Trwa ładowanie...

Kardiologia - czym się zajmuje? Najczęstsze choroby i zabiegi

 Kinga Olchowy
08.08.2023 10:09
Kardiologia to niezwykle ważna i prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny.
Kardiologia to niezwykle ważna i prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny. (GettyImages)

Kardiologia to niezwykle ważna i prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny. Obejmuje układ krwionośny oraz serce. Zmiany naczyniowe wpływają na pracę mięśnia sercowego i zwykle związane są z miażdżycą. Polska ma wysoki wskaźnik zachorowalności na choroby układu krążeniowego. Czym zatem zajmuje się kardiologia?

spis treści

1. Czym zajmuje się kardiologia?

Kardiologia to dziedzina medycyny, która obejmuje choroby serca i układu krwionośnego. Zajmuje się diagnozowaniem nieprawidłowości w obiegu krwi i profilaktyką schorzeń mięśnia sercowego.

Serce bije nieprzerwanie od urodzenia do śmierci, sto tysięcy razy na dzień, szacunkowo dwa i pół miliarda razy w okresie życia trwającego 70 lat. Najskuteczniejszą profilaktyką w utrzymywaniu dobrej kondycji serca jest zdrowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu i unikanie nałogów.

2. Choroby układu sercowo-naczyniowego

Zobacz film: "Produkty, które zapobiegają miażdżycy"

W dziedzinie kardiologii mieszczą się nie tylko wrodzone i nabyte schorzenia serca. Obejmuje ona także choroby układu krwionośnego. Całkowita długość naczyń krwionośnych u przeciętnie wysokiego człowieka wynosi około stu tysięcy kilometrów.

Najczęstszymi chorobami układu sercowo-naczyniowego są:

3. Kardiologia w służbie profilaktyki

Z każdą niepokojącą dolegliwością warto zgłosić się do kardiologa, ponieważ odpowiednio szybko wykryte schorzenie, nawet poważne, daje szanse na pełne wyleczenie. Postępowanie i badania kardiologiczne mają na celu:

  • rozpoznawanie wrodzonych i nabytych chorób serca, układu krążenia i naczyń krwionośnych,
  • wsparcie i prowadzenie w czasie rehabilitacji pacjentów z chorobami serca i układu krążenia oraz socjalno-medyczną ocenę ich zawodowej odporności,
  • podstawową intensywną opiekę medyczną,
  • badanie serca za pomocą ultradźwięków (np. echokardiografia),
  • diagnostyczne cewnikowanie serca, m.in. z koronarografią,
  • interdyscyplinarne ustalanie wskazań do leczenia,
  • ocenę badań diagnostycznych i technik leczenia operacyjnego.

W obrębie kardiologii wyróżnia się także kardiochirurgię, zajmującą się operacyjnym leczeniem serca i naczyń krwionośnych. Obecnie wady serca można leczyć już w życiu płodowym dziecka.

4. Badania kardiologiczne

Podczas wizyty u kardiologa, lekarz może wykonać lub zlecić badanie EKG, EEG lub zastosować tzw. holter. Jest to urządzenie, które mierzy rytm serca przez 24 lub 48 godzin. Dzięki temu można zdiagnozować arytmię i wrodzone wady, których nie pokazują badania wykonywane w gabinetach.

Najczęstszym badaniem kardiologicznym jest pomiar ciśnienia. Na tej podstawie można wstępnie zawęzić krąg poszukiwań i pomóc w diagnostyce wielu chorób. Bardzo często lekarz zaleca wykonanie tzw. próby wysiłkowej, która pozwala ocenić zmiany zachodzące w mięśniu sercowym podczas wysiłku fizycznego.

Kardiologia obejmuje także badania obrazowe - RTG klatki piersiowej i echo serca oraz badania bardziej inwazyjne - angiografię tętnic, cewnikowanie serca i tzw. SPCT, czyli metoda wykorzystująca substancje promieniotwórcze - stosowana w diagnostyce choroby wieńcowej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze