rozwoju wielu patologii naczyń i powikłań wielonarządowych. Ze względu na bezpieczeństwo, dostępność oraz możliwość wielokrotnego powtarzania badania kapilaroskopia stała się ważnym badaniem diagnostycznym.

spis treści

1. Przygotowanie do zabiegu kapilaroskopii

Kapilaroskopia to badanie, które wykorzystuje mikroskop świetlny w ocenie morfologii naczyń włosowatych. Kapilaroskopię wykonuje się zazwyczaj w rejonie wałów paznokciowych, spojówek oczu, dziąseł lub warg.

Kapilaroskopia wymaga pewnego przygotowania. Na 6 godzin przed kapilaroskopią należy zrezygnować z alkoholu, papierosów, picia większych ilości kawy lub herbaty. Jeśli dostaliśmy skierowanie na kapilaroskopię wałów paznokciowych, która jest najczęściej wykonywanym rodzajem kapilaroskopii, koniecznie należy pamiętać, że na dwa tygodnie przed wykonaniem badania nie wolno wycinać skórek i wykonywać manicure. Przed kapilaroskopią można jedynie obcinać paznokcie.

Zobacz film: "Jak określa się aktywność reumatoidalnego zapalenia stawów?"
Polska. Najczęściej umieramy na choroby układu krążenia
Polska. Najczęściej umieramy na choroby układu krążenia [7 zdjęć]

Pomimo że medycyna wciąż się rozwija, a działania profilaktyczne są realizowane na coraz większą skalę,

zobacz galerię

2. Przebieg zabiegu

Kapilaroskopia jest wykonywana przy pomocy mikroskopu świetlnego, który wykorzystuje 10-200-krotne powiększenie oraz dodatkowe oświetlenie dzięki źródłom zimnego światła, co zapobiega rozszerzeniu się naczyń krwionośnych. W celu zwiększenia dokładności obrazu konieczna jest większa przejrzystość naskórka.

Aby osiągnąć taki efekt, w kapilaroskopii stosuje się olejek immersyjny, który należy nanieść na badany obszar. W czasie kapilaroskopii wałów paznokciowych dokonuje się oceny palców dłoni bez kciuków. Kciuki nie podlegają ocenie, ponieważ mają zazwyczaj wiele zmian pourazowych, które sprawiają, że interpretacja kapilaroskopii jest trudniejsza. W oparciu o obraz kapilaroskopii lekarz ocenia stan naczyń włosowatych, czyli najmniejszych i najcieńszych naczyń naszego ciała.

Naczynia włosowate, czyli kapilary docierają do każdej komórki ciała człowieka. Prawidłowa kapilaroskopia pokazuje homogenny układ równoległych pętli naczyniowych. U zdrowej osoby kapilaroskopia pokaże ok. 10-30 pętli w 1 mm2.

Nieprawidłowości w kapilaroskopii wynikają nie tylko z nieprawidłowej morfologii naczyń włosowatych oraz liczby i układu pętli, ale też z określonej prędkości przepływu erytrocytów, od tego, w jakim stopniu kapilary są wypełnione oraz czy są widoczne jakieś zmiany w obrębie podścieliska. Nieprawidłowy obraz kapilaroskopii charakteryzuje się nieregularnością pętli, wynaczynieniami oraz brakiem kapilar w tzw. obszarach awaskularyzacji.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Wskazania do kapilaroskopii

Kapilaroskopia jest wykorzystywana głównie w reumatologii. Lekarz wykorzystuje ją zarówno do diagnostyki, jak i monitorowania postępu choroby. Dzięki kapilaroskopii możliwa jest również diagnoza choroby Raynauda, różnych chorób układu krążenia oraz naczyń obwodowych.

Lekarz wykorzystuje również kapilaroskopię w diagnostyce cukrzycy oraz związanych z nią powikłań, a także niektórych chorób skóry, np. łuszczycy.

Kapilaroskopię można wykonać zawsze. Nie ma do niej żadnych przeciwwskazań. Po tym badaniu nie odnotowuje się skutków niepożądanych. Cena badania waha się od 100 do 160 zł.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze