Kardiologia - czym się zajmuje? Najczęstsze choroby i zabiegi
Kardiologia to niezwykle ważna i prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny. Obejmuje układ krwionośny oraz serce. Zmiany naczyniowe wpływają na pracę mięśnia sercowego i zwykle związane są z miażdżycą. Polska ma wysoki wskaźnik zachorowalności na choroby układu krążeniowego. Czym zatem zajmuje się kardiologia?
1. Czym zajmuje się kardiologia?
Kardiologia to dziedzina medycyny, która obejmuje choroby serca i układu krwionośnego. Zajmuje się diagnozowaniem nieprawidłowości w obiegu krwi i profilaktyką schorzeń mięśnia sercowego.
Serce bije nieprzerwanie od urodzenia do śmierci, sto tysięcy razy na dzień, szacunkowo dwa i pół miliarda razy w okresie życia trwającego 70 lat. Najskuteczniejszą profilaktyką w utrzymywaniu dobrej kondycji serca jest zdrowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu i unikanie nałogów.
2. Choroby układu sercowo-naczyniowego
W dziedzinie kardiologii mieszczą się nie tylko wrodzone i nabyte schorzenia serca. Obejmuje ona także choroby układu krwionośnego. Całkowita długość naczyń krwionośnych u przeciętnie wysokiego człowieka wynosi około stu tysięcy kilometrów.
Najczęstszymi chorobami układu sercowo-naczyniowego są:
- choroba wieńcowa,
- niewydolność serca,
- arytmia serca,
- zawał serca,
- blok przedsionkowo-komorowy,
- zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic,
- częstoskurcz komorowy,
- skaza krwotoczna,
- wzrost stężenia cholesterolu,
- nadciśnienie tętnicze,
- zakrzepica,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zwężenia zastawek.
3. Kardiologia w służbie profilaktyki
Z każdą niepokojącą dolegliwością warto zgłosić się do kardiologa, ponieważ odpowiednio szybko wykryte schorzenie, nawet poważne, daje szanse na pełne wyleczenie. Postępowanie i badania kardiologiczne mają na celu:
- rozpoznawanie wrodzonych i nabytych chorób serca, układu krążenia i naczyń krwionośnych,
- wsparcie i prowadzenie w czasie rehabilitacji pacjentów z chorobami serca i układu krążenia oraz socjalno-medyczną ocenę ich zawodowej odporności,
- podstawową intensywną opiekę medyczną,
- badanie serca za pomocą ultradźwięków (np. echokardiografia),
- diagnostyczne cewnikowanie serca, m.in. z koronarografią,
- interdyscyplinarne ustalanie wskazań do leczenia,
- ocenę badań diagnostycznych i technik leczenia operacyjnego.
W obrębie kardiologii wyróżnia się także kardiochirurgię, zajmującą się operacyjnym leczeniem serca i naczyń krwionośnych. Obecnie wady serca można leczyć już w życiu płodowym dziecka.
4. Badania kardiologiczne
Podczas wizyty u kardiologa, lekarz może wykonać lub zlecić badanie EKG, EEG lub zastosować tzw. holter. Jest to urządzenie, które mierzy rytm serca przez 24 lub 48 godzin. Dzięki temu można zdiagnozować arytmię i wrodzone wady, których nie pokazują badania wykonywane w gabinetach.
Najczęstszym badaniem kardiologicznym jest pomiar ciśnienia. Na tej podstawie można wstępnie zawęzić krąg poszukiwań i pomóc w diagnostyce wielu chorób. Bardzo często lekarz zaleca wykonanie tzw. próby wysiłkowej, która pozwala ocenić zmiany zachodzące w mięśniu sercowym podczas wysiłku fizycznego.
Kardiologia obejmuje także badania obrazowe - RTG klatki piersiowej i echo serca oraz badania bardziej inwazyjne - angiografię tętnic, cewnikowanie serca i tzw. SPCT, czyli metoda wykorzystująca substancje promieniotwórcze - stosowana w diagnostyce choroby wieńcowej.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.