Kardiolodzy alarmują. Te gadżety mogą być zagrożeniem dla serca
Sportowe gadżety elektroniczne, dzięki swoim zaawansowanym funkcjom, zyskują coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrowy styl życia. Jednak okazuje się, że u pacjentów z wszczepionymi urządzeniami wspomagającymi pracę serca, korzystanie z tego typu akcesoriów może zagrażać zdrowiu.
1. Niebezpieczne gadżety elektroniczne
Gadżety elektroniczne fitness cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród sportowców, ale i wśród osób, które z różnych względów kontrolują swój stan zdrowia. Nowoczesne akcesoria pozwalają bowiem monitorować parametry, takie jak saturacja, ciśnienie tętnicze krwi, rytm serca, czy długość i jakość snu.
Jednak u niektórych osób gadżety elektroniczne mogą stanowić poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Mowa tu o pacjentach z wszczepionymi urządzeniami wspomagającymi pracę serca – są to urządzenia do terapii resynchronizującej serca, rozruszniki serca czy wszczepialne kardiowertery-defibrylatory.
Nowe badania opublikowane w "Heart Rhythm" wykazały, że niektóre modele elektrogadżetów mogą zakłócać działanie wszczepionych urządzeń kardiologicznych.
2. Mogą zakłócać pracę stymulatorów serca
Niektóre gadżety elektroniczne wykorzystują bioimpedancję. Ta technologia wykrywania emituje do ciała mały, mierzony w mikroamperach, prąd elektryczny. Dlatego też podczas ich noszenia, niewielkie przepływy prądów mogą powodować potencjalne zakłócenia, które zaburzają prawidłową pracę urządzeń kardiologicznych.
Benjamin Sanchez Terrones, jeden z głównych badaczy, zaznaczył, że wyniki eksperymentu podnoszą czerwoną flagę.
"Wykonaliśmy tę pracę w symulacjach i testach laboratoryjnych, zgodnie z wytycznymi przyjętymi przez Food and Drug Administration. Te gadżety zakłóciły prawidłowe funkcjonowanie CIED". Dodał także, że: "wyniki badania wymagają jeszcze przyszłych badań klinicznych, oceniających przełożenie tych odkryć na pacjentów noszących CIED i korzystających z tych urządzeń".
Zespół uczonych z Uniwersytetu Utah zwraca uwagę, że gadżety mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób z rozrusznikiem serca, który odpowiada za pobudzenie mięśnia sercowego do prawidłowej pracy, gdy dzieje się to zbyt wolno. Niewielki prąd elektryczny impedancji biologicznej może bowiem "oszukać serce", że bije wystarczająco szybko. Takie zakłócenie uniemożliwia, więc prawidłową pracę rozrusznika.
Drugi z głównych badaczy, dr med. Benjamin Steinberg zaznaczył, że u pacjentów, u których życie zależy od rozruszników serca, takie zakłócenia mogą mieć fatalne skutki: "Jeśli stymulator zostanie zdezorientowany przez zakłócenia, może przestać działać. Gdy ta ingerencja trwa przez dłuższy czas, pacjent może stracić przytomność lub gorzej".
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.